Karta Visa

Karta Visa | foto: Profimedia.cz

Prošvihnout bezúročné období u kreditky je stále dražší

  • 81
ČSOB a Poštovní spořitelna budou od počátku dubna mezi skupinou bank, které majitelům kreditek dávají až 55 dní bez úroku na splacení dluhu. Ovšem nebude to zadarmo. Zároveň zvyšují roční úrokovou sazbu pro ty, kteří uhradit celkovou dlužnou částku v bezúročném období nestihnou.

U klasických kreditek představuje 55 dní nejdelší bezúročné období. Pouze banky, které ve spolupráci s externími partnery vydávají i tzv. cobrandové kreditní karty, nabízejí i delší bezúročnou lhůtu.

Bezúročné období

Bezúročné období je doba, během které můžete svůj dluh na kreditní kartě uhradit bez jakéhokoli úroku. Pokud to tedy provedete do stanoveného dne, neplatíte žádný úrok.

Banky u délky bezúročného období uvádějí slůvko "až" z toho důvodu, že ji počítají od prvního dne měsíce.

Pokud je bezúročné období 55 dnů a vy použijete kreditní kartu první den v měsíci, máte na splacení celkového dluhu na kartě ještě 25 dnů z následujícího měsíce a celkové bezúročné období je skutečně 55 dnů.

Pokud však na kreditku nakoupíte poslední den v měsíci, máte na úhradu dluhu opět 25 dnů z následujícího měsíce, ovšem bezúročné období se vám zkrátí pouze na 25 dnů. 

Například klient Komerční banky, držitel kreditní T-Mobile Bonus karty, má bezúročné období nastaveno až na 76 dnů. Podobně jsou na tom i klienti Raiffeisenbank, kteří u vybraných cobrandových karet mají možnost bez úroku splatit dluh až do 55 dnů. Mezi banky s nejdelším bezúročným obdobím lze ještě zařadit i mBank, klient bez úroků může zaplatit úvěr do 54 dnů.

Na opačném pólu s nejkratším bezúročným obdobím 40 dnů je Česká spořitelna se svou Chytrou kartou s jednou volitelnou službou.

infografika - Bezúročné období u kreditních karet 4/2011

Roční úroková sazba kolem 15, ale i 26 procent

ČSOB i Poštovní spořitelna svým klientům sice přilepšily prodloužením bezúročného období, na druhou stranu ale těm, kdo splátky neuhradí včas, zvedají od 1. dubna úrokovou sazbu.

Zapamatujte si

Bezúročné období u kreditních karet se u většiny bank vztahuje pouze na bezhotovostní operace. Při výběru hotovosti vám banka úrok počítá už ode dne výběru.

Více si přečtěte zde.

Původní roční úrokovou sazbu u kreditních karet mají obě banky ještě do 31. března shodnou – 19,20 procenta. Od následujícího měsíce ji však ČSOB zvedá na 19,90 procenta a Poštovní spořitelna na 20,90 procenta.

Naprostá většina bank má u kreditek nastaveny různé výše ročních úrokových sazeb. Ty závisí především na typu karty, v mBank například na výši ročního poplatku za vedení karty.

S nejnižší sazbou 14,80 procenta mohou počítat klienti mBank, kteří za kreditku platí roční poplatek 590 korun. Na opačném pólu je Home Credit s úrokovou sazbou 26,28 procent.

Roční úroková sazba u kreditních karet
Banka Výše úrokové sazby
Citibank 22,80 - 29,99 % (1)
Česká spořitelna 18,70 -  23,88 % (2)
ČSOB 19,90 % (3)
GE Money Bank 21,48 - 23,88 % (4)
Komerční banka 19,90 - 21,90 % (4)
LBBW Bank 18,48 %
 mBank 14,80 - 23,80 % (5)
Poštovní spořitelna 20,90 % (6)
Raiffeisenbank 17 - 25,08 % (4)
UniCredit Bank 15,96 - 23,40 % (4)
Volksbank 19,10 %
Cetelem 22,68 %
Home Credit 26,28 % (7)
Zdroj: finanční společnosti
Poznámka: (1) podle typu karty, 29,99 % pro hotovostní výběr; (2) podle typu služby, 23,88 % pro hotovostní výběr, (3) sazba platí od 1. dubna 2011, do 31.3. je 19,20 %; (4) podle typu karty;  (5) podle výše ročního poplatku za kartu; (6) sazba platí od 1. dubna 2011, do 31.3. je 19,20 %; (7) sazba 11,88 % pro vyčerpanou částku nad 30 tisíc korun

Pokud kreditní kartu použijete pro výběr hotovosti, připravte se na ještě vyšší úrok, než je tomu v případě bezhotovostních plateb u obchodníků. Například Citibank vám bude dlužnou částku úročit 29,9 procenta, přičemž každý měsíc počítá úrok 2,49 procenta  z aktuální dlužné částky.

Služby zdarma: prodloužená záruka i asistence při havárii

Kromě možnosti zadlužit se po určitou dobu bez úroku nabízejí banky majitelům kreditek zdarma i různé výhody. Vedle standardních služeb, jako jsou například blokace karet, změny kreditních limitů či vydání dodatkových kreditních karet, mají klienti zboží nakoupené kreditkou pojištěno proti krádeži či poškození. S tímto benefitem se setkají například klienti ČSOB, České spořitelny u Chytré karty, či Komerční banky u nového produktu Lady karta.

Mezi zajímavé bonusy patří i prodloužení standardní dvouleté záruky o jeden rok u zboží zakoupeného prostřednictvím kreditní karty. Tuto možnost mohou využít opět držitelé kreditek ČSOB a Komerční banky, či Cetelem.

GE Money Bank držitelům kreditních karet Money Card Gold poskytuje zdarma asistenční služby z oblasti Home Assistance a Lifestyle Assistance. "Home Assistance je program, který nabízí okamžitou pomoc v případě havárií v bytě. Lifestyle Assistance je jakási kapesní asistentka, která pro klienta zdarma objedná po telefonu různé služby, například květiny pro manželku nebo restauraci na večer a podobně," přibližuje služby Hana Miencilová z GE Money Bank.

Držitelé kreditek u mnoha bank také využívají různé bonusové programy, které jim podle výše útraty přičítají různé body. Ty pak mohou směnit za zboží či slevy. S tím se setkají například majitelé některých typů kreditek Raiffeisenbank, UniCredit Bank nebo Cetelem.