Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Profil společnosti: AKRO - zaostřeno na zahraničí

  14:36aktualizováno  14:36
AKRO investiční společnost vznikla v roce 1993 původně jako Raiffeisen Alfa investiční společnost. Současný název nese od roku 1996...
AKRO investiční společnost vznikla v roce 1993 původně jako Raiffeisen Alfa investiční společnost. Současný název nese od roku 1996. AKRO investiční společnost je zakládajícím členem UNISu ČR, spravuje celkem 12 otevřených podílových fondů s celkovým čistým obchodním jměním ve výši 700 mil. Kč.

Společnost spravuje pět nekupónových fondů (AKRO Svět, AKRO Eurotech, AKRO mezinárodní akciový fond, AKRO mezinárodní balancovaný a AKRO Obligace), dva vlastní kupónové fondy (AKRO fond výnosový a AKRO fond růstový), tři bývalé C.S. fondy (AKRO Energetiky, AKRO Kapitálových výnosů a AKRO Pravidelných dividend) a dva bývalé Plzeňské fondy (AKRO OPF ISFE První a AKRO OPF ISFE Druhý). Zatímco u převzatých fondů je nucená správa omezena podmínkami KCP, stanovených při převzetí fondů, portfolio ostatních fondů je aktivně spravováno ve spolupráci s americkým bankovním holdingem Wells Fargo & Co a je zaměřeno především na zahraniční akcie.

Nejrizikovějším fondem v rodině AKRO fondů je bezesporu fond AKRO Eurotech, který investuje výhradně do evropských akcií v oblasti informačních technologií a telekomunikací. Načasování založení tohoto fondu byla ale velmi neštastné – fond byl založen v červenci 2000 těsně před prasknutím technologické bubliny. Této skutečnosti odpovídá vysoce záporná výkonnost fondu – pokud investor nakoupil podílové listy při založení fondu, a pokud by je dnes prodal, realizoval by ztrátu 57%. Jediné, co tohoto investora může potěšit, je fakt, že investiční společnost si účtuje poplatek za správu z dosaženého zisku, a že tudíž jeho peníze byly spravovány zdarma. Vysoká volatilita ČOJ/PL byla očekávána již při jeho založení, zdá se ale, že tvrdá realita předčila nejčernější očekávání portfolio manažerů. Z vývoje posledních dnů to vypadá, že fond má již nejhorší za sebou – v dubnu se technologické tituly odrazily ode dna a fond od této doby snižuje utržené ztráty.

Odlišnou strategii nabízí fond AKRO mezinárodní akciový, který investuje do zahraničních blue-chips. Tento fond tak neutrpěl tak výrazné ztráty jako Eurotech, ale i tak je jeho výkonnost za poslední rok –15%. Jeho potencionální zisky s růstu akciových trhů těchto dnů je ale snížen tím, že v současné době značná část portfolia (39%) leží na termínovaných vkladech v bance. Za pozitivum fondu lze uvést nízký poplatek za správu (1,75%), naopak poplatek za vstup (3,0%) je v kategorii akciových fondů nadprůměrný.

výkonnost za poslední:

ČOJ celkem

měsíc

6 měsíců

rok

(mil. Kč)

AKRO Eurotech

2.1%

-42.9%

N/A

8.37

AKRO mezinárodní akciový

1.8%

-12.2%

-15.1%

19.91

AKRO SVĚT

1.7%

-12.5%

-16.9%

37.40

AKRO mezinárodní balancovaný

1.2%

-12.9%

-20.5%

77.55

AKRO OBLIGACE

0.0%

0.6%

-0.2%

16.15

Podobnou míru rizika spojenou s poněkud méně aktivní správou portfolia přináší fond AKRO Svět. Tento fond je označován jako indexový, avšak ke skutečně pasivní správě portfolio má hodně daleko – nemá přesně definovaný benchmark (resp. index) a oblast investování je definována velmi obecně (40% Amerika, 30% Evrop, 20% Asie a Austrálie, 10% ostatní). Výkonnost fondu je tak do značné míry v rukách managementu fondu a jeho volbě cenných papírů v portfoliu. V podobné situaci je ale i největší konkurent tohoto fondu – IKS Světových indexů a proto těm, kteří chtějí investovat do opravdu indexového fondu, nezbývá než nakoupit zahraniční fondy.

Kompromis mezi rizikem a výnosem představuje fond AKRO mezinárodní balancovaný. Tento fond investuje převážně do zahraničních akcií a českých dluhopisů. Přesto, že tento fond snižuje riziko zhruba 30% podílem pevně úročených instrumentů, dosahuje v současné době vyššího poklesu ČOJ/PL než čistě akciové fondy AKRO mezinárodní akciový a AKRO Svět. Důvod je zřejmý při pohledu na portfolio fondu, které je složeno převážně z informačních a telekomunikačních titulů. Investiční horizont tohoto fondu by tak měl být dlouhý přinejmenším pět let.

Posledním a zároveň nejméně rizikovým nekupónovým fondem v rodině AKRO je fond AKRO Obligace. Ačkoli by se z názvu fondu mohlo zdát, že se jedná o dluhopisový fond, podle klasifikace UNISu spadá tento fond do kategorie peněžního trhu – fond investuje převážně do vkladů v cizí měně. AKRO doslova uvádí: „Investiční strategie fondu vychází vstříc investorům, kteří mají obavy z postupného znehodnocování české koruny vůči zahraničním měnám a kteří chtějí část svých úspor ochránit před rizikem vysoké inflace, která by mohla v budoucnosti ohrozit hodnotu úspor v českých korunách.“ Nutno říci, že obavy těchto investorů se v dosavadním průběhu života fondu nepotvrdily – koruna vůči euru posiluje a inflace se drží při zemi. Nelze se tak divit, že tento fond trpí nejnižší výkonností ve své kategorii (průměrná roční výkonnost od založení –1,6%). Výkonnost nezvyšuje ani vysoký poplatek za správu ve výši 2%. Ze současného vývoje české ekonomiky se zdá, že strategie fondu nebude optimální ani v nejbližší budoucnosti – nízká inflace zapustila v ČR kořeny a koruna má v důsledku srovnávání relativní cenové hladiny ČR se zahraničím dlouhodobou tendenci posilovat.

Fondy AKRO jsou vhodné pro investory, kteří chtějí dlouhodobě investovat v zahraničí a přitom mít investici denominovanou v korunách, a jsou ochotni přijmout s tím související měnové riziko. Náklady na konverzi korun do zahraniční měny pokrývá společnost vyššími vstupními poplatky, které se pohybují mezi 2-3%. Chvályhodná je snaha o profilaci fondů, která je výrazná především v případě fondu AKRO Eurotech a AKRO Svět. Také prezentace fondů na internetu je kvalitně zpracována a obsahuje mimo jiné investičního rádce, investiční test, slovník pojmů a možnost nákupu podílových listů. Vytknout lze pouze velice stručné a přitom neaktuální informace o portfoliu fondu. Tento stav by se ale podle vyjádření společnosti měl brzy zlepšit.

Jaké jsou Vaše zkušenosti s fondy AKRO? Myslíte si, že úzce specializované fondy mají v Čechách šanci? Věříte v růst technologií, investoval byste do Eurotechu? Napište nám své názory.

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Proč platit za něco, co je absurdní. Boj s poplatky v Česku pokračuje

Na poplatcích vydělávají banky nemalé peníze, ty největší miliardy korun ročně. Již řadu let ale dávají Češi najevo, že některé poplatky jsou absurdní a je...  celý článek

Ilustrační snímek
Milion uložený na rok: někde vydělá 396 korun, jinde až 9 386 korun

Mít peníze „nasyslené“ v bance není aktuálně žádné velké terno. Ale co třeba se 150 tisíci či s milionem, o kterých víte, že je budete za rok potřebovat?  celý článek

Ilustrační snímek
Spořicí účty: jak banky nyní zhodnotí vklad ve výši 100 tisíc korun

Pro lidi, kteří si nechtějí připustit žádnou finanční ztrátu, jsou určeny jen opravdu konzervativní finanční produkty. Místo investování budou prostě spořit....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.