Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pronájem: Víte, který je pro vás ten pravý?

aktualizováno 
Leasing má několik podob. Je libo finanční, operativní, nebo snad zpětný? Nejčastěji se nabízí leasing finanční. Jaké má výhody a nevýhody a pro koho se hodí? A komu jsou určeny zbývající dva typy?
Automobil

Automobil | foto: Profimedia.cz

Leasing se do češtiny překládá jako pronájem. Finanční leasing je takový, který se nabízí ve většině případů, a to soukromým osobám i podnikatelům. Klient uzavře smlouvu, zaplatí předem takzvanou akontaci neboli první splátku a pak pravidelně splácí až do konce dohodnutého termínu. Teprve když uhradí poslední splátku, respektive zaplatí takzvanou zůstatkovou nebo odkupní cenu, stává se automobil jeho majetkem. Do té doby ho vlastní leasingová společnost.

Operativní leasing je rovněž pronájem, ale zatímco u finančního se po skončení smlouvy auto stává majetkem zákazníka, v případě operativního je i po skončení leasingu ve vlastnictví společnosti, tedy pronajímatele. Pokud se ve smlouvě nedohodnou obě strany jinak, což je také možné.

Operativní může být pohodlnější...

Zdá se vám finanční leasing jednoznačně výhodnější? A naopak operativní vám připadá jako „vyhazování“ peněz z okna, když po mnoha měsících zůstanou klientovi jen zážitky z používání auta, nikoli vůz? Možná nevíte, že k operativnímu leasingu se vážou ve srovnání s finančním mnohem širší služby. Kromě povinného a havarijního pojištění, které se sjednává i u finančního leasingu, se pronajímatel – leasingová společnost – stará mimo jiné o placení silniční daně, o asistenční servis i údržbu a opravy.

Zajistí třeba i výměnu pneumatik (platí ji však pronajimatel) nebo likvidaci pojistných událostí. Tuto službu si proto sjednávají především podnikatelé, kteří chtějí mít „klid“ a zároveň potřebují často obměňovat vozový park, ať už proto, že rychle vozy opotřebují, nebo je využívají i k reprezentaci.

Leasing 2006 - speciální příloha s informacemi, které hledáte.

 

 

 

... a daňově výhodnější

Operativní leasing má také některé daňové výhody. V případě, že je automobil používán výhradně pro podnikání, pak nájemné je u operativního leasingu daňově uznatelným nákladem a daň z přidané hodnoty obsažená v nájemném snižuje v plné míře celkovou daňovou povinnost poplatníka k této dani. Navíc se u operativního leasingu neplatí první navýšená splátka (na rozdíl od finančního leasingu).

U finančního leasingu je situace složitější: V první řadě neplatí, že veškeré úhrady nájemného jsou automaticky daňově uznatelným nákladem. Aby bylo možné nájemné zahrnout do nákladů, musí firma splnit tři podmínky, které se týkají doby leasingu (alespoň 36 měsíců), kupní ceny (do 1,5 milionu) a auto musí být zařazeno do obchodního majetku.

Pokud by podnikatel podmínky nedodržel, musel by podat dodatečné daňové přiznání a doplatit daň, leasingové splátky by totiž nebyly uznány jako náklad, který lze odečíst z daňového základu. Operativní leasing je výhodnější, i co se týče daně z přidané hodnoty.

Ať je auto moje

Přes uvedené výhody operativního leasingu volí většina lidí, zejména nepodnikatelů, leasing finanční. Leasing chápou jako určitou formu úvěru. Poté, co vše splatí, auto bude jejich. Za určitých okolností může být operativní leasing výhodný i pro soukromé osoby. A to v případě, když ho lze po určité době převést na finanční. Například v rámci akce si zákazník sjedná operativní leasing automobilu za 380 tisíc korun a rok bude platit měsíčně 5000 korun. Po roce se může rozhodnout, zda leasing prodlouží, nebo ho odkoupí s výraznou slevou – zaplatí za něj necelých 270 tisíc korun.

Splatíte, prodáte

Leasingové společnosti znají ještě další termín – leasing zpětný. Jak se vysvětluje na internetových stránkách leasingové společnosti Bohemia, zpětný leasing zachovává všechna pravidla finančního leasingu. Auto pak leasingová společnost zpětně vykoupí od nájemce (toho, kdo si auto pronajal a platil leasingové splátky), který tím získá volné finanční prostředky například pro své podnikatelské aktivity.

Který leasing je podle vás nejvýhodnější? Využili jste některý z uvedených typů a pokud ano, proč? Napište nám, těšíme se na vaše příspěvky.

 

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Rádce: Pojistěte si auto jen na dovolenou. Jak na to a za kolik

Přijde vám havarijní pojištění zbytečně drahé? Možná je. Ale chystáte-li se na cestu do zahraničí, může se hodit. Navíc vůz si můžete pojistit třeba jen na pár...  celý článek

Ilustrační snímek
V Česku už se dá pojistit pro případ teroristického útoku

Teroristických útoků v Evropě a dovolenkových destinacích, při kterých zahynuli nebo byli zraněni lidé, se v posledních letech událo několik. Donedávna se na...  celý článek

Ilustrační snímek
Častý omyl Čechů: evidenční list důchodového pojištění je k ničemu

Ne každý doklad patří do koše. Pokud jste zaměstnaní a vyhodíte evidenční list důchodového pojištění, který vám vystaví každý rok váš zaměstnavatel, děláte...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

V září se 60 miliard korun octne „na ulici“
V září se 60 miliard korun octne „na ulici“

České ministerstvo financí včera oznámilo, že v září neprodá žádné nové pokladniční poukázky a jen 16 miliard korun dlu... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.