Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Přinese euro znehodnocení vašich úspor?

K přijetí jednotné evropské měny u nás nakonec dřív nebo později dojde. Přejí si ho zejména firmy, kterým by existence eura v České republice výrazně zjednodušila život. Občané pravděpodobně žádný zvláštní zájem na rychlém přijetí eura nemají, neboť ho v každodenním životě ani nepotřebují. Jaký dopad ovšem bude mít přijetí eura na úspory či půjčky? Je třeba se strachovat?
Euro, Evropská unie, EU

Euro, Evropská unie, EU - Euro, Evropská unie, EU | foto: Profimedia.cz

Termín, kdy u nás dojde k přijetí jednotné evropské měny, závisí na splnění takzvaných maastrichtských kritérií. Tato kritéria se týkají stability měny, cenové hladiny a nízkého podílu veřejného dluhu na hrubém domácím produktu.

Česká ekonomika v současné době nemá problémy se stabilitou měny nebo cenové hladiny, avšak trápí ji mnohem chroničtější problém než předchozí dva. Jde o všem českým občanům dobře známý deficit veřejných financí. Ten se vzhledem k velké neochotě politických stran k razantním reformám bude odstraňovat velmi pomalu a dlouho.

Estonsko je připraveno, ČR asi jako poslední

NENECHTE SI UJÍT
kostky
Dobrá investice. Jak ji rozpoznat?
Investoři ve svých úvahách poměrně často dělají zcela zásadní chybu. Jakou? Jak poznat opravdu dobrou investici?

Telefon
Vyhazov za telefonování
Nemůžete v práci odtrhnout od ucha sluchátko služebního telefonu, protože řešíte nějaké soukromé věci? Co vám hrozí?

Špekáček, buřt
Jak poznáte kvalitní buřt?
Chystáte se opékat špekáčky? Pak vězte, že stále nejsou takové, jaké bychom je chtěli mít. Jak poznat oprvdu dobrý buřt?

Právě z tohoto důvodu je Česká Republika považována mezi nováčky EU za jednoho z posledních kandidátů na euro. Na straně druhé v tom není sama a podobné problémy provází i ostatní kandidáty na euro. Některé země nesplňují dokonce více kritérií (kromě schodku veřejných financí je trápí také inflace či volatilita směnného kurzu), avšak právě deficit veřejných financí je nejobtížněji odstranitelným problémem. Právě z tohoto důvodu se předpokládá, že v České Republice přijmeme euro nejdříve v roce 2009 nebo 2010. Pozdní přijetí eura má spíše negativní dopad na podnikovou sféru a pravděpodobně negativně ovlivní hospodářský růst v ČR. Na občany má pouze zprostředkovaný efekt a spíše jej nijak nepocítí. Máme před sebou pět, šest či více let před vlastním přijetím eura. Co můžeme udělat, abychom minimalizovali dopad eura na osobní finance?

Euro zatím všude přineslo zdražování, ČR nebude výjimkou

Pokud se zeptáte kohokoli ze současné eurozóny, pak na euro žádnou velkou chválu neuslyšíte. V podstatě v každé zemi došlo při přechodu na jednotnou evropskou měnu ke zdražení. Nejvíce postiženy byly zejména položky v nižších nominálních hodnotách, jejichž ceny obchodníci unisono zaokrouhlovali na celá čísla – výlučně ovšem nahoru. Podobný efekt, byť v relativně nižší míře, se týkal i nominálně dražších věcí.

Zlevní v rámci EU výběry z bankomatů? Čtěte ZDE.

Pokud jedeme do zemí Evropské unie, stále máme pocit, že Evropa je pro nás drahá. Rozdíly v kupní síle se ovšem mílovými kroky snižují. Vzpomeneme-li si, kolik si průměrný Čech koupil v Německu před rokem 198, v roce 1995 a dnes, zjistíme, že si toho můžeme v zahraničí stále více dovolit. Důvodem relativně se zvyšující kupní síly Čechů v zemích Evropské unie je fakt, že se cenová úroveň u nás a v zemích Evropské unie pomalu přibližuje.

Zcela určitě nedojde k úplnému vyrovnání a všude v Evropě nebudou stát jednotlivé druhy zboží stejně. Není tomu tak ani dnes při porovnání členských zemí Evropské unie a za srovnatelný nákup musíme vynaložit více v Německu než kupříkladu v Portugalsku. Na druhé straně dnes za plný nákupní koš vydáme v Portugalsku více peněz než u nás. Tyto rozdíly se v souvislosti s hospodářskou integrací do EU a následným přijetím eura budou smazávat. Jak byste se měl v takovém prostředí chovat vy jako běžný spotřebitel?

Méně úspor, více úvěrů

V očekávání zvyšujících se cen není v žádném případě dobré držet vysoký podíl osobních úspor v depozitních produktech. Zejména potom těch, které jsou denominovány v české měně.  Při očekávání růstu cenové hladiny budou ovšem takto uložené úspory pouze prodělávat. Naopak současná situace nahrává těm, kteří se rozhodnou dnešní úspory utratit ve formě movitých či nemovitých statků a zejména těm, kteří se kvůli pořízení těchto statků dokonce zadluží. Vyplatí se nyní sáhnout nejen po půjčce krátkodobějšího charakteru (splatnost čtyři či pět let – pravděpodobně před přijetím eura), nýbrž i po půjčce vysloveně dlouhodobé, jako je hypotéka.

S přijetím eura a prohlubováním vzájemné obchodní výměny a pracovní síly se zeměmi eurozóny budou totiž také růst mzdy, a tudíž bude splácení „delších“ půjček jednodušší.  Jde v podstatě o podobný efekt, který má inflace na postavení věřitele a dlužníka. Zatímco dlužníkovi rostoucí cenová hladina hraje do karet, tak věřitel chudne.

Důchodci si příchodem eura také nepolepší

Jaké chyby vám banky rozhodně neodpustí?
Ztráta či zapomnětlivost přijde v bance draho.
Více ZDE.

Důchodcům s příchodem eura pšenka pravděpodobně také nepokvete. Za úspěch by se dala považovat situace, pokud by se reálná kupní síla penze nesnížila. Spíše tomu ovšem bude naopak. V neprospěch důchodců hovoří kromě efektu přijetí eura také stále napjatější stav státního rozpočtu a neustále se zhoršující demografická situace (zvyšující se podíl důchodců na celkové populaci obyvatel). Současní či blížící se důchodci ovšem mají v porovnání s těmi mladými „produktivními“ poměrně malý manévrovací prostor, jak se na takovou situaci připravit. Buď jsou již v důchodu anebo se do něj dostanou během pár let. Zcela určitě se nemohou pustit do nějakých dlouhodobějších půjček.

Co si myslíte o přijetí eura v České republice? Budeme si moci za svoje výplaty v eurech koupit více zboží a služeb anebo budeme reálně chudší? Těšíme se na vaše názory.

 

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Podílové fondy jsou stále oblíbenější investicí. Experti radí, jak je dobře vybrat

17. dubna 2024

Premium Investování je důležitou součástí budování finanční stability a hraje hlavní roli v dosažení...

Víte, co znamená zkratka OBZP a jaká povinnost je s ní spojená?

17. dubna 2024

OBZP je zkratka, která v sobě skrývá osoby bez zdanitelných příjmů. Tento status se týká lidí ve...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...