Řadě zálib se mohou senioři věnovat bez velkých výdajů

  • 1
Kino, divadlo, sport, cestování, na to všechno mají senioři dost volného času. Jenže - takové aktivity zdaleka nejsou závislé jen na čase, ale hlavně na penězích. A právě to může být někdy velký problém...
Kino, divadlo, sport, cestování, na to všechno mají senioři dost volného času. Jenže - takové aktivity zdaleka nejsou závislé jen na čase, ale hlavně na penězích. A právě to může být někdy velký problém. Často nezbývá než pátrat po slevách, které mohou senioři získat. Naštěstí jich není málo. Počínaje levnějšími možnostmi stravování, sportování a cestování přes zlevněné vstupné na kulturu i možnosti dalšího vzdělávání.

Slevy však nemohou využít senioři všude, o sníženém vstupném například u kulturních akcí rozhodují organizátoři, stejné je to také u zájezdů a sportovních aktivit. "Na výstavách a v muzeích mám slevu, horší je to v divadlech," říká důchodkyně Jana Zapletalová z Prahy.

Penzisty zvýhodňují i někteří podnikatelé ve službách. "U nás za úklid či mytí oken zaplatí o dvacet procent méně než ostatní klienti, o mytí oken je mezi nimi velký zájem," říká Igor Zeman, majitel úklidové firmy A+A. Konkrétní úspora za mytí oken v bytě 3+1 je v tomto případě 80 korun.

Ne každá sleva je však výhodná - když v kadeřnictví v centru Prahy poskytují každý čtvrtek dvacetiprocentní slevu, a i po ní stojí například ostříhání mnohem více než jinde, je pochopitelné, že senioři o takovou nabídku nemají zájem.

Kultura
Zatímco kina často pořádají odpolední představení pro důchodce s levnějšími vstupenkami, v divadlech to tak obvyklé není. "Máme levnější dopolední či odpolední představení, která mohou důchodci navštívit, ale speciální slevy na jednotlivá představení či zlevněné celoroční předplatné pro ně nemáme," říká pokladní Národního divadla Věra Bardošová.

Příznivější je pro seniory záliba ve výtvarném umění. Skoro všechna muzea či galerie pro ně mají levnější vstupné, některý den v měsíci dokonce mohou zavítat na výstavu zadarmo. Slevy na vstupence přitom mohou být hodně výrazné, například v Národním technickém muzeu zaplatí důchodce 30 korun, ostatní dospělé návštěvníky stojí vstup 70 korun. Také prohlídka zoologických zahrad vyjde důchodce levněji, snížené vstupné 15 korun nabízí například zoo Ohrada v Hluboké nad Vltavou, to je o polovinu méně, než platí ostatní dospělí, poloviční vstupné zaplatí i v Safari ve Dvoře Králové.

Tip:
kina: zlevněná odpolední představení pro důchodce
divadla: levnější dopolední představení, na místa v zadních řadách a při veřejných generálkách
muzea, výstavy: snížené vstupné, některé zadarmo jeden den v měsíci, například Národní galerie první středu v měsíci

Sport Zlepšovat fyzickou kondici mohou starší lidé levněji v některých plaveckých bazénech, halách či kurtech. Slevy se však často vztahují jen na vybrané časové úseky či všední dny. Například v plaveckém bazénu v Radlicích zaplatí důchodce ve všední den do dvou hodin jen 45 korun, později a o víkendu platí plné vstupné 65 korun na hodinu. Podle informací z pokladny bazénu tyto slevy důchodci značně využívají, všude to tak však není. "Celý uplynulý školní rok jsme nabízeli seniorům desetiprocentní slevy mimo jiné na cvičení a saunu, k našemu překvapení je využívali minimálně," říká majitel Squash centra v Praze Tomáš Urban.

Tip:
haly a kurty: slevy v dopoledních hodinách
kryté bazény: slevy v dopoledních hodinách
otevřená koupaliště: slevy v podvečerních hodinách

Volný čas
Pro řadu lidí je důchodový věk konečně příležitostí věnovat se naplno svým koníčkům. Vedle individuálních aktivit mohou senioři zejména v klubech důchodců a dalších humanitárních organizacích rozvíjet při minimálních nákladech svoje záliby či se naučit něčemu novému. "Nabízíme kursy keramiky, patchworku (sešívání přikrývek z kousků různých látek - pozn. redakce), šití, háčkování, výrobu vizovického pečiva, jógy či rehabilitačního cvičení i výuku cizích jazyků a práce s počítačem," uvádí Milada Janečková z humanitární organizace Život 90. Například jazykový kurs, který trvá čtyři a půl měsíce a zahrnuje dvě vyučovací hodiny týdně, stojí 285 korun, tříměsíční kurs drhání a tkaní 300 korun. "O jazyky a počítače je největší zájem, už máme jen několik volných míst," říká Milada Janečková.

Studovat a skoro zadarmo? Takové možnosti mají senioři na univerzitách třetího věku. Výběr studijních oborů je nepřeberný a sahá od zdravého životního stylu přes medicínu až k dějinám umění. Poplatky za studium jsou minimální: "Za celý první ročník studia jsem zaplatila 150 korun, jednou měsíčně jsme přitom odpoledne absolvovali dvouhodinovou přednášku a diskusi o zdravém životním stylu v zimním semestru a vlastivědě východočeského regionu v letním semestru," říká Milada Kiecová, která navštěvuje univerzitu v Hradci Králové.

Tip:
volný čas: různé aktivity nabízejí kluby důchodců a humanitární organizace, například Život 90
vzdělávání: univerzity třetího věku

Cestování
Výhodně mohou důchodci cestovat prostřednictvím různých organizací i některých cestovních kanceláří. "Organizovali jsme dva devítidenní zájezdy do Chorvatska, senioři za ně zaplatili 4790 korun," uvádí Milada Janečková z Života 90. "Nižší ceny mohou využívat starší lidé při tuzemských i zahraničních zájezdech, v katalogu jsou tyto pobyty zvlášť označeny. U zahraničních zájezdů se sleva týká zejména mimosezonních pobytů, například u zájezdu do Tunisu mají senioři slevu 800 korun," říká mluvčí Čedoku Petr Ulrych. Cestovní kancelář Acres poskytuje slevy na jednodenní zájezdy - například výlet Krajem Oty Pavla stojí důchodce 190 korun, ostatní zaplatí 220 korun.

Tip:
Zájezdy: slevy v mimosezoně, v první a poslední minutě prodeje zájezdů

Stravování
Kdo nemůže nebo nechce vařit, má několik možností stravování. Ústavy sociálních služeb zajišťují pro seniory za zvýhodněných podmínek dovoz obědů. Ceny obvykle nepřesáhnou padesát korun za kompletní oběd s polévkou i moučníkem. Důchodcům vycházejí vstříc i bývalí zaměstnavatelé a umožňují jim zlevněné stravování v závodních jídelnách. Například bývalí učitelé mají ve školní jídelně v Lázních Bělohrad možnost stravování za 14,40 korun, zatímco cizí strávníci platí 28 korun. Právě stravování ve školních jídelnách je jednou z nejlevnějších a nejzdravějších variant stravování pro seniory. Zlevněné obědy nabízejí také některé restaurace či jídelny. V jídelně v Praze 2 stojí důchodce oběd 36 korun, ostatní návštěvníky 44 korun.

Tip:
Levnější stravování zajišťují školní jídelny, bývalí zaměstnavatelé, některé restaurace, ústavy sociální péče

Doprava
Vlakové slevy Zákaznické jízdné: důchodce se prokáže Kartou Z (stojí 100 korun na rok, průkazem na slevu ČD nebo Senior pasem a získá slevu na jízdném v 1. a 2. vlakové třídě

Příklad slevy: trasa vlakem 50 kilometrů, jízdné pro seniory 20 korun, ostatní nad 15 let 40 korun Zpáteční sleva: je určena pro cestování ve 2. vozové třídě, nárok na slevu musí důchodce prokázat Kartou Z, průkazem na slevu ČD, Senior pasem. Jízdenky mají omezenou časovou platnost, jízdenka na vzdálenost do 50 kilometrů má platnost do 6. hodiny následujícího dne a zpáteční jízdenka na vzdálenost nad 50 kilometrů platí do 24. hodiny následujícího dne.

Příklad slevy: trasa 50 kilometrů, jízdné tam i zpět, důchodci 33 korun, ostatní nad 15 let 65 korun
ČD Tip: je určena pro společné cesty malých skupin cestujících ve 2. vozové třídě, které tvoří minimálně dva, maximálně pět platících cestujících. Nárok na slevu prokazuje důchodce obdobnými doklady jako u ostatních slev. Pro přiznání slevy je rozhodující, aby byla zakoupena jízdenka tam i zpět a všichni cestující měli stejnou nástupní i cílovou stanici. Sleva má omezenou platnost v období 16. 9. až 14. 6. každého roku, kdy je prvním dnem platnosti pouze pátek nebo sobota a některé další dny (27.9.2001, 23.12. až 31.12.2001, 31.3.2002 a 27.10.2002).

Příklad slevy: trasa 50 kilometrů, jízdné tam i zpět, důchodci 33 korun, ostatní nad 15 let 58 korun
Senior pas: je určen pro cestující starší 70 let (to znamená ode dne 70. narozenin), kteří mají trvalé bydliště v České republice. Stojí 500 korun na rok.

Nárok na slevu se prokazuje platným průkazem Senior pas, který po předložení občanského průkazu nebo povolení k trvalému pobytu v ČR a fotografie formátu 35 x 40 mm vystaví na počkání ve výdejně jízdenek. Průkaz Senior pas si lze zakoupit s platností jeden rok v předprodeji až dva měsíce před požadovaným prvním dnem platnosti.

Výhody Senior pasu:

  1. majitelé Senior pasu mohou cestovat ve 2. vozové třídě všech osobních vlaků v celé síti ČD bez zakupování jízdenek pro jednotlivé jízdy.
  2. nárok na zlevněné zákaznické jízdné pro spěšný vlak, rychlík nebo vlak vyšší kvality.
  3. majiteli se neúčtuje k vystavené jízdence za zlevněné zákaznické jízdné pro důchodce v některých případech přirážka k jízdnému ani manipulační přirážka

Příklad slevy: trasa vlakem 50 kilometrů, jízdné pro seniory 20 korun, ostatní nad 15 let 40 korun

Letecká doprava
V průměru desetiprocentní slevy poskytují seniorům prodejci letenek. Neplatí to však ani o všech leteckých společnostech ani o všech místech, kam se létá. "Výhodnější cestování mají senioři od věku šedesáti let zejména po Evropě, pokud je cena letenky pro běžného cestujícího například 9900 korun, senioři a junioři poletí za 8900 korun," říká Ivana Okrouhlíková ze společnosti OK Tours. Zároveň však upozorňuje, že by se senioři měli ptát na cenu letenky více leteckých společností, protože někdy může být letenka i po slevě dražší než jinde bez slevy.