V automobilovém sektoru bude hodně pracovních příležitostí. Ilustrašní snímek

V automobilovém sektoru bude hodně pracovních příležitostí. Ilustrašní snímek | foto: Profimedia.cz

Personalisté předpovídají nová místa a vyšší platy. Kde bude šance

  • 33
Z pracovního trhu přicházejí konečně po dlouhé době dobré zprávy. Trh se vrací zpět do pozitivních čísel. Firmy se nebojí investovat, přicházejí nové společnosti, objevuje se řada pracovních příležitostí.

Nové zaměstnance budou nabírat především firmy z automobilového sektoru, ale i z oblasti rychloobrátkového zboží a ze zpracovatelského průmyslu. Poroste také oblast logistiky. Nezaměstnaní, kterých je teď přes půl milionu, tak budou mít větší šanci najít uplatnění. A stávající zaměstnanci dostanou přidáno.

Sháníte práci?

Vybírejte z aktuálních pracovních nabídek na jobDNES.cz.

Stále platí a platit bude, že prim na trhu hrají technicky orientované profese od vysokoškolských, například strojní a procesní inženýři, konstruktéři, IT, po techniky s maturitou či výučním listem.

“Velmi žádaní jsou a budou také schopní obchodníci, protože firmy jsou ve stále více konkurenčním prostředí nuceny hledat nové možnosti a obchodní příležitosti,“ tvrdí manažer personální společnosti Randstad Tomáš Bergl.

Nejžádanější profese

  • Mezi nejžádanější profese dlouhodobě patří informatici, konstruktéři, procesní inženýři, technologové a techničtí odborníci na logistiku či obchodníci s technickými produkty.
  • Také absolventi řemeslných oborů, zejména mechanici, elektrikáři, nástrojáři a kovoobráběči. 
  • Mezi humanitně vzdělanými absolventy mají výhodu vícejazyční uchazeči a obecně vzato schopní obchodní specialisté.

Zdroj: Grafton Recruitment

S tím souhlasí i Ladislav Kučera, ředitel personálně poradenské společnosti Hays Czech republic. “Zaměstnavatelé budou v roce 2015 nabírat a po zkušených obchodnících napříč obory hned skočí. Zájem bude samozřejmě též o odborníky v automobilovém průmyslu, ve výrobě, IT a v centrech sdílených služeb, která nabízejí pracovní místa jazykově vybaveným uchazečům,“ říká Ladislav Kučera.

Právě pro centra sdílených služeb je Česko oblíbenou destinací. Vyžadují však technické či ekonomické vzdělání a znalost ideálně dvou a více cizích jazyků.

A právě potřebné vzdělání, znalosti a zkušenosti uchazečů bývají největším problémem. To, co chce trh, řada lidí nedokáže nabídnout. „Kandidáti na volná místa mnohdy nesplňují požadavky kladené na specializované pozice, ať už jazykové, či odborné, což dává příležitost i uchazečům ze zahraničí,“ doplňuje personalista Ladislav Kučera.

Učte se cizí jazyky

Znalost cizích jazyků bude v letošním roce na trhu práce klíčová. Platí to pak zejména pro lidi se všeobecným a humanitním vzděláním. Ti musí být schopní nabídnout „něco“ navíc, aby při hledání místa uspěli. “Aktivní znalost angličtiny se již nepovažuje za nic výjimečného, základy angličtiny se vyžadují už i u některých operátorských pozic, zejména v logistice. U technických profesí je znalost každého dalšího jazyka obrovskou konkurenční výhodou. Nyní je žádaná například němčina,“ dodává Tomáš Bergl.

Nová místa do dvou let

  • Společnost Nexen postaví podnik na výrobu pneumatik v průmyslové zóně Triangl poblíž Žatce a nabídne tam od roku 2017 zaměstnání pro minimálně tisíc lidí. 
  • Společnost Hyundai Mobis má v Mošnově na Ostravsku v úmyslu přijmout více než 900 pracovníků včetně managementu a dalších minimálně 600 lidí může získat práci u subdodavatelů.
  • Škoda Auto v Kvasinách u Rychnova nad Kněžnou rozšíří výrobní komplex, kde se připravuje produkce dvou modelů SUV.
  • Distribuční centrum společnosti Amazon v Dobrovízi u Prahy nabídne práci zhruba 1 500 lidem a dalším několika stovkám sezonních pracovníků.

Zdroj: Grafton Recruitment

Mzdy porostou až o 3 procenta

Podle průzkumu Puls ekonomiky 2014 společnosti KPMG plánuje letos zvýšit platy zaměstnancům více než 70 procent českých firem. Podle jiného průzkumu, tentokrát společnosti Hay Group, bude štědrých dokonce 82 procent firem. Manažeři tak chtějí zvýšit produktivitu zaměstnanců a následně zlepšit finanční situaci podniků.

“Klíčový faktor konkurenceschopnosti manažeři vidí nejen v exportu, ale konečně i v kvalifikovaných pracovnících. Firmy se tak čím dál více věnují svým zaměstnancům,“ konstatuje Jan Žůrek z KPMG Česká republika.

Ochota českých firem navyšovat mzdy obecně souvisí s příznivým ekonomickým výhledem. Naprostá většina z nich totiž počítá, že se letos zvýší HDP.

A o kolik mzdy porostou? Celé dvě třetiny firem předpokládají, že se růst mezd bude pohybovat mezi jedním až 2,9 procenta. Vyšší navyšování odměn bude spíše výběrové a bude to motivace pro udržení klíčových pracovníků či konkurenční výhoda při náboru strategických lidí. 

Na vyšší mzdu se mohou těšit také lidé, kteří pracují na jednoduchých dělnických pozicích a u kterých mzda doposud jen lehce přesahovala výši té minimální.

„U těchto zaměstnanců je výše odměny spolu s lokalitou hlavním motivátorem. Pokud si je firmy budou chtít udržet, případně nabrat další, budou muset tyto faktory brát v úvahu a navýšit jim mzdu, nebo zavést štědřejší benefity, jako jsou stravenky, doprava do a z práce, bonusy za docházku,“ doplňuje personalista Tomáš Bergl.

Jak najít dobrou práci

  • Češi jsou jedním z národů, které jsou nejméně ochotné stěhovat se či dojíždět za prací. Proto personalisté radí: „Buďte flexibilní a nebojte se za prací jezdit nebo se kvůli ní přestěhovat.“
  • Přistupte i na nižší mzdu, hlavně, že seženete práci a budete mít nějakou praxi.
  • Mějte relevantní očekávání a požadavky odpovídající vašim předchozím zkušenostem.
  • Netrvejte nutně na jedné vysněné pozici, vyslechněte si od personalistů všechny nabídky, které pro vás vytipují.
  • Pořád se vzdělávejte. Navštěvujte jazykové, specializované kurzy, certifikace. Konkurence na trhu je stále velká. Chcete-li uspět, musíte zaměstnavateli nabídnout něco navíc.
  • Studentům a absolventům odborníci doporučují účast na pracovních stážích, které nabízejí silné a prosperující společnosti.
  • ‪Čím obecnější vzdělání člověk má, tím více by se jej měl snažit vyvážit nějakým dalším „bonusem“, například aktivní znalostí minimálně jednoho světového jazyka, obchodními dovednostmi nebo zajímavou (zahraniční) praxí.
  • Absolventi budou mít letos větší šanci najít práci, protože počet volných lidí na trhu se stále snižuje. Ale musí být schopni „začít od píky“, počítat s tím, že se musí vypracovat a nečekat raketový kariérní a platový růst hned v prvním zaměstnání.