Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč investoři stále otálejí?

aktualizováno 
Co přinesl uplynulý týden v oblasti podílových fondů? Pro investory několik novinek, pro investiční společnosti zklamání v podobě nízkých prodejů. Čekají investoři na ukončení války a zotavení akciových trhů, aby mohli své peníze investovat do akciových fondů? Nebo jsou stále zklamáni z propadu fondů peněžního trhu a nejistě se obracejí k dluhopisovým?

Propad prodejů u podílových fondů nekončí. Záporné výnosy u fondů peněžního trhu se sice investičním společnostem podařilo zastavit a už i „Aholdem“ nejvíce postižené fondy ISČS Sporoinvest a Sporokonto Živnobanky zakončily týden v příznivějších hodnotách, nicméně oslabená důvěra investorů a pokračující obavy z vývoje na finančních trzích v souvislosti s válkou přinášejí fondům jen málo nových investic.

 

Bilance čistých prodejů fondů z UNISu dosahuje 730 mil. Kč. Tentokrát se na celkovém číslu příliš neprojevil výsledek fondu ČSOB Výnosový (+129 mil. Kč), který v minulosti určoval, kam půjdou čisté prodeje za celé odvětví fondů. Klíčem k vysokému číslu je fond IKS Dividendový a nikoli fondy pro retailové klienty. IKS Dividendový, který získal 349 mil. Kč, je novým fondem (od srpna 2002) společnosti IKS-KB. Obdobně jako ČSOB Výnosový vyplácí podíl na výnosech jednou týdně. Úspěch fondu svědčí o tom, že velcí institucionální investoři opravdu nemají v České republice dostatek příležitostí pro volné peněžní prostředky.

 

Nový správce a nový fond

 

Uplynulý týden přinesl také několik novinek. Jednou z novinek je přechod fondu AGb Fond společnosti investAGb pod správu investiční společnosti J&T Asset Management. Změna nabyla právní moci 7. dubna, v podstatě se však nejednalo o veliké změny, neboť invstiční společnost investAGe je stoprocentně vlastněna investiční společností J&T Asset Management. (Fond AGb získal na konci roku 2002 formou mimosoudního vyrovnání 850 mil. Kč – více ZDE.)

 

Druhou novinkou, která už se více dotkne podílníků, je otevření dalšího investičního fondu. Investiční fond bohatství se přeměnil na otevřený podílový fond k 10. dubnu. Nový název fondu je 1.IN – Fond bohatství a je tedy pod správou První investiční společnosti. Na pražské burze se s akciemi fondu přestalo obchodovat již v prosinci minulého roku, na RM-SYSTÉMu došlo k ukončení obchodování k 8. dubnu. Poslední obchod proběhla za 1582,50 Kč, což představuje diskont 5,5 % (cena na veřejném trhu/vlastní kapitál na akcii). Akcie fondu budou vyměněny za podílové listy v poměru 1000 PL s nominální hodnotou 1 Kč za 1 akcii o nominále 1000 Kč. Odkupy a prodeje fondu budou zahájeny až 5. května, avšak po prvních 6 měsíců bude při odkupu účtovat investiční společnost poplatek 6 % v prvním měsíci, o procentní bod méně v každém následujícím měsíci.

Více o podílových fondech si můžete přečíst ve specializované sekci ZDE

 

Naopak stále nevyřešenou otázkou zůstává správní řízení s investiční společností AKRO, u které Komise pro cenné papíry stále nerozhodla, zda jí odebere licenci. AKRO nemělo po třicet dnů smlouvu s depozitářem, což podle zákona vede k odejmutí povolení. AKRO sice uzavřelo depozitářskou smlouvu s bankou Commerzbank, nicméně to bylo již po jednoměsíční lhůtě a nyní je na Komisi, zda ukončí správní řízení, aniž by investiční společnosti odebrala licenci.

 

Obchodování podle UNISu

 

Jak již bylo řečeno výše, zpomalil se příliv peněz od drobných investorů do podílových fondů. Smíšené fondy (s jedinou výjimkou 1. IN Středoevropským fondem) zaznamenaly pokles čistého jmění, z fondů peněžního trhu dosáhl výsledku srovnatelného s hodnotami před dvěma či třemi měsíci pouze IKS Peněžní trh s 152 mil. Kč čistých prodejů. Nejvíce však investory lákal ISČS Sporobond (+140 mil. Kč) a akciový IKS Fond světových indexů (7,98 mil. Kč).

 

Největší výnos si připsali podílníci fondu J&T AM Euro růstový OPF. Fond dosáhl 4,98 % zhodnocení. Jeho investiční strategie pokrývá trhy Evropské unie a dalších rozvinutých evropských zemí, avšak evropské indexy za uplynulý týden tak

Vyzkoušejte si obchodování na největším akciovém trhu světa v naší nové investiční hře.
Nejlepší z vás získají ceny v celkové hodnotě čtvrt milionu Kč

výrazného nárůstu nedosáhly (např.: DJ Euro Stoxx 50 narost pouze o 1,1 % za týden).

 

Celkově můžeme uplynulý týden zhodnotit jako klidný, neboť se zdá, že domácí investoři se svými investicemi čekají, až se situace na trzích uklidní. Více než kdy jindy (v předchozích dvou letech) jsou zde kladné signály pro růst akciových trhů. Rozšiřující nabídka fondů nejen českých, ale i zahraničních (do nichž musíme počítat i zajištěné fondy, které jsou stále častěji nabízeny i v ČR), může v jistých ohledech také prodlužovat délku rozhodování o investici do fondu.

 

Druh fondu

Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové J&T AM Euro 4,98% J&T Perspektiva A -3,03%
ISČS Sporotrend 1,59% ČPI Fond nové ekonomiky -1,91%
ČSOB evropský akciový 1,25% ČPI Fond farmacie a biotech. -1,49%
Dluhopisové ISČS Trendbond 0,71% 1.IN Dluhopisový fond -0,39%
ISČS Sporobond 0,29% ISČS Bondinvest -0,19%
IKS Plus bondový 0,27% Živnobanka obligační fond 0,00%
Fondy fondů 1.IN Fond fondů 0,76%    
ISČS Globaltrend 0,49%    
IKS fond fondů -0,87%    
Peněžního trhu ISČS Sporoinvest 0,16% AKRO Obligace -1,27%
ISČS Merkur 0,10% 1.IN Fond pen. trhu -0,03%
Živnobanka Sporokonto 0,09% J&T Perspektiva P 0,01%
Smíšené IKS balancovaný 1,70% J&T Perspektiva S -1,75%
1.IN Středoevrop. fond 1,12% AKRO mezinárodní balancovaný -1,40%
AKRO Český 0,88% AKRO Výnosový -1,27%
Čisté prodeje (mil. Kč) IKS Dividendový 348,5 ISČS Sporoinvest -59,3
IKS peněžní trh 152,4 IKS globální -55,8
ISČS Sporobond 140,0 Živnobanka obligační fond -33,5

Zdroj: UNIS ČR

 

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Potěmkinova příležitost: šest minusů pro investici do zlata

Zlato je věčné, tedy hned po diamantech, a nic ho nikdy nenahradí. Navíc je krásné, a když ho máte, máte své jisté. I proto je zlato dodnes jednou z...  celý článek

Ilustrační snímek
Zlato je úplně jiná investice, která dává smysl, říká analytik

Investice do zlata je jednou z možností, jak uložit volné peníze. Analytik Pavel Ryska upozorňuje, že kolem investic do zlata koluje řada mýtů. Reaguje tak na...  celý článek

Michal Valentík, investiční ředitel společnosti Broker Trust
Zažijí akciové trhy pád? Trocha statistiky potvrzuje známá pravidla

Na akciových trzích se žádné výrazné veletoče nyní nekonají. Rozkolísanost trhu je na historickém minimu a především americké akciové indexy jsou na svých...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

4 scénáře amerického útoku na KLDR: Vedly by k totální zkáze!
4 scénáře amerického útoku na KLDR: Vedly by k totální zkáze!

Vztahy mezi KLDR a USA se za poslední týden vyostřily víc, než za několik let. Zdá se, že válka mezi zeměmi je na spadn... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.