Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Připravte se na zákazy kouření

aktualizováno 
Nejdiskutovanějšími změnami je zákaz kouření na veřejných místech a v zařízeních společného stravování. Kde se zakazuje kouřit? Pozor na sankce, budou vysoké!

cigareta, popelník, kouření | foto: Profimedia.cz

Dne 1. ledna 2006 nabyl účinnosti zákon č. 379/2005 Sb., o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami a o změně souvisejících zákonů, který nahradil zákon č. 37/1998 Sb., o ochraně před alkoholismem a jinými toxikomaniemi.

Přijetí zákona, na němž probíhaly práce již od roku 2000, předcházel doslova bouřlivý legislativní proces. První návrh vrátila Poslanecká sněmovna vládě k dopracování. Další návrh byl několikrát vrácen ze třetího čtení zpět do druhého. Předložen byl komplexní pozměňovací návrh. Senát text přijatý Poslaneckou sněmovnou odmítl, sněmovna však zákon prosadila. Co tedy tato nová právní úprava přináší?

Velmi významná je úprava protidrogové politiky a systematické rozdělení kompetencí orgánů vykonávajících státní správu na tomto úseku. Z hlediska podnikatelů však budou mít větší význam restriktivní opatření ve vztahu k prodeji tabákových a alkoholických výrobků a zákazy kouření.

Nejdiskutovanějšími změnami je zákaz kouření na veřejných místech a v zařízeních společného stravování. Podle úpravy platné do konce roku 2005 bylo zakázáno kouřit v prostorách zařízení společného stravování s výjimkou těch, které jsou vyhrazené pro kuřáky. Tam, kde nebyla stavebně oddělená jídelna pro kuřáky, zakazovalo se kouřit v době určené pro podávání snídaní, obědů a večeří.

Nová pravidla přístup obracejí. Základem je zákaz kouření v zařízeních společného stravování provozovaných na základě hostinské činnosti, který neplatí pouze pro zvláštní prostory vyhrazené pro kuřáky, a které jsou viditelně označeny nápisem "Prostor vyhrazený pro kouření" nebo jiným obdobným způsobem, a ve kterých je zajištěno dostatečné větrání podle požadavků stanovených vyhláškou č. 137/2004 Sb.

Je otázkou vynucování právních předpisů, zda zamýšlený účel bude skutečně naplněn nebo se změna projeví jen formálně změnou označení. Zákon totiž zároveň ukládá provozovatelům povinnost u vstupu do prostor, ve kterých je podle zákona kouření zakázáno, viditelně umístit text „ZÁKAZ KOUŘENÍ“ (velikost písma alespoň 5 cm) a dále grafický symbol zákazu kouření dle nařízení vlády č. 11/2002 Sb.

Počínaje 1. červencem 2006 bude dále zakázán prodej tabákových výrobků, tabákových potřeb a alkoholických nápojů pomocí automatů, u nichž nebude možné vyloučit prodej osobám mladším 18 let a prodej jinými formami, které neumožňují ověření věku kupujícího.

 

Peníze, euro, dolar

Zahraniční obchod: Víte, jak minimalizovat kurzové rozdíly? Více ZDE.


Pozor na sankce, budou vysoké!

Velmi podstatná změna, kterou zákon z hlediska podnikatelské praxe přináší, která však zůstává stranou pozornosti, se týká dohledu a sankcí. Doposud platilo, že za porušení vybraných povinností mohl obecní úřad uložit právnické osobě pokutu do 50 000 Kč, podnikateli - fyzické osobě jen do 5 000 Kč.

Nově je správním deliktem provozovatele porušení jakékoliv povinnosti uložené zákonem a horní limity peněžitých sankcí jsou desetkrát vyšší (tj. 500 000 Kč, resp. 50 000 Kč).
Navíc je doplněna možnost uložit provozovateli místo pokuty zákaz činnosti, a to až na dobu dvou let. Kontrolu provádí jak obecní, tak státní policie, obecní úřad, Česká obchodní inspekce (jen jde-li o alkohol), Státní zemědělská a potravinářská inspekce (jen jde-li o tabákové výrobky) a jde-li o stravovací zařízení též orgány ochrany veřejného zdraví.

Zákon přinesl i novelu zákona o přestupcích, podle které mohou být za kouření na zakázaných místech postiženi i sami kuřáci. Stejně tak je za přestupek například považováno, pokud osoba, která byla vyzvána k vyšetření, zda není ovlivněn alkoholem nebo jinou návykovou látkou, odepře takové vyšetření postoupit.
 

KOMERČNÍ PREZENTACE
Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Tři věci, které nejvíce vytáčejí zaměstnance v kancelářích

Někdy je to v kanceláři o nervy a o zdraví. Zvlášť, když vypuknou hádky mezi kolegy kvůli relativním maličkostem. Horko, hluk, vyrušování, co teď nejvíce vadí...  celý článek

Martin Václavík
Před pěti lety se pustil do podnikání. Dnes dělá milionový byznys

Martin Václavík vystudoval geoinženýrství, ale podniká ve zcela odlišném oboru. Navrhuje a vyrábí dřevěné hodinky, brýle a další módní doplňky. Vypracoval se z...  celý článek

Ilustrační snímek
Nikdy dříve se nám nežilo lépe, vzkazují čeští milionáři

Nahlédnout do života bohatých Čechů, kteří mají na svých kontech miliony, není snadné. Už po několik let se o to snaží unikátní průzkumy bank. Přímým...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.