Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První kroky nezaměstnaného by měly vést na úřad práce

  9:47aktualizováno  9:47
- Jsem bez práce - situace, se kterou se potkává čím dál víc lidí. A už to dávno nejsou jenom takoví, kterým se příliš pracovat nechtělo nebo opustili slušné zaměstnání pro vidinu něčeho lepšího. Stále přibývá lidí, kteří ztratí práci, a přitom o to vůbec nestojí. Ať už je důvod jakýkoliv, nezaměstnaný by měl v každém případě zajít na úřad práce. Pro finanční podporu, práv ní poradu či informaci o možnostech rekvalifikace.
situace, se kterou se potkává čím dál víc lidí. A už to dávno nejsou jenom takoví, kterým se příliš pracovat nechtělo nebo opustili slušné zaměstnání pro vidinu něčeho lepšího.

Stále přibývá lidí, kteří ztratí práci, a přitom o to vůbec nestojí. Ať už je důvod jakýkoliv, nezaměstnaný by měl v každém případě zajít na úřad práce. Pro finanční podporu, práv ní poradu či informaci o možnostech rekvalifikace.

Na úřad se vyplatí zavítat co nejdřív

Kdo se octne bez místa a nemá žádné finanční rezervy, sám ve vlastním zájmu asi bude spěchat na úřad práce a zaregistruje se tam. Komu peníze hned nechybějí, měl by tam jít také - nebo alespoň pamatovat na to, že se skončením pracovního poměru končí také zdravotní a sociální pojištění nezaměstnaného.

Platí pro něj ještě takzvaná ochranná lhůta, ale ani ta není nekonečná. »Skončí maximálně po 42 dnech, a jestliže po jejím uplynutí nezaměstnaný onemocní a není v evidenci úřadu práce, nemá nárok na nemocenskou,« říká Markéta Vacíková, ředitelka úřadu práce z Prahy 8.

Zaregistrovaní na placení zdravotního pojištění myslet nemusí za ty platí stát. Doba, po kterou si člověk hledá »pod křídly« úřadu práce zaměstnání, se započítává i do důchodu.

Než je nezaměstnanému přiznána podpora - odborně hmotné zabezpečení v nezaměstnanosti, musí zavítat na úřad práce obvykle třikrát. Poprvé proto, aby se zaevidoval jako nezaměstnaný, podruhé aby doložil potřebné doklady a mohlo být zahájeno správní řízení, a potřetí k převzetí rozhodnutí o přiznání či nepřiznání podpory.

Pro první návštěvu stačí mít s sebou občanský průkaz, při druhé cestě je třeba vzít zápočtový list z posledního zaměstnání a doklad o průměrném čistém měsíčním výdělku.

Nárok na podporu nemá každý

Na podporu však každý nezaměstnaný nedosáhne. Určitě s ní nemůže počítat ten, kdo v posledním půlroce dostal »vyhazov« podle takzvaného paragrafu 53 - což je hrubé porušení kázně, po němž následuje okamžitá výpověď. Nárok na ni nemá také člověk, který v posledních třech letech nepracoval dohromady ani jeden rok.

A nakonec se o podporu připraví i ten, kdo sám dvakrát za posledního půl roku ukončil pracovní poměr výpovědí bez závažných, zákonem vymezených důvodů, jako jsou třeba zdravotní nebo péče o dítě. S penězi od úřadu práce může nezaměstnaný běžně počítat šest měsíců - doba se prodlužuje o čas nemoci a také rekvalifikace.

Výše podpory se vypočítává z průměrného měsíčního výdělku za poslední čtvrtletí. Padesát procent z této sumy dostane člověk v prvních třech měsících a čtyřicet procent ve zbývajících. Nejvýše však může podpora dosáhnout v současné době 5144 korun, od 1. října se strop zvýší až na 8575 korun.

Absolventi škol pobírají polovinu ze stanoveného životního minima, což je 1715 korun první tři měsíce a 1372 korun v dalších třech měsících, na životní minimum jim příjem dorovnávají sociální dávky. Totéž platí i o maminkách po mateřské dovolené, které před nástupem na ni nepracovaly.

Kdo se rekvalifikuje, má vyšší podporu

Nezaměstnaný, který si chce zvyšovat kvalifikaci v rekvalifikačních kursech, má minimálně tři výhody - vedle té nejpodstatnější, že rozšířením kvalifikace zvýší svoji cenu na trhu práce, mu náleží i vyšší podpora v nezaměstnanosti.

V prvních třech měsících je to šedesát procent a ve zbylých o deset procent méně. Navíc se o dobu samotné rekvalifikace prodlužuje období pobírání podpory. Výplatou podpory v nezaměstnanosti nemusí finanční výpomoc úřadu práce končit.

Peněžitou pomoc může úřad přiznat podle přesně stanovených zásad například zaměstnavatelům, kteří vytvoří nové pracovní místo pro nezaměstnané, tedy i těm, kteří se rozhodnou sami podnikat a vytvoří vlastně pracovní místo pro sebe.

Pomoc se týká i absolventů škol bez práce - ten, kdo je zaměstná, může dostat dotaci na mzdu absolventa. Konkrétní výše finanční dotace se liší podle možností jednotlivých úřadů práce.

Co byste měli vědět, než se vydáte na úřad práce

* o podporu se žádá podle místa trvalého bydliště
* prodloužené úřední hodiny jsou v pondělí a středu od 8 do 17 hodin
* na úřadě práce působí také právník, právní rady týkající se pracovně-právní problematiky jsou zdarma
* adresy na úřady práce je možné snadno zjistit na internetu na www.mpsv.cz
Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Oddlužovacím „šmejdům“ odzvonilo. Platí změny v osobních bankrotech

Dluhy řeší osobním bankrotem každý rok přes 20 tisíc Čechů. Většina z nich si nedokáže poradit s žádostí o oddlužení, a tak využívá služeb speciálních agentur....  celý článek

Ilustrační snímek
Kvíz: Vyznáte se v novelizovaném zákoníku práce?

Slovo „práce“ zadávají lidé do vyhledávačů nejčastěji v září. Je to možná proto, že řada těch, kteří uvažují o změně zaměstnání, si nechává léto na rozkoukání...  celý článek

Poldi Kladno
Vybudoval slavnou ocelárnu Poldi, úspěšný Karl však zůstal neznámý

Na konci 19. století ho znal snad každý ve střední Evropě. Karl Wittgenstein byl skvělý podnikatel a obchodník. Zároveň tvrdý šéf a otec, jehož život byl víc...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.