Přivýdělky v létě: nabídka slušná, odměny nízké

Na shánění brigády je nejvyšší čas, shodují se zástupci zprostředkovatelských agentur. „Kdo chce nastoupit na brigádu v červenci, už by si ji měl začít shánět, kdo počítá se srpnovou brigádou, tomu stačí, aby přišel v polovině července,“ říká Lenka Bednářová ze společnosti Index Plus v Hradci Králové.

Do kanceláře i na pole

Zprostředkování brigády nabízí jen v Praze několik desítek agentur, které mají často nabídku i na internetu. Služby agentur jsou zdarma, zájemce však musí počítat s tím, že „cenou“ za větší výběr možností a kompletní dojednání pracovních podmínek včetně uzavření pracovních dohod je o čtvrtinu až polovinu nižší odměna, než kdyby si práci obstarával sám. 

Výběr brigád je velmi široký, od úklidových či pomocných prací v zemědělství (sběr jahod, jablek, chmel), na stavbách či v  hypermarketech (doplňování zboží) až po administrativní výpomoc ve firmách. „Převažuje nabídka manuální práce, jako jsou vykládky kamionu či doplňování zboží,“ popisuje situaci v Hradci Králové Lenka Bednářová. Nejvíce se o brigády zajímají studenti. „Středoškoláci seženou spíše pomocné práce, vysokoškoláci odbornější činnost v administrativě, obchodě i na technických pozicích, například administrátorů počítačové sítě,“ doplňuje nabídku o zkušenosti z Prahy ředitelka poradenské společnosti Adecco Ludmila Schaferová. Podle ní by za pomocné práce neměli studenti v Praze inkasovat méně než 50 korun čistého za hodinu, za kvalifikovanější práci mohou být odměny i dvoj- až trojnásobné. Ve vyšších patrech odměňování jsou práce hostesek či správců počítačové sítě.

Platí, že více příležitosti i vyšší odměny najdou studenti ve větších městech než v menších nebo na vesnici. „Odměny za manuální práce se pohybují od 36 do 50 korun čistého na hodinu, v administrativě se platí 40 až 45 korun na hodinu,“ potvrzuje Lenka Bednářová.

Jakou smlouvu podepsat?

  • Je možné podepsat pracovní smlouvu na dobu určitou nebo uzavřít dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti.
  • Pracovní smlouva - sociální i zdravotní pojištění platí  zaměstnavatel.
  • Dohoda o provedení práce - může být uzavřena maximálně na 100 hodin v roce, sociální a zdravotní pojištění se neodvádí.
  • Dohoda o pracovní činnosti - může být dojednána maximálně na poloviční úvazek, sociální a zdravotní pojištění se odvádí, pokud dohoda trvala nebo měla trvat více než 7 kalendářních dnů a výdělek byl vyšší než 400 korun. Studenti odvádějí zdravotní pojištění až z měsíčního příjmu vyššího než 3250 korun, do této výše platí pojištění stát.

Kolik si můžete vydělat na brigádě za 1 hodinu práce?

Průzkum veřejného mínění

40 až 58 Kč

Hostesky na reklamních akcích

50 až 70 Kč

Doplňování zboží

42 až 50 Kč

Rozdávání letáků na ulici

40 Kč

Úklidové práce

45 až 75 Kč

Pomocné stavební práce

50 až 70 Kč

Asistentka v kanceláři

40 až 60 Kč

Vykládka kamionů

40 až 60 Kč

Pokladní v hypermarketu

50 až 60 Kč

Balení zboží, práce ve skladu

40 až 60 Kč 

Jak se daní studentské brigády

Pokud má student jediný pracovní poměr, pak podepisuje Prohlášení poplatníka a zaměstnavatel mu od základu daně odečítá nezdanitelnou částku (38 040 korun za rok, to je 3170 korun měsíčně plus další nezdanitelnou částku určenou pro studenty ve výši 11 400 korun ročně (950 korun měsíčně). Dohromady si tak může vydělat 49 440 korun za rok, aniž by je danil. Podmínkou je řádné studium a věk do 26 let.

Když student pracuje na dohodu o provedení práce, u které se zálohově mzda zdaňuje a jeho roční výdělek nepřekročí 49 440 korun, má nárok na vrácení zaplacené daně. Žádost vypisuje u posledního zaměstnavatele, a to nejdřív první pracovní den následujícího kalendářního roku a nejpozději do 15.února. Zaměstnavatel provede roční vyúčtování daně a přeplatek studentovi vrátí.

 

Jsou studentské brigády dostatečně odměňovány a je jich k dispozici dostatek? Jak jste si ve svých studentských letech přividělávali právě vy?