Průvodce investováním do technologických akcií. (1.část) Investiční filosofie časopisu Red Herring

  • 5
Dnešním dnem začínáme publikovat devítidílný seriál týkající se investování do technologického sektoru. Tento seriál jsme pro Vás připravili podle významného časopisu Red Herring.
Dnešním dnem začínáme publikovat devítidílný seriál týkající se investování do technologického sektoru. Tento seriál jsme pro Vás připravili podle významného amerického technologického měsíčníku Red Herring. Ostatní části najdete zde (2.část, 3.část, 4. část, 5. část, 6. část, 7.část, 8.část, 9.část). Podle tohoto časopisu se nejlepší investiční příležitosti vždy nacházely v technologickém sektoru. Zvyšující se hodnoty P/E ukazatelů, které navíc kolísají více než dříve, ovšem způsobily, že investování do technologických akcií je riskantnější než dříve, a to dokonce i po loňském propadu cen. Diversifikace mezi různé technologické akcie je proto klíčová. Kombinací různých přístupů se Red Herring pokusil určit nejzajímavější odvětví v rámci technologického sektoru, z kterých pak vybral slibně se vyvíjející společnosti, které dohromady tvoří dobře diversifikované modelové portfolio technologických akcií.

V první části seriálu vám přinášíme investiční filosofii časopisu Red Herring. Poté pak postupně představíme vybraná zajímavá odvětví v rámci technologického sektoru a stručný přehled firem, o kterých si Red Herring myslí, že by měly tvořit kvalitní portfolio. Odvětví budou prezentována v následujícím pořadí:

  • Gorily – oprávněně drahé
  • Hodnota – hodnotové investování možná vyšlo z módy, ale pořád se dá tímto investičním přístupem vydělat
  • Malé firmy – hledání budoucích Goliášů
  • Biotechnologie – cesta na trh je dlouhá. Dlouhá je ale i prosperita úspěšných firem.
  • Cihly a kliky – způsob použití technologií ovlivňuje ceny akcií i tradičních netechnologických firem
  • Evropa – sektor mobilních komunikací a internetové infrastruktury slibuje zajímavé investiční příležitosti
  • Japonsko – málo vyvinutý internetový trh nabízí příležitosti ve vybraných sektorech
  • Rozvíjející se trhy – investování pro nebojácné
Anatomie růstu – investiční filosofie časopisu Red Herring

Identifikování výnosné investiční příležitosti není vůbec jednoduché. Na rozdíl od minulosti připadá na sektory technologie a telekomunikací více než třetina celkové tržní kapitalizace amerického akciového trhu a možnosti výběru jsou veliké. Vaše úsilí se ale může velmi vyplatit. Dvanáct z dvaceti nejvíce rostoucích akcií za posledních pět let bylo z technologického sektoru. Budoucnost může být podobná, jelikož analytici a investoři předpokládají, že zisky technologických společností porostou ročně o 23% v následujících letech, což je o polovinu více než v případě jakéhokoli jiného sektoru.

Na druhou stranu ale jsou technologické akcie drahé a volatilní. Např. říjnový P/E ukazatel technologických společností odvozený od předpokládaných zisků v roce 2000 dosahoval výše 48, což bylo skoro dvojnásobek hodnoty 26 pro akcie obsažené v indexu S&P 500. I když P/E ukazatel technologických akcií výrazně klesl ze své jarní hodnoty ve výši 78, přesto jsou technologické akcie stále podstatně dražší než ostatní akcie. A to více než kdy jindy! V roce 1996 se P/E ukazatel technologických akcií pohyboval v rozmezí od 0,8 do 1,5 hodnoty P/E akcií obsažených v indexu S&P 500. Ani 50% prémie se nezdála být vysoká vzhledem k výjimečným růstovým příležitostem technologických akcií. V roce 2000 se ale rozmezí změnilo na 1,7 až 2,8, což na vrcholu již představuje celkem hodně. Vysoké prémie technologických akcií znamenají, že trh si je vědom vysokých růstových příležitostí, které tyto akcie skýtají. Dokonce i po razantní loňské korekci je 8 z 15 společností s největší tržní kapitalizací z technologického sektoru. Možnosti pro pozitivní překvapení v hospodaření společností jsou tudíž omezené a mnoho lidí se ptá, zda mohou technologické akcie ještě vůbec vzrůst. Red Herring se ovšem domnívá, že vybrané technologické akcie opět přinesou svým akcionářům zajímavé zisky. Investiční filosofie Red Herringu je založena na následujících sedmi přístupech:

  • Změna

  • Investujte do společností, které přinášejí nové technologie zdokonalující stávající nebo umožňující nové funkce počítačů, mobilních telefonů, automobilů a dokonce i lidských těl. Neznamená to ale zaměřit se na nově vznikající společnosti ze Silicon Valley. Například Texas Instruments zaznamenal jednu z nejradikálnějších přeměn ve firemní historii, když se přeorientoval ze stagnující výroby kapesních kalkulaček na vedoucího výrobce procesorů pro mobilní telefony. Velmi zajímavá je např. Transmeta, známá výrobou revolučních mikroprocesorů s názvem Crusoe, která může významně zkomplikovat život i takovým obrům jako je Intel.

  • Tržní síla

  • I když trh poslal akcie technologických obrů jako jsou Intel či Microsoft razantně dolů, bylo by pro investory nešťastné úplně na společnosti tohoto typu zapomenout a soustředit se výhradně na další „horké“ IPO. Technologie díky své podstatě napomáhá vytváření monopolů. To pak umožňuje vybraným společnostem určovat standardy, a zajistit si tak vysoce nadprůměrné marže. Nehledě na soudní pře, hrubé marže Microsoftu ve výši 80 až 90% jsou naprosto výjimečné. Proto nepřekvapí, že akcie takto silných společností – hovorově nazývané gorily – bývají velmi drahé. Pokud investor nevidí na obzoru nějaké vážné potenciální problémy, měl by být ale připraven vysokou prémii zaplatit.

  • Konvergence

  • Technologický sektor sám o sobě představuje obrovské množství investičních příležitostí – mobilní telefony, počítače, cokoli internetového. Mnohem zajímavější ale je, když se technologie zkombinuje např. se zdravotnictvím. Investice do zdravotnického sektoru, i když velmi riziková, může být velmi výnosná. Na tento sektor připadají 4 z 15 nejvýnosnějších akcií za posledních pět let: IDEC Pharmaceuticals, Immunex, MedImmune a Imclone Systems. Další velmi atraktivní kombinace představují technologie a zábava a technologie a finance.

  • Globální nadhled

  • Technologie překonává jazykové i kulturní bariéry velmi snadno. Je proto vhodné zaměřit se na společnosti, jejichž produkty budou snadno uplatnitelné po celém světě. Je potřeba mít také na paměti, že ne všechny silné technologické společnosti jsou kótovány na amerických trzích. Rychle rostoucí, ziskové a strategicky silné společnosti lze najít i v Evropě a Japonsku. Např. Psion, kótován v Londýně, se těší dynamickému růstu díky svému operačnímu systému Epoc, který slouží k ovládání mobilních přístrojů s přístupem k Internetu. Za posledních pět let přinesl svým akcionářům zhodnocení přesahující 1 000%.

  • Diversifikace

  • Kromě originality se zdá, že technologičtí investoři velmi dají na módní slova, jako jsou B2C (Business to Customers), B2B (Business to Business), P2P (Path to Profitability), internetová infrastruktura, optika a další. Nechají se vtáhnout do trendu vznikajícího kolem právě teď módního slova a zapomenou diversifikovat své investice. Je důležité správně diversifikovat nejen v rámci technologickému sektoru, ale i mimo tento sektor. Většina technologických akcií je totiž více či méně pozitivně korelována, i když jsou z různých technologických odvětví.

  • Zdravý rozum

  • Už v době nafukování internetové bubliny, kdy mnoho investorů a analytiků začalo považovat důležitost zisku za anachronický koncept, nabádal Red Herring k opatrnosti. Je naprosto v pořádku, když společnost krátkodobě či střednědobě obětuje zisk ve prospěch vybudováni trhu či tržního podílu, ale dosažení zisku by mělo být hlavním cílem podnikání. Red Herring se vyhýbá firmám, které, zdá se, neumějí nic jiného než bezhlavě utrácet peníze akcionářů. Na rozdíl od krátkodobých spekulantů nepřikládá Red Herring tak velký význam hospodářským výsledkům za jeden kvartál. Pokud dobrá společnost nesplní kvartální očekávání investorů z jiného důvodu než totální manažerská nekompetence, je dobré dočasně oslabenou akcii dokoupit. Podobně pokud příliš dobré výsledky za poslední kvartál vyženou akcie společnosti do závratných výšek, je vhodné realizovat zisky. A také nepochybujte o tom, že i P/E ukazatel může být někdy příliš vysoký.

  • Střednědobá perspektiva

  • Když se vám líbí nějaký business model, měli byste ke společnosti přistupovat s dlouhodobější perspektivou než je např. dopad tiskové zprávy vydané příští týden. Na druhou stranu musíte mít na vědomí, že technologie je o změně. I v současnosti všemocné společnosti mohou zkostnatět a proměnit se v neprosperující dinosaury, pokud podcení neustálou inovaci (např. Corel). Podle Red Herringu je dobrým kompromisem zaměřit se na střednědobý - dvou až pětiletý - horizont, ve kterém lze aspoň trochu realisticky odhadnout možnosti různých společností. V kratším horizontu je pohyb akcií víceméně náhodný. Naopak odhadnout, co se stane za deset let, je velmi těžké. I když je dobré řídit se strategií koupit a držet, neměli byste se bát ve vhodné příležitosti akcie prodat.
V pondělí představíme odvětví prezentované časopisem Red Herring jako Gorily, což je termín, který popisuje společnosti s vedoucím a dále se zvyšujícím podílem na rychle rostoucím trhu.

Investovali byste někdy do technologických akcií ať už přímo, nebo prostřednictvím podílového fondu? Máte nějaký horký tip? Vaše názory rádi uvítáme.