Radek Pluhař se zabývá řízením rizik. Ptejte se ho, jaká nebezpečí na vaše investice číhají.

Radek Pluhař se zabývá řízením rizik. Ptejte se ho, jaká nebezpečí na vaše investice číhají. | foto: Vojtěch Vlk

Do zlata ukládejte maximálně 30 procent volných peněz, radí odborník

Češi jsou, co se týče úspor, konzervativní. Své peníze nejčastěji ukládají do stavebního spoření, na spořicí účty či termínované vklady. A málo není ani těch, kterým leží peníze ladem doma v šuplíku či v bance na běžném účtu.

Co je příčinou, že je stále ještě málo lidí, kteří investují do cenných papírů nebo například do zlata? A jak jsou na tom třeba podílové fondy? Tyto i další otázky jste položili Radku Pluhařovi z Equa bank.

Odpovědi najdete zde

Ptali jste se, kam a jak nejlépe v současné nejisté době a s druhou krizí na krku uložit peníze, abyste o ně nepřišli. Jak by měl vypadat správný investiční mix? Radek Pluhař čtenářům poradil, nad čím se zamyslet a co především zohlednit.

Hlavně byste se měli při vytváření svého investičního portfolia zamyslet nad mírou rizika, kterou jste ochotni tolerovat, dále pak nad tím, proč chcete investovat - co je účelem investice. A v neposlední řadě musíte zohlednit i, v jaké fázi tvorby a správy bohatství se ve svém životě aktuálně nacházíte.

"Investiční mix člověka, který je krátce po vstupu na pracovní trh, a jeho prvním cílem je zajistit materiální potřeby, je jiný, než u člověka, který začíná akumulovat bohatství a připravovat se na postproduktivní fázi svého života," připomíná Pluhař.

Na začátku a konci produktivního období odborníci obecně doporučují nižší rizikovost aktiv (v prvním případě proto, že mladí lidé úspory nejspíš brzy utratí, v druhém případě proto, že uspořené peníze na důchod byste neměli vystavit riziku znehodnocení). V okamžiku kdy začínáte dlouhodobě spořit, je pravděpodobné, že Vám poradce doporučí relativně dynamičtější strukturu portfolia s větším zastoupením rizikových aktiv, jako jsou akcie.

Investice do státních dluhopisů

Někteří čtenáři se zajímali o investice do státních dluhopisů. Pro koho jsou vhodné?

"Investice do dluhopisů České republiky lze doporučit konzervativním klientům, kteří si vyberou takové dluhopisy, které budou schopni a ochotni držet až do jejich splatnosti," říká Pluhař. Považuje je za vhodnou dlouhodobou alternativu k některým vkladovým produktům bank.  aukcí státních dluhopisů.

Čtenářům doporučuje kontaktovat některou z bank, která je účastníkem primárních aukcí státních dluhopisů a tam i dluhopisy nakoupit, nikoliv na sekundárním trhu, který vykazuje velké rozpětí nákup - prodej.

Ovšem je třeba si uvědomit, že s držením těchto dluhopisů jsou spojeny správcovské poplatky a i nákup samotný bude bankou zpoplatněn. "Česká republika v tuto chvíli nabízí dluhopisy s pevným i proměnlivým úročením a je tedy možné vyhovět různému rizikovému apetitu," doplňuje Pluhař

Co vás ještě zajímalo?

Dotazy čtenářů jsou velmi různorodé. Mnozí z vás jste se ptali na svou konkrétní finanční situaci a na rady, jak naložit se svými volnými penězi. Některé dotazy se točily i kolem investic do zlata či diamantů.

OTÁZKA: Je skutečně zlato bezpečným přístavem, jak se říká, nebo je to jen aktuálně nafouknutá bublina a jeho ceny mohou začít s problémy eurozóny klesat?

ODPOVĚĎ: Tato investice není bez rizika, ale v makroekonomickém scénáři, ke kterému se přikláním, hraje zlato v osobním portfoliu každého investora důležitou roli. Nedoporučuji ale investici do zlata ve vyšší míře, než je 20 - 30 procent vašich volných prostředků.

OTÁZKA: Jsem konzervativní v nakládání s penězi. Mám milion korun. Jak s ním nejlépe hospodařit?¨

ODPOVĚĎ: Pokud si "konzervativní" mám vyložit jako nulovou toleranci k riziku, pak bych vám doporučil depozitní bankovní produkty (kombinace spořicího účtu a termínovaných vkladů) a případně krátkodobé dluhopisy (směnky) vydávané některými bankami a největšími českými společnostmi.

OTÁZKA: Dobrý den, mám 100 tisíc korun, je mi 27 let a chci je co nejlépe zúročit, s tím, že minimálně tři roky je nehodlám používat.

ODPOVĚĎ: Abych mohl na Vaši otázku odpovědět zodpovědně, potřeboval bych znát Vaši ochotu akceptovat v průběhu investice i nějaké ztráty. V případě, že nejste ochotná kolísání hodnoty investice tolerovat, doporučuji opět některý z běžných bankovních produktů, jako jsou např. termínované vklady. V případě, že nějakou toleranci vůči riziku máte, doporučil bych kombinaci termínovaného vkladu a investice na akciových trzích přibližně v 10 - 15 procent vašeho portfolia. Raději bych se ale vyhnul evropským akciím, růstový potenciál vidím v Americe.

Kdo odpovídal na vaše dotazy?

Radek Pluhař pracuje v Equa bank od poloviny loňského roku. Je členem představenstva a ředitelem divize řízení rizik. V bankovním sektoru se pohybuje už od roku 1998. Zastával významné pozice v České spořitelně i GE Money Bank.