Luboš Rejchrt z Grafton Recruitment věří, že Česku pomohou Němci.

Luboš Rejchrt z Grafton Recruitment věří, že Česku pomohou Němci. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Personalista: Manažeři jsou na odstřel nejvíce v telekomunikacích

  • 115
České firmy zatím příliš nepropouštějí a vyčkávají na vývoj v západní Evropě. Propouštět se ale už začalo například v telekomunikacích, mezi nejohroženější patří střední management.

Podle šéfa personální agentury Grafton Recruitment Luboše Rejchrta se propouštění v ostatních oborech týká zatím spíše jen jednotlivců. Změna se dá čekat v září.

Z Evropy přichází mnoho zpráv o propouštění v řadě velkých firem, jako jsou banky, pojišťovny, telekomunikace. Začne se tato vlna projevovat i v Česku? Data o nezaměstnanosti tomu zatím moc nenasvědčují.
V České republice se nezaměstnanost zatím nenavyšuje a je to dáno i tím, že se nám zatím daří více než zemím, kde krize nabývá na síle. Ve Španělsku, Itálii, Řecku se mnoho pozitivního neudálo, u nás se zatím neděje nic negativního.

Může se hodit

Buďte úspěšní. Najděte si zajímavou práci na jobDNES.cz

Letošní rok v podstatě kopíruje rok loňský, což neznamená růst, ale ani pokles, a tak se firmám v podstatě daří. Velké finanční společnosti nesídlí v naší zemi a i to je důsledek, že nejsou přijímána zásadní opatření, která vedou k dalšímu šetření. Myslím si, že propouštění v bankách v zahraničí se projeví i u nás, ale to se spíše dotkne jednotlivců.

V Česku se zatím hodně mluví o propouštění na úrovni středního a nižšího managementu. Známé jsou případy Teska, České pošty nebo telekomunikačních firem.
Ano, propouštění středního managementu jsme zaznamenali a týká se to zejména zmiňovaných telekomunikací, což je podle mého názoru i důsledek změn v zahraničí, které se dívají na další zvyšování efektivity na jednoho zaměstnance.

Proč právě na tuto úroveň přichází největší tlak?
V době snižování počtu zaměstnanců se většinou opatření dotýkají největšího počtu zaměstnanců, kteří zastávají stejné nebo obdobné pozice. Ve výrobních firmách jsou to dělníci, kteří v době krize opouštěli firmy jako první, protože když propustíte 100 dělníků, pro které nemáte práci, ušetříte více, než když propustíte pět manažerů. Ve firmách zabývajících se službami se tento jev děje nyní, a proto se snižují počty zaměstnanců zrovna v této úrovni.

Jsou propuštění manažeři zatím schopni rychle si najít novou práci?
Schopní manažeři si umí najít práci kdykoliv, i v době krize. Otázka ovšem je, když se na trh dostane velké množství manažerů, kteří jsou dobří ve své organizaci, zda se mohou uplatnit i v jiné organizaci, která je postavena na jiném způsobu řízení. Zcela jistě budou mít s uplatněním na trhu větší potíže a nástup do nového zaměstnání může trvat déle.

Fakta

  • Více než 60 procent zaměstnanců v ČR pociťuje, že hospodaření jejich zaměstnavatele je pod tlakem.
  • Skoro polovina lidí je ochotna vzdát se části svého platu, pokud se tím uchrání před propuštěním. 

Zdroj: personální společnost Randstad

V jaké oblasti či odvětví je tato situace nejvýraznější?
Největší změny zaznamenáváme již ve zmíněných telekomunikacích.

Když srovnáte situaci na trhu práce v Česku s ostatními evropskými zeměmi, jak si Česko vede oproti ostatním?
Česká republika je na tom zatím relativně dobře, i když Polsko i Slovensko v ničem nezaostávají. Zda rostou rychleji a situace na trhu je v těchto zemích lepší než u nás, uvidíme po zveřejnění dat za uplynulý půlrok, což dnes ještě není k dispozici. Česku tradičně pomáhá Německo, a dokud se bude dařit Německu, je předpoklad, že ani u nás by nemuselo být nejhůř.

Přece jen, léto bývá na trhu práce spíše obdobím klidu. Co čekáte za dění na podzim a koncem roku?
Podzim je tradičně pro změny na trhu práce nejvýhodnějším termínem, od září zaznamenáváme nejvíce změn a letos očekáváme stejný trend jako v minulých letech. Konec roku je naproti tomu vždy opatrnější a naše očekávání se budou dále upřesňovat.