Přestože to nechceme přiznat, na Vánoce si stále půjčujeme. Některé nebankovní společnosti během posledního kvartálu dosáhnou až 75 procent ročního objemu poskytnutých půjček. Ilustrační snímek

Přestože to nechceme přiznat, na Vánoce si stále půjčujeme. Některé nebankovní společnosti během posledního kvartálu dosáhnou až 75 procent ročního objemu poskytnutých půjček. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Šťastné, veselé, skromné a šetrné: Nezadlužte se na několik let

  • 8
Češi si před letošními Vánocemi berou víc půjček než loni, vyplývá to z nejnovějších dat úvěrových společností. Podle odborníků si v předvánočním období půjčuje každý šestý Čech.

„V předvánočním období jsou lidé logicky pod větším tlakem získat finance. Zároveň se snižuje jejich schopnost vyhodnotit rizikovost půjčky a neuváženě podepisují nevýhodné smlouvy. Na vánoční dárky si půjčují lidé napříč věkovým spektrem, jedná se většinou o lidi finančně méně gramotné. Půjčky na vánoční nákupy jsou jedním z příkladů zahájení řetězce tvorby dluhů, který končí v oddlužení. Půjčené peníze pak splácejí řadu let,“ popisuje Jan Malý, ohlášený společník společnosti VPI CZ. 

Příbuzným se nechce peníze vracet

Až 65 procent lidí by si vetší sumu půjčilo od rodiny nebo přátel, jde zejména o mladé. Návratnost těchto půjček je ale velmi riziková, lidem se jednoduše příbuzným nechce splácet.

„Každá čtvrtá problematická pohledávka, se kterou se na nás lidé obracejí, je nesplácená půjčka blízkému člověku, ať už v rodině anebo kamarádovi. Výše půjček, které řešíme, se pohybuje od tří tisíc do 1,3 milionu korun, v průměru činí jeden dluh 110 tisíc korun. Téměř 40 procent pohledávek pochází z Prahy,“ říká Tomáš Medřický z portálu ePohledávky.cz.

Průměrně si Češi na Vánoce půjčují 7 300 korun. A právě nižší částky řeší zpravidla půjčkou u nebankovní instituce. Některé nebankovní společnosti během posledního kvartálu dosáhnou až 75 procent ročního objemu poskytnutých půjček. Před těmito institucemi ale odborníci důrazně varují.

Jak ukočírovat zvýšené výdaje na Vánoce

Když se budete řídit desaterem serveru Bankovnipoplatky.com, určitě se do problémů s dluhy nedostanete:

Neberu si půjčku na Vánoční dárky ani na Vánoce jako takové, nepodléhám emocím, které jsou v tomto čase všudypřítomné.

Pokud si už úvěr musím vzít, tak od seriózních institucí - banky a značkové nebankovní úvěrové instituce.

Pokud mi nechtějí půjčit, nikam dál nejdu, neboť zřejmě nejsem úvěruschopný.

Když už si nemohu pomoci a musím si půjčit, čímž poruším bod 1., tak si vyberu správný produkt - například kreditní kartu, kde se při vrácení peněz v bezúročném období neplatí úroky. Už méně spotřebitelský úvěr a vůbec ne mikroúvěr.

Úvěrové nabídky si porovnám stejně, jako to dělám při porovnání ceny jakéhokoliv zboží. Úvěr si neberu pod časovým tlakem.

Takové porovnání je paradoxně srozumitelnější a jasnější, protože u úvěrů existuje tzv. RPSN, tedy celkové náklady za úvěr vyjádřené ročně v procentech, zatímco u ceny zboží tomu tak není a mohu být nepříjemně překvapen nárůstem vedlejších nákladů (pojištění, poštovné apod.).

Po opadnutí nadšení z Vánoc úvěr svědomitě splácím i přesto, že dárky třeba neměly úspěch.

Nepůjčuji si znovu na splácení původního úvěru na Vánoce.

Každý měsíc si budu vytvářet drobnou rezervu na příští Vánoce, abych si už nemusel znovu půjčovat.

Vánoce nejsou jen o penězích a nákladech, přemýšlím, jak je šťastně prožít tak, abych se kvůli tomu nezadlužil a nezbláznil. Pokud už jsou s Vánocemi spojené vyšší výdaje, směřuji je do zvelebení bydlení, jako určitou investici a nikoliv do spotřeby.