Flexibilita v práci je v Evropě moderní. České podniky ovšem v nabídce tohoto benefitu zatím zaostávají. Ilustrační snímek

Flexibilita v práci je v Evropě moderní. České podniky ovšem v nabídce tohoto benefitu zatím zaostávají. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Češi tráví v práci více času než zbytek Evropy, říká průzkum

  • 47
Více než polovina Čechů pracuje déle, než má. A nejenom to. Také řeší pracovní věci ve svém volném čase a odpovídají na e-maily těsně před usnutím. Vyplynulo to ze studie společnosti Ipsos MORI realizované pro Microsoft před pár měsíci v šestnácti evropských zemích.

Čeští zaměstnanci malých a středních firem pracují v průměru o více než hodinu déle, než je evropský průměr. Průzkum zjistil, že zaměstnanci v zahraničí tráví prací 37 hodin týdně, čeští pracovníci 38,2 hodiny. A více než 41 hodin týdně v práci zůstává téměř 55 procent Čechů. Evropanů (celkem i s Čechy) o 15 procent méně.

Kolik hodin týdně v průměru pracujeme?

Graf: průměrná pracovní doba

Pracovitost Čechů potvrzuje i jejich větší ochota řešit pracovní záležitosti ve volném čase. Čtvrtina z nich se věnuje svému zaměstnání dokonce těsně před usnutím a hned po probuzení. Především vyřizují pracovní e-maily. Jako důvod uvedli, že to po nich vyžaduje šéf nebo obchodní partneři. Nebo toho prostě mají příliš a nestíhají úkoly vyřešit v pracovní době.

Za své pracovní nasazení by však čeští zaměstnanci, především kancelářských profesí, rádi dostali na oplátku od šéfů více flexibility. Celých 75 procent volá po možnosti spolupracovat a komunikovat s kolegy na dálku a dvě třetiny věří, že mobilní technologie jim pomáhají zvýšit výkon a lépe sladit práci a osobní život. Realita je ovšem jinde. Oněch 75 procent lidí musí každý den docházet do práce a jen čtvrtina může využívat flexibilní pracovní dobu. V Evropě jsou dál, tam už práci z domova a další formy flexibilní práce využívá téměř 40 procent lidí.

Produktivita znamená splnění úkolů

Zaměstnanci se nejčastěji cítí produktivní tehdy, když během dne splní všechny úkoly, když mají pocit, že byla jejich práce důležitá pro úspěch podniku, a když pomohli v práci kolegům.

Co je důležité, aby byl pracovní den produktivní?

Graf: produktivita

Vnímání vazby mezi vlastním výkonem a úspěchem podniku je ovšem u Čechů slabší než v jiných zemích. Může to souviset se stylem řízení založeným spíše na kontrole a zadávání konkrétních úkolů než na důvěře, očekávané proaktivitě a zodpovědnosti za splnění cílů.

Ovšem jak upozorňují odborníci, vyšší míra kontroly, nutnost vykonávat práci na pracovišti a vysoký počet odpracovaných hodin nejsou přímo úměrné kvalitě a produktivitě práce a celkovým výsledkům firmy. „Zajímavé srovnání ukazují statistiky Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). V žebříčku podle průměrného počtu odpracovaných hodin vedou země, které naopak stojí na konci žebříčku produktivity a HDP na odpracovanou hodinu,“ říká Ondřej Novodvorský, obchodní ředitel pro malé a střední podniky ve společnosti Microsoft.

Pracují déle a efektivněji, protože nemusí dojíždět do práce

Může se hodit

Nastartujte svoji profesní kariéru na jobDNES.cz.

Vybírejte každý den ze žhavých pracovních nabídek.

Fe firmách, kde zavedli flexibilní firemní kulturu a kde hodnotí lidi především podle výsledků, nikoli podle počtu odpracovaných hodin, jsou zaměstnanci výrazně produktivnější než v tradičním prostředí založeném na kontrole.

Částečně to souvisí s tím, že ušetří čas na cestování v ranních a večerních špičkách, nebo občas necestují vůbec. Mohou také pracovat v době, kdy se cítí „naladěni na výkon“, ale především jsou zodpovědní za splnění cílů bez ohledu na to, kdy a kde pracují.

Přímý vztah mezi flexibilním stylem práce a produktivitou potvrzuje i to, že celé dvě třetiny (66 %) českých pracovníků vnímají mobilitu jako cestu ke zvýšení produktivity a zároveň nástroj pro lepší sladění osobního a soukromého života (oproti 55 % v Evropě).

Osobní věci, které vyřizujeme v pracovní době

Průzkum napříč evropskými státy potvrdil, že většina lidí využívá pracovní dobu také k vyřizování soukromých záležitostí.

Graf

„V Evropě se prosazuje volnost v organizaci času a práce. Šéfové umějí podřízeným zadat cíle a vést je tak, aby věděli, čeho a kdy mají dosáhnout a jak řešit zádrhely po cestě. V tomto mají české malé a střední podniky ještě rezervy,“ říká Ondřej Novodvorský a doplňuje, že nové technologie flexibilitě doslova nahrávají. „I když právě nejsme v kanceláři, díky technologiím stále víme, co se v práci děje a v případě potřeby můžeme zasáhnout, například odpovědět na e-mail či předat informace kolegům,“ říká Ondřej Novodvorský.

Některé záležitosti můžeme také řešit ve chvílích, které donedávna představovaly „ztracený“ čas, například při čekání na schůzku či během přesunu na místo jednání. Technologie tak umožňují využívat čas efektivně a ušetřit si ho pro blízké a přátele. Z průzkumu totiž také vyplynulo, že téměř polovina dotázaných Čechů (49 %) by hodinu denně navíc strávila nejraději s rodinou. V Evropě je čas pro rodinu také prioritou, ale v průměru už jen pro 37 procent dotázaných.