Průměrný a pravděpodobný výdělek

Jeden z našich zaměstnanců byl dlouhodobě nemocen tak, že v rozhodném období neodpracoval 22 dnů. Potřebovali bychom mu stanovit průměrný výdělek pro náhradu mzdy za svátky. Programátor použil průměrného výdělku zaměstnance, kterého dosáhl ve IV. čtvrtletí minulého roku, přestože rozhodným obdobím bylo I. čtvrtletí letošního roku. Podle našeho názoru se mělo vycházet z pravděpodobného výdělku. Jaký je váš názor?
N. K., Praha

Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 22 dnů, používá se místo průměrného výdělku pravděpodobný výdělek. Ten se zjistí z hrubé mzdy, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy, které by byl zřejmě dosáhl. Při zjišťování průměrného výdělku je třeba vzít v úvahu: ­ rozhodné období, kterým je vždy předchozí čtvrtletí, ­ hrubá mzda dosažená v rozhodném období, ­ odpracovaná doba v rozhodném období.

Pokud se stane, že zaměstnanec z jakéhokoli důvodu neodpracuje v rozhodném období alespoň 22 dnů, použije se místo průměrného výdělku pravděpodobný výdělek. Má-li zaměstnanec měsíční výdělek, který se nemění, lze použít případně i předchozí průměrný výdělek jako pravděpodobný v následujícím rozhodném období, když by počet pracovních dnů byl v obou čtvrtletích stejný.

To však neplatí obecně, protože například došlo-li by v období, v němž zaměstnanec neodpracoval 22 dnů, ke změně jeho výdělku nebo ke změně pohyblivé části výdělku, nebo k změně v počtu hodin nebo dnů, které měl zaměstnanec odpracovat, nelze použít předchozí průměrný výdělek jako pravděpodobný v následujícím období. Rovněž takto nelze postupovat u zaměstnanců, kteří dosahují v jednotlivých měsících různé výše výdělku.

V takových případech je třeba určit, jakého výdělku by zaměstnanec dosáhl porovnáním výdělku, které ho dosáhl v kratším období, s možností výdělku, kterého by dosáhl celém rozhodném období, nebo z výdělku, jakého dosahují zaměstnanci, kteří konají stejnou nebo obdobnou práci.