Pokud vám od únavy nepomohou ani sportovní aktivity ve volném čase, zamyslete se, zda vás práce vůbec ještě baví. Ilustrační snímek

Pokud vám od únavy nepomohou ani sportovní aktivity ve volném čase, zamyslete se, zda vás práce vůbec ještě baví. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Psycholog radí, jak zatočit s únavou v práci

  • 12
Většinou se to stává po poledni. Najednou se cítíte hrozně unavení a oči se vám zavírají. Potřebovali byste si na chvilku odpočinout, natáhnout se, ale to nejde, jste přece v práci. A kolegové nesmí nic poznat. Je to zimní únava, nebo máte nějaký vážnější problém?

„Pokud se cítíte výrazně hůř než ve zbytku roku, máte mnohem méně energie a radosti než je pro vás obvyklé a v práci usínáte, může to mít vážnější příčinu. Možná vyhledejte odbornou pomoc,“ říká psycholog Tomáš Morávek. 

Ale co když je to „jen“ zimní únava? Venku je více tmy, což objektivně snižuje aktivitu a výkonnost. Když se pak k tomu přidá osm hodin v přetopené kanceláři... Ale se zimní únavou se dá celkem lehce „zatočit“:

  • Pravidelně a krátce větrejte. Krátká prudká změna teploty má totiž na organismus nabuzující účinky. Suchý a teplý vzduch má negativní účinky na respirační ústrojí i na oči, které unavuje a vysušuje. Ideální je mít v kanceláři kolem 20 stupňů a vlhkost od 40 do 55 %. S tou pomohou i květiny, které zvlhčují a okysličují vzduch.
  • Sviťte si LED osvětlením, ve kterém převažuje bílé světlo s velkým podílem modré složky. „Modré světlo stimuluje v lidském těle tvorbu serotoninu, hormonu dobré nálady. Pokud si při prvních známkách únavy na práci přisvítíte, vybudíte organismus,“ říká Jana Martínková ze společnosti Activa, která dodává do firem kancelářské pomůcky.
  • Pořiďte si rychlé zdroje energie pro mozek, tedy hroznový cukr nebo sladké ovoce. Povzbuzující jsou také mátový čaj či doplňky stravy s guaranou.

Když nic z toho nezafunguje, zkuste se donutit k pohybovým aktivitám ve volném čase. „Právě pohyb a fyzická aktivita jsou pro naší energetizaci podstatné. Nejlépe se motivujeme nějakým cílem či sportem s více lidmi,“ říká Tomáš Morávek.

Oddělujte pracovní a osobní život

Jste vyhořelí?

Syndrom vyhoření může postihnout kohokoli a náprava trvá klidně i roky. Jak mu předcházet, čtěte zde.

Psycholog upozorňuje, že když nepomohou ani sportovní aktivity, je dobré se zabývat samotnou prací. A zkusit si odpovědět na otázky typu: Co nás baví, neprocházíme nějakým stupněm vyhoření? Změnilo se něco v poslední době? Chodíme do práce rádi, nebo jenom přežíváme? „V tom případě zvažujme, jaké máme možnosti změnit zaběhnuté stereotypy v práci. Přesvědčení, že „to nejde“ je dost častá obrana, která ale nepomůže,“ radí Tomáš Morávek.

Příčinou únavy může být i nějaký osobní či vztahový problém, který nás dokáže „zaměstnat“ i v práci a snižuje naši výkonnost. Úkoly nestíháme, jak jsme zvyklí, a vytváříme si tím další stres.

„Zdravý člověk je ten, který dokáže pracovat a milovat, říkával Sigmund Freud. Pokud řešíme nějaký vážnější osobní problém, většinou nám dokáže vzít spoustu energie. Ustaraný člověk nebývá výkonný. Důležité je opět nebýt pasivní, probrat s někým možnosti řešení. Hlavně ale nečekejme na samovyřešení. To mezitím můžeme přijít o práci,“ říká Tomáš Morávek.