První kroky nezaměstnaného by měly vést na úřad práce

- Jsem bez práce - situace, se kterou se potkává čím dál víc lidí. A už to dávno nejsou jenom takoví, kterým se příliš pracovat nechtělo nebo opustili slušné zaměstnání pro vidinu něčeho lepšího. Stále přibývá lidí, kteří ztratí práci, a přitom o to vůbec nestojí. Ať už je důvod jakýkoliv, nezaměstnaný by měl v každém případě zajít na úřad práce. Pro finanční podporu, práv ní poradu či informaci o možnostech rekvalifikace.
situace, se kterou se potkává čím dál víc lidí. A už to dávno nejsou jenom takoví, kterým se příliš pracovat nechtělo nebo opustili slušné zaměstnání pro vidinu něčeho lepšího.

Stále přibývá lidí, kteří ztratí práci, a přitom o to vůbec nestojí. Ať už je důvod jakýkoliv, nezaměstnaný by měl v každém případě zajít na úřad práce. Pro finanční podporu, práv ní poradu či informaci o možnostech rekvalifikace.

Na úřad se vyplatí zavítat co nejdřív

Kdo se octne bez místa a nemá žádné finanční rezervy, sám ve vlastním zájmu asi bude spěchat na úřad práce a zaregistruje se tam. Komu peníze hned nechybějí, měl by tam jít také - nebo alespoň pamatovat na to, že se skončením pracovního poměru končí také zdravotní a sociální pojištění nezaměstnaného.

Platí pro něj ještě takzvaná ochranná lhůta, ale ani ta není nekonečná. »Skončí maximálně po 42 dnech, a jestliže po jejím uplynutí nezaměstnaný onemocní a není v evidenci úřadu práce, nemá nárok na nemocenskou,« říká Markéta Vacíková, ředitelka úřadu práce z Prahy 8.

Zaregistrovaní na placení zdravotního pojištění myslet nemusí za ty platí stát. Doba, po kterou si člověk hledá »pod křídly« úřadu práce zaměstnání, se započítává i do důchodu.

Než je nezaměstnanému přiznána podpora - odborně hmotné zabezpečení v nezaměstnanosti, musí zavítat na úřad práce obvykle třikrát. Poprvé proto, aby se zaevidoval jako nezaměstnaný, podruhé aby doložil potřebné doklady a mohlo být zahájeno správní řízení, a potřetí k převzetí rozhodnutí o přiznání či nepřiznání podpory.

Pro první návštěvu stačí mít s sebou občanský průkaz, při druhé cestě je třeba vzít zápočtový list z posledního zaměstnání a doklad o průměrném čistém měsíčním výdělku.

Nárok na podporu nemá každý

Na podporu však každý nezaměstnaný nedosáhne. Určitě s ní nemůže počítat ten, kdo v posledním půlroce dostal »vyhazov« podle takzvaného paragrafu 53 - což je hrubé porušení kázně, po němž následuje okamžitá výpověď. Nárok na ni nemá také člověk, který v posledních třech letech nepracoval dohromady ani jeden rok.

A nakonec se o podporu připraví i ten, kdo sám dvakrát za posledního půl roku ukončil pracovní poměr výpovědí bez závažných, zákonem vymezených důvodů, jako jsou třeba zdravotní nebo péče o dítě. S penězi od úřadu práce může nezaměstnaný běžně počítat šest měsíců - doba se prodlužuje o čas nemoci a také rekvalifikace.

Výše podpory se vypočítává z průměrného měsíčního výdělku za poslední čtvrtletí. Padesát procent z této sumy dostane člověk v prvních třech měsících a čtyřicet procent ve zbývajících. Nejvýše však může podpora dosáhnout v současné době 5144 korun, od 1. října se strop zvýší až na 8575 korun.

Absolventi škol pobírají polovinu ze stanoveného životního minima, což je 1715 korun první tři měsíce a 1372 korun v dalších třech měsících, na životní minimum jim příjem dorovnávají sociální dávky. Totéž platí i o maminkách po mateřské dovolené, které před nástupem na ni nepracovaly.

Kdo se rekvalifikuje, má vyšší podporu

Nezaměstnaný, který si chce zvyšovat kvalifikaci v rekvalifikačních kursech, má minimálně tři výhody - vedle té nejpodstatnější, že rozšířením kvalifikace zvýší svoji cenu na trhu práce, mu náleží i vyšší podpora v nezaměstnanosti.

V prvních třech měsících je to šedesát procent a ve zbylých o deset procent méně. Navíc se o dobu samotné rekvalifikace prodlužuje období pobírání podpory. Výplatou podpory v nezaměstnanosti nemusí finanční výpomoc úřadu práce končit.

Peněžitou pomoc může úřad přiznat podle přesně stanovených zásad například zaměstnavatelům, kteří vytvoří nové pracovní místo pro nezaměstnané, tedy i těm, kteří se rozhodnou sami podnikat a vytvoří vlastně pracovní místo pro sebe.

Pomoc se týká i absolventů škol bez práce - ten, kdo je zaměstná, může dostat dotaci na mzdu absolventa. Konkrétní výše finanční dotace se liší podle možností jednotlivých úřadů práce.

Co byste měli vědět, než se vydáte na úřad práce

* o podporu se žádá podle místa trvalého bydliště
* prodloužené úřední hodiny jsou v pondělí a středu od 8 do 17 hodin
* na úřadě práce působí také právník, právní rady týkající se pracovně-právní problematiky jsou zdarma
* adresy na úřady práce je možné snadno zjistit na internetu na www.mpsv.cz