Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Profil produktu: stavební spoření Všeobecné stavební spořitelny Komerční banky

  8:06aktualizováno  8:06
Všeobecná stavební spořitelna Komerční banky je veřejnosti známa jako Modrá pyramida. V tomto profilu si o ní a o jejích produktech řekneme něco podrobněji.
Všeobecná stavební spořitelna Komerční banky má ve svém logu modrou pyramidu. Jejími akcionáři jsou BHW Holding (50%), Komerční banka (40%) a Česká pojišťovna (10%). Založena byla 10. června 1993. Od 1. července letošního roku platí pro stavební spoření VSS KB nové všeobecné obchodní podmínky. Bylo jimi zrušeno úrokové zvýhodnění, které bylo dříve poskytováno tzv. „přátelským klientům“, tedy těm, kdo se vzdali nároku na úvěr.


Produkty

Kromě standardního stavebního spoření Modrá pyramida nabízí mladým lidem JUNIOR Program. Jeho výhodou je sleva na poplatku za uzavření smlouvy ve výši 25%. Místo obvyklého 1% z cílové částky tak všichni mladí do 29 let zaplatí pouze 0,75% z cílové částky. Do JUNIOR Programu jsou děti a mladí lidé zařazováni automaticky podle svého věku. Rozhoduje přitom rok narození, ne přesné datum narozenin. Až do konce kalendářního roku, kdy klient dovrší svých 29 let, bude zařazen do JUNIOR Programu. Kdo spadá do JUNIOR Programu, také za navýšení cílové částky platí poplatek pouze 0,75%. Pro opravy, rekonstrukce a modernizace bytového fondu je určen Renovační program. Tento program slouží k financování oprav společného domu prostřednictvím stavebního spoření, kdy společně spoří členové družstva vlastníků domu a mohou samozřejmě také čerpat úvěr ze stavebního spoření.


Varianty spoření

Modrá pyramida rozlišuje celkem tři varianty spoření: rychlou, standardní a pomalou. Rychlost varianty obecně rozhoduje o tom, jak rychle získá účastník stavebního spoření nárok na úvěr a jak rychle ho bude muset splatit – určuje tedy také výši měsíčních splátek úvěru. Čím je varianta rychlejší, tím dříve úvěr získá a tím rychleji ho musí vyššími splátkami splatit.

Varianta spořeníPoměr úspory / úvěr (v % z CČ)Koeficient ve vzorci pro výpočet HČMinimální měsíční splátka úvěru (v % z CČ) Maximální doba splácení úvěru (roky)
rychlá40 / 60140,758
standardní40 / 60100,6012
pomalá40 / 6060,4514

HČ - hodnotící číslo (v terminologii VSS KB se nazývá parametr ohodnocení)
CČ - cílová částka


Úrokové sazby, úvěry a překlenovací úvěry

Vklady účastníka jsou úročeny sazbou 3%. Od července 2001 bylo novými obchodními podmínkami zrušeno dosavadní úrokové zvýhodnění pro ty, kdo nečerpají úvěr. Ten kdo si ale uzavřel smlouvu ještě před touto změnou a vztahují se na něj tedy předchozí všeobecné obchodní podmínky, získá (pokud se zřekne úvěru ze stavebního spoření) navíc úrokové zvýhodnění ve výši 50% úroků připsaných k datu vyplacení zůstatku na účtu. Podmínkou je spořit alespoň 5 let.
Kdo chce čerpat úvěr ze stavebního spoření, musí nejprve naspořit minimálně 40% cílové částky. V jiných spořitelnách bývá obvykle podmínka naspořit alespoň 50% cílové částky. Úvěr je úročen 6% sazbou.

Překlenovací úvěry lze v současné době čerpat ve všech variantách spoření, úrokové sazby se pohybují v rozmezí 6,4% - 9,7%. Naspořit stačí pouze 20% cílové částky. Kromě standardního překlenovacího úvěru, který se zde nazývá „Rychlá půjčka“ VSS KB nabízí celou škálu různých typů meziúvěrů:
Privatizační program je zvýhodněný překlenovací úvěr určený speciálně pro koupi bytu, ve kterém účastník stavebního spoření žije (jako nájemník), do osobního vlastnictví v rámci privatizace. Jeho maximální výše je 200 000 Kč a je úročen výhodnější úrokovou sazbou.
Ekoprogram je speciální typ překlenovacího úvěru se zvýhodněnou úrokovou sazbou určený pro ty, kdo žádají podporu od Státního fondu životního prostředí na vybraný ekologický projekt. Může jít např. o využití sluneční energie, tepelných čerpadel, bioplynu, biomasy. Je zde výhodnější úroková sazba. Podmínkou je, že podpora od SFŽP tvoří alespoň 30% cílové částky.
Všechny řádné úvěry i překlenovací úvěry lze navíc čerpat také formou Expresního úvěru nebo Pohotovostního úvěru. Expresní úvěr je určen pro klienty, kteří spěchají - úvěr až do výše nezajištěné částky 300 000 Kč bude vyřízen do 10 dnů. Za takto rychle zpracovaný úvěr se platí navíc expresní příplatek ve výši 1 % z výše úvěru (minimálně 1000 Kč). Úrokové sazby se přitom nemění. Pohotovostní úvěr je určen pro klienty, kteří chtějí mít peníze rychle k dispozici až ve chvíli, kdy je budou potřebovat. Úvěrové smlouvy se tedy připraví předem (bez dokladu k účelu úvěru) a po podpisu smluvních dokumentů budou finanční prostředky úvěru rezervovány pro pohotové čerpání kdykoli v případě jejich potřeby. Za tuto formu čerpání se neplatí žádný poplatek navíc, výše úrokových sazeb se také nemění. Pohotovostní úvěr slouží pouze pro získání bytu, domu či pozemku, pohotovostně nelze čerpat meziúvěr v rámci Privatizačního programu.


Modrá karta na slevy a Klub Modrá pyramida

VSS KB také svým klientům nabízí různé doplňkové akce. V poslední době jsou to různé slevové poukázky na nákupy pro nové klienty. Každý kdo si uzavírá svou první smlouvu o stavebním spoření dostane modrou kartu, se kterou může nakupovat se slevou ve vybraných obchodech. Kdo si uzavírá svou druhou a další smlouvu (s tím že nezáleží na tom, u jaké spořitelny spořil dříve, podmínkou je cílová částka minimálně 100 000 Kč), může se stát členem Klubu Modrá pyramida. Klub nabízí účast na různých kulturních, sportovních a společenských akcích, bezplatné vstupy a slevy na vstupenky na vybrané výstavy a veletrhy a další výhody. Každý člen obdrží stříbrnou nebo zlatou členskou kartu.


Výhody a nevýhody

Porovnáváme-li produkty jednotlivých spořitelen, lze u VSS KB najít tyto:

Výhody:
  • JUNIOR Program – 25% sleva na poplatku za uzavření smlouvy pro mladé lidi do 29 let
  • Maximální výše úvěru ze stavebního spoření dosahuje až 60% cílové částky
  • V případě změny smlouvy (např. změna výše cílové částky nebo varianty spoření) není stanovena žádná čekací lhůta na přidělení cílové částky (řádného úvěru ze stavebního spoření)
  • Karta pro nákupy se slevou ve vybraných obchodech a pro klienty, kteří si uzavřou svou již druhou a další smlouvu o stavebním spoření, možnost členství v Klubu Modrá pyramida
Nevýhody:
  • Od 1.7.2001 bylo zrušeno úrokové zvýhodnění pro nové klienty, kteří nečerpají úvěr
  • Úvěr ze stavebního spoření je úročen 6% sazbou (v některých jiných spořitelnách lze získat i úvěr úročený sazbou 5%)
  • Jako jediná stavební spořitelna nemá VSS KB bezplatnou telefonní info-linku

Pokud si chcete porovnat produkty jednotlivých stavebních spořitelen, navštivte naši sekci stavebního spoření a využijte pro srovnání jednotlivých produktů nejlépe Rychlý přehled.Jaké máte zkušenosti se stavebním spořením VSS KB? Jste s jejími produkty a službami spokojeni nebo ne? Kterou stavební spořitelnu považujete za nejlepší a proč? Podělte se s námi a s ostatními zájemci o stavební spoření o své názory.

Autor:


Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Hypotéky dál zdražují. Objemy atakují hranici 21 miliard korun

V květnu úrokové sazby u hypoték pokračovaly v růstu. I když průměrná sazba mírně vzrostla, a to na 2,03 procenta, o hypotéky je stále zájem. Dokonce větší než...  celý článek

Ilustrační snímek
Sazby hypoték se dál zvedají, rostou však i objemy a počty žadatelů

Rok 2017 je zatím ve znamení rostoucích úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Lidé ale předpokládají, že sazby ještě porostou. Navíc dostupnost hypoték bude...  celý článek

Ilustrační snímek
Úrokové sazby hypoték letí vzhůru, hypotéky zdražují

Růst úrokových sazeb u hypotečních úvěrů se potvrzuje. Průměrná úroková sazba v březnu vystoupala na 1,95 procenta. Navíc si ČNB připravuje půdu pro další...  celý článek

Dumrealit.cz/Development
Obchodník - realitní specialista

Dumrealit.cz/Development
Zlínský kraj
nabízený plat: 35 000 - 100 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.