Připravte si peněženky, škola začíná

  • 1
Rodinné rozpočty dostávají v rodinách s dětmi na přelomu srpna a září pořádně zabrat. Začátkem školního roku jako by výdaje neměly konce: nakoupit školní pomůcky, zaplatit jazykové a zájmové kroužky, stravování a dopravu dětí.
Rodinné rozpočty dostávají v rodinách s dětmi na přelomu srpna a září pořádně zabrat. Začátkem školního roku jako by výdaje neměly konce: nakoupit školní pomůcky, zaplatit jazykové a zájmové kroužky, stravování a dopravu dětí. Zadarmo dostávají některé základní pomůcky jen žáci prvních tříd, starším dětem půjčují na základních a některých středních školách učebnice, na soukromých školách hradí rodiče obvykle všechno.

Zvláštní kategorií, která má nadprůměrná vydání, jsou rodiny s prvňáčky. Vedle běžných školních výdajů musí rodiče dětem pořizovat školní tašky, penály a hlavně vybavení na výtvarnou výchovu a tělocvik. "Odhaduji, že dohromady utratíme o něco méně něž 4000 korun, jen za školní tašku a penál jsme zaplatili přes tisíc korun," říká maminka prvňačky Jana Klůzová. Ještě náročnější je počátek školního roku pro rodiny s větším počtem dětí. Zatímco oblečení se dá mezi sourozenci dědit, u vybavení do školy to většinou neplatí. Navíc například penály či kecky na tělocvik děti zničí tak, že už by je ani nikdo další používat nemohl.

Školní výdaje pomáhají kompenzovat rodinám některé sociální dávky například přídavky na děti, sociální příplatek či příspěvky na dopravu. Domácnosti, které mají hodně nízké příjmy, mohou požádat odbory péče o dítě okresních úřadů o mimořádný finanční příspěvek na školní pomůcky a úhradu družiny. "Je potřeba, aby rodiče v písemné žádosti konkrétně doložili, na co všechno příspěvek potřebují. Předně sami navrhnou částku a my ji posoudíme podle celkové sociální situace rodiny, stáří, počtu dětí a typu školy, kde studují, nebo finanční příspěvek stanovíme sami," říká vedoucí odboru zdravotnictví a sociálních věcí Městského úřadu v Praze 7 Miloslava Pilnáčková. Úřad o přidělení finanční výpomoci rodině musí rozhodnout do jednoho měsíce od podání žádosti. "V případech příspěvků na školní pomůcky rozhodujeme velmi rychle a snažíme se, aby peníze dostaly rodiny co nejdříve. Sociálně slabým vycházejí vstříc i školy. "Pokud má rodina hodně nízké příjmy, mohou i pracovní sešity, které by jinak musely platit, dostat děti od školy zadarmo," popisuje své zkušenosti ze dvou základních škol v Praze a na Moravě učitelka Hana Beranová. Rodiče by také neměl nikdo nutit dávat škole nic navíc - naturálie v podobě toaletních papírů či papírových kapesníků jsou dobrovolnou aktivitou rodičů, v žádném případě však nejsou jejich povinností.

Rodiče by si měli na školní pomůcky připravit o něco více peněz, než potřebovali loni. "Ceny vzrostly výrazněji hlavně počátkem roku, když jsem musela zdražit například čtvrtku, která stála devět let stále korunu, na korunu padesát," uvádí majitelka papírnictví v Praze Marcela Vostřelová. Podobné zkušenosti má také Hana Cerknerová z papírnictví Manepa: "Určitě oproti loňsku podražily penály, sešity a pastelky, u per a školních tašek zůstávají ceny stejné.

Jak školní výdaje snížit? Univerzální recept neexistuje. Rodinám, které nakupují větší počet sešitů, pastelek či tužek, se vyplatí zajet pro ně do hypermarketu. "Hypermarkety mají nižší nákupní ceny, a tak nabízejí třeba tempery či sešity levněji, než je mohu prodávat já, ale lepidla a některá pera mám za úplně stejnou cenu," říká Marcela Vostřelová. Pro nákup ve specializovaných prodejnách hovoří širší nabídka a odborná pomoc prodavačů, díky níž se mohou rodiče vyvarovat zbytečných výdajů, například nákupu kompletů pomůcek, které dítě nikdy neupotřebí.

Kupujete svým dětem každý rok novou výbavu do školy? Posíláte děti do soukromé školy, nebo jste zastánci škol státních?