Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Program Top bydlení od ČS řádně rozčeří hladinu hypotečního rybníku

  0:15aktualizováno  0:15
Dlouhou dobu byli zájemci o levné hypotéky ze strany ČS ponecháváni v informačním vakuu. Na povrch vyplouvaly pouze kusé informace o programu levných hypoték. Nyní však ČS poodhalila roušku programu TOP BYDLENÍ definitivně a dle jeho obsahu je pravděpodob
Dlouhou dobu byli zájemci o levné hypotéky ze strany ČS ponecháváni v informačním vakuu. Na povrch vyplouvaly pouze kusé informace o programu levných hypoték. Nyní však ČS poodhalila roušku programu TOP BYDLENÍ definitivně a dle jeho obsahu je pravděpodobné, že pořádně zamíchá českým hypotečním trhem.

Zásady programu TOP BYDLENÍ České spořitelny
Do tohoto programu mohou vstoupit fyzické osoby-občané, kteří si zažádají o hypotéku určenou k financování vlastního bydlení a zároveň doba splatnosti hypotéky nepřekročí 20 let. ČS nebude poskytovat dotace pouze na nové nemovitosti, nýbrž i na již existující byty či rodinné domy. Z programu nebudou vyloučeni ani žadatelé, kteří budou čerpat na část hypotéky státní podporu.

Dotace České spořitelny činí tři procentní body
Princip programu spočívá v dotování úrokové sazby (jde v podstatě o její snížení o tři procentní body) části hypotéky. Pro přehlednost je lepší si rozčlenit princip poskytování dotace na hypotéky splňující poskytnutí státního příspěvku a na hypoteční úvěry, které neodpovídají kritériím vládního nařízení 244/1995 upravujícím poskytování státního příspěvku.

V případě, že nemovitost financovaná hypotékou nesplňuje kritéria pro poskytnutí státního příspěvku (jedná se obecně starší nemovitosti), tak Česká spořitelna sníží úrokovou sazbu o tři procentní body. Ale pozor! To se nebude týkat celé hodnoty hypotéky, avšak pouze její poloviny. Kupříkladu vezme-li si někdo hypotéku ve výši jednoho miliónu, tak polovina bude úročena tržní úrokovou sazbou stanovenou Českou spořitelnou a druhá bude úročena sazbou o tři procentní body nižší.

V případě, že hypotéka splňuje podmínky pro přidělení státní podpory, bude ze strany ČS snížena úroková sazba o tři procentní body pouze u státem nepodporované části. Opět platí pravidlo, že maximální dotovaná část ze strany ČS nesmí přesáhnout polovinu z celkové hodnoty hypotéky.

Nejlepší obrázek o fungování projektu TOP BYDLENÍ lze demonstrovat na následujícím příkladu:
Zadání:
Hypotéka ve výši jeden milión určená k nákupu staršího bytu (žadatel nemá nárok na státní podporu). Úroková sazba činí 7,5 procenta a doba splatnosti je 20 let. Úvěr je splácen prostřednictvím měsíčních anuitních splátek.

Srovnání klasické a dotované hypotéky v rámci TOP BYDLENÍ

 Klasická hypotékaDotovaná hypotéka
Měsíční anuita8 060 Kč7 193 Kč
Celkem za 20 let1 934 400 Kč1 726 320 Kč

Vysvětlivky:
Následující srovnání umožňuje porovnat rozdíly mezi běžnou hypotékou a hypotečním úvěrem zařazeným do programu TOP BYDLENÍ. Běžnou hypotékou v tomto konkrétním příkladu máme na mysli úvěr, jehož celá výše je úročena uváděnou úrokovou sazbou 7,5 procenta. V případě dotované hypotéky je její polovina úročena úrokovou sazbou 7,5 procenta, zatímco zbytek (opět 500 tisíc) je úročen sazbou o tři procentní body nižší (tedy 4,5 procenta).

Z uvedeného srovnání vyplývá, že měsíčně by klient splácel při vstupu do programu TOP BYDLENÍ o 867 korun méně a za celou dobu splatnosti by na úrocích zaplatil o 208 080 korun méně. Jde tedy o velmi výrazné zlevnění hypotéky a zároveň její zpřístupnění i méně bonitním klientům. Celý příklad je založen na předpokladu, že na konci každého období fixace bude klientovi přidělena stejná úroková sazba a zároveň podmínky programu TOP BYDLENÍ se během celého období splatnosti úvěru nezmění. Otázkou tedy je, zda Česká spořitelna bude garantovat neměnné podmínky programu po celou dobu splatnosti hypotéky nebo pouze do konce prvního období fixace.

A co říkáte programu dotovaných hypoték České spořitelny vy? Využijete tohoto programu? Těšíme se na vaše reakce.

Autor:


Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Spočítáno: dofinancovat hypotéku úvěrem je řešením, ale dražším

Od dubna musely banky výrazněji omezit poskytování hypoték nad 80 procent hodnoty nemovitosti. Kdo nemá dostatek hotovosti, hypotéku nezíská. I teď však...  celý článek

Ilustrační snímek
Hypotéky mírně zlevňují, stále se drží na hladině dvou procent

Hypotéky si daly letní pauzu a mírně zlevnily. Průměrná úroková sazba poklesla, a to na 2,02 procenta. V červenci klesl jak počet, tak i objem nových...  celý článek

Ilustrační snímek
Úrokové sazby hypoték letí vzhůru, hypotéky zdražují

Růst úrokových sazeb u hypotečních úvěrů se potvrzuje. Průměrná úroková sazba v březnu vystoupala na 1,95 procenta. Navíc si ČNB připravuje půdu pro další...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.