Proč (ne)investovat do otevřených podílových fondů?

  • 5
Kromě růstu zájmu o různé formy spoření podporované státem, jako je stavební spoření či penzijní připojištění, lze v Česku v poslední době pozorovat nárůst zájmu o kolektivní investování, především
Kromě růstu zájmu o různé formy spoření podporované státem, jako je stavební spoření či penzijní připojištění, lze v Česku v poslední době pozorovat růst zájmu o kolektivní investování, především pak formou investic do otevřených podílových fondů. Pojďme se nyní společně podívat jaké jsou výhody a nevýhody tohoto typu investování. Začněme nejdříve výhodami.

  • Hlavní výhodou investování do podílového fondu je snadná diverzifikace rizika. Fondy ve svém portfoliu obvykle vlastní velké množství instrumentů, čímž je výrazně snížen dopad poklesu jednoho instrumenty na hodnotu celého portfolia. Smíšené fondy diverzifikují nejen riziko spojené s individuálním cenným papírem, ale částečně i tržní riziko jednoho trhu, rozložením svých investic do více trhů – akciového trhu, trhu dluhopisů či peněžního trhu. Navíc fond obvykle diverzifikuje i geografické riziko investováním ve více zemích (obvykle dokonce i ve více kontinentech).
  • Dalším argumentem pro investování prostřednictvím podílových fondů je snížení nákladů oproti individuálnímu investování. Vyšší objemy instrumentů jsou obchodovány za menší poplatky. Navíc má podílový fond obvykle uzavřenou exkluzivní smlouvu s obchodníkem s cennými papíry, která dovoluje poplatky za obchod ještě více snížit.
  • Posledním běžně používaným argumentem pro kolektivní investování je skutečnost, že portfolio management fondu disponuje nejen vlastními odbornými znalostmi, ale i velkým množstvím informací z dalších zdrojů, které jsou pro individuální investory nedostupné. Na základě těchto znalostí a informací by fondy měly pravidelně dosahovat vyššího výnosu než individuální investor.
Mezi další nezanedbatelné výhody patří např. úspora času individuálního investora, který nemusí sám vykonávat aktivní správu svého portfolia a zaručená likvidita investovaných prostředků.

Výhod investování prostřednictvím podílových fondů je poměrně hodně, jaké jsou tedy nevýhody této formy investování?

  • Hlavní nevýhodou podílových otevřených fondů jsou vysoké administrativní náklady fondů. Většina českých otevřených podílových fondů si účtuje vstupní poplatek (neboli poplatek při prodeji podílového listu) ve výši od 0% do 5%. Dále si fondy účtují poplatek za správu, který se pohybuje mezi 1% a 2%. Pokud se rozhodnete prodat podílové listy, zaplatíte obvykle poplatek za odkup mezi 0% a 7%. Výše těchto poplatků výrazně ovlivňuje celkový čistý výnos pro investora. Předpokládejme, že se investor rozhodne investovat do fondu, který si účtuje 3% za vstup, 2% za správu a 3% za výstup, určitou částku na jeden rok. Jistě si dokážete spočítat sami, jakého zhodnocení by fond musel dosáhnout, aby se tato investice vyplatila. Na druhou stranu je vhodné podotknout, že pokud investujete na delší časové období, nehrají vstupní a výstupní poplatky tu nejdůležitější roli.
  • Další nevýhodou je nemožnost aktivního zásahu investora do (změny) investiční politiky fondu. Pokud například dojde k náhlé změně ekonomického klimatu, individuální investor může reagovat snížením své expozice na akciovém trhu a zvýšením expozice na dluhopisovém trhu. Pokud však investoval do akciového podílového fondu, uvedené změny investiční strategie lze dosáhnout pouze vystoupením z fondu, neboť akciový fond nemůže investovat na trhu dluhopisů.
Má tedy smysl investovat do otevřených podílových fondů nebo je výhodnější investovat individuálně? Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Je však zřejmé, že kolektivní investování je pro Vás to pravé, pokud chcete investovat relativně malou částku (do 100 000 Kč) na delší dobu (min. 1 rok) a pokud finanční trhy nejsou Vaším koníčkem. Pokud máte naopak k dispozici větší částku (nad 1 000 000 Kč), nechcete tyto prostředky vázat na delší dobu a pokud finančním trhům rozumíte, je výhodnější investovat individuálně.

Další informace o podílových fondech naleznete na našich stránkách zde. Pokud nevíte, pro jaký typ investic se rozhodnout, zkuste našeho interaktivního Investičního rádce, který vám pomůže při výběru vhodného investičního portfolia.

Jaké jsou Vaše zkušenosti s výhodami/nevýhodami kolektivního investování? Upřednostňujete kolektivní nebo individuální investování? Podělte se o své zkušenosti s ostatními čtenáři.