Účtenky má pod kontrolou jen 43 procent mladých lidí, generace jejich rodičů je o něco pečlivější. Ilustrační snímek

Účtenky má pod kontrolou jen 43 procent mladých lidí, generace jejich rodičů je o něco pečlivější. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Účty v obchodě, hospodě ani v bance si Češi moc nehlídají, tvrdí výzkum

  • 121
Hlídat si vlastní peníze nemusí být žádná věda. Stačí naučit se kontrolovat každý výdaj a v nakládání s penězi a účty být pečlivější. Potíž ale je, že téměř každý druhý Čech třeba vůbec nekontroluje, zda mu obchodník naúčtoval nákup správně.

Při placení v obchodech nebo restauraci je přitom vždy užitečné řídit se základním pravidlem: "Spěchej pomalu a zkontroluj účtenku." Některé položky mohou být naúčtovány dvakrát, zlevněné zboží započteno bez slevy nebo se na paragonu objeví něco, co jsme v obchodě vůbec nekoupili, v hospodě neobjednali ani nezkonzumovali.

Řada Čechů, zvlášť mladí lidé, však nejsou v kontrolování útrat obezřetní a zbytečně tak o peníze přijdou. Mnozí dokonce účet rovnou zahodí a zbavují se tak i možnosti zboží případně reklamovat. Takové jsou výsledky výzkumu, který na sklonku roku nechala v ČR napříč dospělou populací provést Raiffeisenbank.

Zjistilo se, že účtenky má pod kontrolou jen 43 procent mladých lidí. Generace jejich rodičů je o něco pečlivější. Zda je účet v pořádku, si hlídá 65 procent z nich. Ostatní patří do kategorie důvěřivců nebo je jim jedno, že obchodník či vrchní v restauraci klidně přirazí k účtu třeba i pár desítek korun navíc.

PIN k platební kartě už nosí většina lidí v hlavě

Ani při placení kartou nejsme příliš opatrní. Dovolit, aby ji obsluha v restauraci odnesla z dohledu, může být pořádný hazard. Okopírovat podpisový vzor na kartě je dnes hračka a otázka několika sekund. Karetní podvodníci mohou také zkopírovat údaje z magnetického proužku platební karty pomocí speciální čtečky a obratem účet vysát (na jaké finty můžete naletět, čtěte zde).

Průzkum varuje, že při placení kartou v restauracích by měli změnit neobezřetný návyk hlavně mladí lidé ve věku 18 až 25 let. Čtvrtina z nich totiž nepovažuje při bezhotovostním placení za nutné zvednout se z místa, dojít ke kase a mít kartu pod kontrolou. Svěří ji klidně obsluze a slepě předpokládají, že je každý poctivý. Podobně se v ČR chová v průměru devět procent dospělé populace.

Potěšující naopak je, že s PINem na kartě mladí lidé zacházejí správně. Pamatuje si ho 96 procent z nich. Starší lidé, kterým paměť už tak neslouží, však stále riskují a mají PIN poznamenaný třeba na papírku, který nosí s sebou spolu s kartou. Takto zlodějům nahrává přes 15 procent lidí starších 65 let.

Potvrzení o platbě kartou není jen kus papíru

Řada Čechů neumí správně zacházet ani s potvrzením o platbě kartou v obchodech. Podle tohoto dokladu by si měl každý pravidelně kontrolovat, zda ve výpisu účtu všechny měsíční útraty sedí. Pokud dojde k chybě, třeba při stornování platební transakce nebo k naúčtování chybné částky, bez potvrzenky pak nelze uplatnit v bance reklamaci.

Téměř 40 procent mladých lidí však považuje potvrzení za zbytečný kus papíru a zahodí ho. Chová se tak i pětina starší populace.

Platby kartou se dnes dají kontrolovat i prostřednictvím informační zprávy, kterou posílají některé banky do mobilu nebo e-mailem. Pokud se rozhodnete tuto službu využít, je lepší volit e-mailovou zprávu, která je zpravidla zdarma. Zasílání zpráv do mobilu se může prodražit. Tuto variantu přitom volí téměř 40 procent mladých lidí.

Cena jedné SMS se pohybuje od jedné do čtyř korun. Citibank poskytuje tuto službu zdarma, ale jen přechodně do konce dubna, pak přijde měsíční paušál na 39 korun. V mBank lze volit i balíček zpráv, třeba šedesát SMS stojí 55 korun.

Kolik stojí SMS zpráva potvrzující platbu kartou
Cena jedné SMS Banka 
1,40 Kč (balíčky: 20 SMS za 25 Kč, 40 SMS za 40 Kč, 60 SMS za 55 Kč  mBank 
2 Kč (balíčky dle konta zdarma)  Poštovní spořitelna 
2,50 Kč  Komerční banka, LBBW Bank CZ 
4 Kč  Raiffeisenbank 
zdarma (v akci do 30.dubna 2011), pak měsíční paušál 39 Kč Citibank
Banky, které tuto službu zatím neposkytují:
 FIO, GE Money Bank, Volksbank 
Zdroj: jednotlivé banky, stav k 4. březnu 2011

Výpisy z účtu neumí správně ohlídat polovina mladých

Na štíru jsou Češi i s nakládáním s výpisy z účtů a s potvrzením za výběr z bankomatu. Stvrzenku při výběru peněz si netiskne polovina mladých a téměř pětina ve výpisu ani nekontroluje, zda je výběr správně zaúčtovaný.

Polovina mladých lidí podceňuje i to, že pro případnou reklamaci je dobré uchovávat výpis z účtu v elektronické nebo tištěné podobě 12 měsíců. Banky přitom hlásí, že se chybuje poměrně často. Nejčastěji se setkávají s tím, že lidé chybně pošlou peníze na jiný účet, nebo jsou některé položky naúčtovány dvakrát. Nesprávně odečtena může být i platba kartou za nákup v obchodě nebo za výběr z bankomatu, ze kterého však peníze nevyjely.

Kontrolujete v obchodě či restauraci vždy své účty?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 25. března 2011. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 691
Ne
Ne 690