Praní špinavých peněz bude díky nové právní úpravě o něco složitější.

Praní špinavých peněz bude díky nové právní úpravě o něco složitější. | foto: Profimedia.cz

Prokázat totožnost musíte už i u vkladu nad 25 tisíc

  • 43
Vklady v bance či platba v hotovosti jsou od 1. září zase o něco komplikovanější. Ne snad proto, že by bylo více bankovek a mincí, ale spíše proto, že pravděpodobně budete předkládat i průkaz totožnosti.

Hranice pro ověřování totožnosti je od září nižší
Nedávno ještě platilo, že pokud jste ukládali peníze v hotovosti na svůj účet, ověřoval bankéř vaši totožnost, jen pokud šlo o částku nad 100 tisíc korun (tj. dle zákona o bankách). Od září je tomu ovšem jinak.

Nová právní úprava zákona č. 253/2008 Sb. o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu totiž velmi razantně snížila hranici tzv. povinné identifikace osoby, která je účastníkem obchodu. Přitom obchodem je i vklad hotovosti na vlastní bankovní účet. Původní hranici 15 000 eur tento předpis posunul na pouhý 1 000 eur.

. co je obchod

Každé jednání povinné osoby s jinou osobou, pokud takové jednání směřuje k nakládání s majetkem této jiné osoby nebo k poskytnutí služby této jiné osobě.

To tedy znamená pro obyčejného člověka povinnost prokázat svou totožnost tzv. povinné osobě v případě, kdy převýší objem obchodu (např. jím placených peněz) hranici přibližně 25 000 korun (1 000 eur).

Povinnými osobami jsou úvěrové instituce (banky, spořitelní družstva apod.), investiční společnosti, penzijní fondy, poskytovatelé leasingu, kasina, obchodníci s nemovitostmi, ale taktéž auditoři, daňoví poradci, účetní, exekutoři, notáři či zastavárny. Totéž platí i pro finanční instituce oprávněné k vydávání a správě bezhotovostních platebních prostředků (např. platební systém PaySec).

I výjimky se najdou
Povinnost kontrolovat vkladatele není například u smluv životního pojištění či penzijního připojištění se státním příspěvkem, pokud jednorázové pojistné či vklad nepřevýší 2 500 eur, případně pokud souhrn pravidelných vkladů v kalendářním roce nepřesáhne 1 000 eur.

Povinná kontrola klienta není ani u systémů zaměstnaneckého penzijního pojištění, jsou-li příspěvky placeny srážkou ze mzdy. Dále také u elektronických peněz, pokud nejvyšší uložená částka na elektronickém platebním prostředku nepřevýší 150 eur (pokud jej nelze dobíjet). U produktu, který lze dobíjet, je pro kalendářní rok stanoven celkový limit ve výši 2 500 eur.

. prokazování totožnosti

Zákon vyžaduje prokázání totožnosti takovým dokladem, v němž jsou uvedeny tyto údaje:  všechna jména a příjmení, rodné číslo (bylo-li přiděleno), místo a datum narození, pohlaví, trvalý pobyt nebo jiný pobyt a státní občanství. Podnikatel také prokazuje obchodní firmu, odlišující dodatek nebo další označení, místo podnikání a identifikační číslo. Právnická osoba pak musí přidat i sídlo firmy.

Provádění identifikace
První identifikaci klienta – fyzické osoby a každé fyzické osoby jednající jménem klienta, který je právnickou osobou – provádí povinná osoba za fyzické přítomnosti identifikovaného (není-li stanoveno jinak). Jestliže tomu však brání vážné důvody, může jej rovněž identifikovat notář, krajský úřad, případně obecní úřad s rozšířenou působností.

Při dalších obchodech, jestliže již byl klient podle zákona identifikován, je možné klienta identifikovat jiným vhodným způsobem, a to i bez jeho fyzické přítomnosti.

Při identifikaci jsou kromě povinných údajů zaznamenány druh a číslo průkazu totožnosti, stát, případně orgán, který ho vydal, a také doba jeho platnosti. Současně se ověřuje i shoda podoby klienta s vyobrazením v dokladu totožnosti.

Tyto záznamy, včetně dokladů o obchodech spojených s povinností identifikace, jsou pak ověřující povinni uchovávat 5 let po ukončení obchodu. Jestliže ale hodnota obchodu přesáhne částku 10 000 eur, je tato lhůta prodloužena o dalších pět let.