Problematika daní v jednotlivých oblastech investování

  • 6
Daně ovlivňují život každého z nás výraznou měrou a nejinak je tomu v případě investování. Žádný správný investor dnes nemůže při svém rozhodování opomenout daňový aspekt jednotlivých finančních instr
Daně ovlivňují život každého z nás výraznou měrou a nejinak je tomu v případě investování. Žádný správný investor dnes nemůže při svém rozhodování opomenout daňový aspekt jednotlivých finančních instrumentů. V dnešním komentáři se zaměříme na jednotlivé finanční či spořící instrumenty a jejich zdanění.

Problematika zdaňování výnosů z jednotlivých oblastí investování, zejména pak z výnosů z dividendového příjmu z akcií, zatímních listů, požitkových listů, dluhopisů jinými slovy zdaňování výnosů z kapitálového majetku je upravena v zákoně o daních z příjmů 586/1992 Sb. Podle tohoto zákona je pro zdaňování výnosů z kapitálového majetku stanovena sazba ve výši 15 procent. Ta je aplikována na následující finanční instrumenty a příjmy z nich plynoucí:

  • z úrokového či dividendového příjmu z akcií, zatímních listů, požitkových listů, podílových listů a dluhopisů
  • z vkladních listů a vkladů
  • z úroků, výher a jiných výnosů z vkladů na vkladních knížkách a vkladových účtech plynoucích poplatníkům s výjimkou úroků plynoucích ze vzájemných položek (depozit) bank v rámci mezibankovního finančního trhu a s výjimkou úroků z vkladů pojišťoven
  • z podílu připadajícího na podílový list při zrušení podílového fondu sníženého o cenu pořízení podílového listu

Úrokovým či dividendovým příjmem se pro účely Zákona o dani z příjmů rozumějí výnosy plynoucí z držby cenných papírů. Zákon o dani z příjmů také vymezuje případy, které jsou od daňové povinnosti osvobozeny.


Od daně z příjmů jsou osvobozeny následující instrumenty

  • příjmy z prodeje cenných papírů, přesáhne-li doba mezi nabytím a prodejem dobu 6 měsíců, a dále příjmy z podílu připadající na podílový list při zrušení podílového fondu, přesáhne-li doba mezi nabytím podílového listu a dnem vyplacení podílu dobu 6 měsíců.
  • příjmy z prodeje cenných papírů nabytých poplatníkem v rámci kupónové privatizace
  • příjmy z hypotečních zástavních listů bez ohledu na splatnost
  • příjmy z úroků vkladů ze stavebního spoření, včetně úroků ze státní podpory
  • příjmy z úroků ze státních dluhopisů vydaných v souvislosti s rehabilitačním řízením o nápravách křivd


Tabulka obsahující daňové sazby pro jednotlivé finanční instrumenty

 Zdanění zisků při prodeji či době splatnosti do 6 měsícůZdanění zisků při prodeji či době splatnosti nad 6 měsíců
Termínované vklady15%15%
Podílové listyZdanění v rámci daň. přiznání0%
Hypoteční zástavní listy0%0%
AkcieZdanění v rámci daň. přiznání0%
DluhopisyZdanění v rámci daň. přiznání0%
Dluhopisové kupóny15%

15%

Dividendy15%15%
Depozitní certifikáty15%15%

Jak velkou váhu přikládáte daňovému aspektu při rozhodování o investici či výběru spořícího produktu? Jaký produkt se vám v tomto ohledu zdá výhodný? Podělte se s námi o vaše zkušenosti.