Na úvěr ze stavebního spoření buď musíte velmi dlouho čekat, nebo ukládat vysoké částky

Na úvěr ze stavebního spoření buď musíte velmi dlouho čekat, nebo ukládat vysoké částky

Pro získání úvěru ze stavebního spoření musíte spořit desítky tisíc korun měsíčně

  • 45
Potřebujete-li na financování bydlení dva miliony korun a chcete k tomu využít úvěru ze stavebního spoření v co možná nejkratší době, pak musíte po dva roky ukládat částku kolem 50 000 korun měsíčně. Někde dokonce dvakrát tolik, podmínky spořitelen se totiž značně liší.

V nedávném článku "Úvěr ze stavebního spoření: Kde nejrychleji?“ jsme se zabývali situací, kdy chcete získat nárok na úvěr ze stavebního spoření tím, že vložíte na počátku spoření určitou částku. V průběhu času vám roste hodnotící číslo, až naroste na potřebnou výši.

Částka, kterou je třeba vložit, abyste na úvěr měli nárok po dvou letech, se v jednotlivých stavebních spořitelnách pohybuje od 809 tisíc Kč do 1,25 milionu Kč při cílové částce 2 miliony Kč. V takovém případě naspoříte od 40 % do 62,8 % cílové částky. Chcete-li získat vyšší úvěr (a naspořit tedy minimální částku požadovanou stavební spořitelnou), musíte na počátku vložit cca 750 tisíc Kč až 1 milion Kč, ovšem na získání nároku na úvěr si počkáte 30 až 74 měsíců.

V každém případě nezbytné úspory, které leží na účtu u stavební spořitelny na nízkoúročeném vkladu (neboť hlavním cílem je získání úvěru s nižší úrokovou sazbou, což spořitelny podmiňují tarifem s nízkou sazbou), jsou poměrně vysoké a zdaleka ne každá domácnost je má k dispozici.

Podívejme se nyní na případ, kdy chcete získat úvěr ze stavebního spoření s pravidelnou úložkou na spořicí účet stavebního spoření. Předpokládejme opět cílovou částku ve výši 2 milionů Kč, kdy nežádáte o státní podporu a volíte nejrychlejší variantu k získání úvěru. Ve výpočtech jsou zahrnuty veškeré poplatky spojené se stavebním spořením.

Chcete-li získat úvěr co nejdříve, musíte především získat dostatečně vysoké hodnotící číslo. Minimální naspořená částka je v takovém případě bohatě překročena - s výjimkou Hypo stavební spořitelny, kde dochází k přidělení úvěru volbou, nikoli na základě hodnotícího čísla.

Spořitelna

Tarifní varianta

Úrok z úvěru

Naspořeno

Měsíční vklad

ČMSS

Atraktiv rychlá

3,70 %

58,5 %

48 874 Kč

MPSS

Kredit rychlá

5,00 %

59,46 %

49 488 Kč

Wüstenrot

OS

3,70 %

121,23 %

100 853 Kč

Hypo

Nadstandard NU/EU

3,90 %

40 %

34 031 Kč

RSTS

Úvěrový tarif

3,50 %

74,8 %

62 582 Kč

SSČS

Rychlá varianta

4,75 %

62,3 %

51 319 Kč

Výpočty: Josef Rajdl, analytik společnosti Fincentrum

Nejlépe vycházejí ČMSS, u níž musíte spořit „jen“ 48 874 Kč měsíčně a naspoříte 58,5 % cílové částky, a MPSS, kde je třeba spořit 49 488 Kč měsíčně a do dvou let se naspoří 59,46 % cílové částky. Nejhůře dopadá Wüstenrot stavební spořitelna, u které klient musí spořit více než 100 tisíc Kč měsíčně - a dříve než se mu hodnotící číslo vyšplhá dostatečně vysoko, cílovou částku o více než 20 % překročí.

Pokud nemusíte spěchat a netrváte na získání nároku na úvěr po dvou letech pravidelného spoření, ale naopak budete chtít využít maximální výše půjčky a naspořit co nejméně, pak vaše měsíční úložka výrazně klesne. Připravit se ale musíte až na 88 měsíců čekání.

Více na Hypoindex.cz