Učiňte si z rutinních pracovních aktivit meditační cvičení. Ilustrační snímek

Učiňte si z rutinních pracovních aktivit meditační cvičení. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Proti rutině v práci se dá bojovat, říká psycholog

  • 16
Říká se tomu stereotyp - v práci už všechno znáte, veškeré pracovní činnosti umíte. Zaměstnání vás vlastně nudí. Kde hledat v takové situaci další motivaci, radí psycholog Dalibor Špok.

Než se pustíte do zlepšování své životní situace, měli byste si odpovědět na otázku, zda je pro vás tahle práce vlastně vhodná. Naše kariérní volby jsou často nesprávné. Někdy o daném zaměstnání nemáme dopředu reálnou představu, jindy práci vezmeme, aniž se zamyslíme nad mírou rutiny nebo neustálé proměnlivosti.

A někdy také nerozumně volíme jen na základě únavy z předchozí pozice, exponovaný a vystresovaný obchodní manažer tvrdí: „Hlavně, abych už měl klid.“ Ovšem po měsíci třídění faktur zjišťuje, že se mu hlava může nudou rozskočit. Každý si musí najít takový typ povolání, jehož míra rutiny/změny vyhovuje jeho osobnostnímu nastavení.

1. rada Snažte se rutinu něčím narušit

Pokud vám vaše práce vyhovuje, jen se nějak postupem času vytratila ta radost, přemýšlejte, co můžete změnit a jak si práci učinit zajímavější. Soutěživí zaměstnanci se možná domluví a budou bojovat, kdo udělá danou činnost rychleji. Zpestření můžete dosáhnout pomocí proměnlivého tempa (sprint střídáte s přestávkami). Zkuste propojit rutinu s jinou aktivitou, která bude příjemná (například poslech hudby) nebo náročnější (učení se slovíček během pochůzek).

2. rada Střídejte, kde můžete

Osvědčenou zbraní proti stereotypu je střídání. I pokud budete střídat dvě rutinní aktivity, bude to rozmanitější než činnost jedna. V pracovních kolektivech s čistě rutinní prací (například pásová výroba) by proto mělo docházet k častému vzájemnému střídání na jednotlivých úsecích. Totéž můžete udělat i s kolegou v kanceláři. Možná, že jeho rutina bude pro vás zajímavou činností.

Může se hodit

Najděte si práci, která Vás bude bavit na jobDNES.cz. Vybírejte z denně žhavých pracovních nabídek.

Střídat lze ale i jinde: při kancelářské práci můžete během poloviny úkolů stát a v průběhu druhé sedět. Část vykonávat s oblíbenou hudbou a část bez ní. Každý den procházet rutinními aktivitami v jiném pořadí. Věnovat se 10 minut stereotypu a 10 minut náročnému projektu a pak znova. Můžete měnit místnost, prostředí, lidi okolo, fyzický postoj, tempo, způsob práce, používat odlišné nástroje, pomůcky a programy.

3. rada Meditujte a nechte si za to platit

Učiňte si z rutinních aktivit meditační cvičení. Přiklánějte pozornost ke každému svému pohybu, ke každému stisku klávesy, uchopení papíru či nástroje. Vnímejte vjemy, tělesné pocity, zvuky, pohyby. Přijdou-li rušivé myšlenky, netrpělivost, představy či emoce, pak je pouze zaregistrujte a vracejte se pozorností zpět k pohybům, dotekům, smyslovým vjemům.

Za podobná cvičení zaplatíte v kurzech spoustu peněz, zde můžete svou mysl cvičit zadarmo a ještě u toho vydělávat! Povaha rutinní práce se pro takové meditační cvičení hodí. Mezi jeho účinky patří snížení stresu, zlepšení soustředění i zvýšení radosti ze života, a to i z jednoduchých rutin, které v něm vykonáváte.

4. rada Ve špičkovém čase předveďte výkon

Nevěnujte se rutinám v dobách své nejlepší výkonnosti, tou je u většiny lidí dopoledne. Toto období si raději vyhraďte pro obtížnější úkoly. Teprve až budete vyčerpaní, vrhněte se na rutinní aktivity. Půjdou vám lépe právě díky vědomí, že jste už splnili mnoho důležitých věcí.

5. rada Změňte pozici nebo si zpestřete život

Pokud nic nepomáhá, zkuste změnit práci. Zajímavou novou pozici můžete najít i ve stejném podniku. Někdy se se svým šéfem můžete domluvit na odlišných úkolech. Nemohl by být zdrojem nových podnětů také váš mimopracovní život? Zkuste si najít jiné koníčky, začít nový sport. I oživení volnočasových aktivit může s pocitem únavy z pracovního stereotypu pomoci.