Propuštění pro nadbytečnost

Byl jsem propuštěn pro nadbytečnost. Až dodatečně jsem se od známého dozvěděl, že mi můj zaměstnavatel měl ještě předtím nabídnout jiné volné místo. Je to pravda?

T. Svoboda, Brno

Chce-li zaměstnavatel propustit zaměstnance podle § 46 odst. 1. je jeho povinností, aby před podáním výpovědi nabídl zaměstnanci jiné volné místo, které by mohl vzhledem k svému zdravotnímu stavu zastávat. Jestliže má v době výpovědi zaměstnavatel více vhodných míst, musí nabídnout takové, které nejblíže odpovídá zaměstnancovu zdravotnímu stavu, schopnostem a kvalifikaci. Nabídka musí být konkrétní. Ke splnění výše zmíněné zaměstnavatelovy povinnosti pak postačuje nabídka jednoho místa. Zaměstnanec může nabídku odmítnout a se změnou pracovní smlouvy související s novým místem nesouhlasit. V takovém případě by pak zaměstnavatel mohl dát výpověď zaměstnanci podle § 46 odst.1. písm. c). Nesouhlasí-li zaměstnanec s výpovědí, pak by takovou výpověď musel napadnout u soudu do dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit, s tím, že trvá na dalším pokračování pracovního poměru.

Nemá-li zaměstnavatel v době výpovědi žádné volné místo, pak ji může dát, aniž by zaměstnanci místo nabídl. Ale o takové skutečnosti by ho měl předem informovat. Výše odstupného při skončení pracovního poměru pro nadbytečnost se stanoví nejméně ve výši dvojnásobku průměrného výdělku (není-li v kolektivní smlouvě sjednán vyšší násobek). Průměrný výdělek se stanoví jednotně podle § 17 zákona o mzdě z hrubého výdělku dosaženého v rozhodném období, kterým je vždy předcházející čtvrtletí. Pokud by pracovní poměr měl například končit k 31. 7., je rozhodným obdobím hrubý výdělek dosažený v druhém čtvrtletí.