Přemýšlejte o tom, proč a nač spoříte. Ilustrační snímek

Přemýšlejte o tom, proč a nač spoříte. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Devět užitečných rad, jak ohlídat své peníze a ušetřit nemalé částky

  • 8
Věnujte pár minut tomu, že si projdete své finance. Jestli někde neplatíte víc, než musíte. Jestli nemáte pojistky, které nepotřebujete. Jestli vám peníze neleží tam, kde ztrácejí hodnotu. Můžete tím ušetřit tisíce korun ročně.
1. rada
Nenechte peníze vyletět oknem

Než si něco koupíte, podívejte se, zda byste to jinde nepořídili levněji. Zbytečné poplatky se nemusí zdát velké - v bance dáte měsíčně o stovku víc, než byste museli, u telefonního operátora další stovku, pojištění tisíc korun za rok, elektřina padesát měsíčně... Když se to na konci roku sečte, jsou to čtyři tisíce. Kdyby vám někdo ukradl peněženku s takovou hotovostí, byli byste naštvaní. A tady ty peníze dáváte dobrovolně. Nebojte se změnit dodavatele u služby, kterou už máte. Využívejte internetové kalkulačky a srovnávače cen. Zkuste třeba www.bankovnipoplatky.com (poplatky za vedení účtu), www.srovnavac.cz (pojištění), www.heureka.cz (zboží), www.srovnejenergie.cz (energie), www.tarifomat.cz (mobilní služby).

2. rada
Hlídejte sami sebe

Většina z nás utrácí za maličkosti a mnohdy si to za pár minut po zaplacení vyčítá. Nemáme totiž moc přehled o celkových výdajích, a tak nám pár korun za občerstvení, za časopis, za dárek... přijde jako přiměřená částka. Jenže kdyby se to sečetlo! Pomoc je celkem jednoduchá - nenoste s sebou mnoho peněz v hotovosti a kartu si berte ze šuplíku jen na plánované nákupy.

3. rada
Udělejte si rezervu

Někteří odborníci doporučují mít dostupnou finanční rezervu tři měsíční platy, jiní dokonce šest. Realita je však taková, že spousta rodin v Česku žije od výplaty k výplatě a rezervu nemá žádnou. Pak stačí i čtrnáctidenní nemoc a je průšvih. Za finanční rezervu byste neměli brát peníze, které jsou třeba v penzijním připojištění - jsou určeny na jiný účel než řešení okamžitých problémů, a navíc přístup k nim není rychlý, výpovědní lhůta bývá tři měsíce. Rezervu si ukládejte na spořicím účtu nebo třeba na účtu banky, která poskytuje služby zdarma.

4. rada
Rozdělte si peníze v čase

Přemýšlejte o tom, proč a nač spoříte. Rezervu mějte uloženu tak, aby byla k dispozici okamžitě. Pokud na něco konkrétního spoříte - auto, nová kuchyň, cesta kolem světa - dávejte si peníze do jiné škatulky, která třeba v pětiletém horizontu vydělává víc než spořicí účet. Hodí se stavební spoření, dluhopisové fondy. A založte si spoření i na takzvané dlouhé peníze - budou jednou tvořit významnou část vaší penze. Čím delší doba spoření přitom je před vámi, tím odvážnější v investování peněz můžete být a můžete se pustit třeba do obchodování s akciemi.

5. rada
Využijte státních podpor

Pokud vám měsíčně z výplaty nezbývá víc než tři tisíce korun, vsaďte na jistotu. Když dva tisíce budete ukládat do stavebního spoření, jsou to peníze, které během šesti let přinesou jisté zhodnocení 3,7 procenta a ještě jsou ze zákona pojištěné. Pro lidi nad 55 let je ještě výhodnější penzijní připojištění - během pěti let lze díky státnímu příspěvku počítat se zhodnocením kolem pěti procent při ukládané tisícikoruně měsíčně.

6. rada
Nebojte se investovat

Jestli máte v rozpočtu ještě další rezervy, nebojte se investovat. Nejjednodušším způsobem je nákup podílových fondů. Pamatujte přitom na jednoduché investorské pravidlo - vklady bezpečné a uložené na krátkou dobu nepřinášejí vysoké zisky. Dobrý výnos můžete čekat třeba při nákupu fondů akciových, ty jsou však určeny k dlouhodobému investování a počítat se musí i s rizikem propadu.

7. rada
Pojistěte se, ale rozumně

Ze zákona musíte mít povinné ručení na auto (pokud ho vlastníte) a maximálně rozumné je pojistit si odpovědnost v běžném životě, což je vlastně obdoba povinného ručení na jiné situace, než je řízení vozu. Pojištění odpovědnosti vyjde na čtyři sta korun ročně pro celou rodinu a vy máte jistotu, že když způsobíte škodu do milionu korun, zaplatí ji pojišťovna. Ostatní pojistky volte zejména podle toho, zda je potřebujete. Dobře vážit pro a proti byste měli zejména u životních a zdravotních pojistek.

8. rada
Než si půjčíte, hodně počítejte

Jednoduché (a nedodržované) pravidlo říká: půjčujte si jen na to, co bude mít svou hodnotu i ve chvíli, kdy splatíte. Takže stop půjčkám na spotřební elektroniku, na dovolenou, či dokonce na obvyklé nákupy. Přijatelné jsou pouze půjčky na vzdělání, na bydlení a při dobrých propočtech na podnikání. Nikdy si nepůjčujte na to, abyste mohli půjčené peníze investovat do jediného zaručeného produktu, který vám někdo nabízí. V takovém případě nejde o investici, ale o loterii.

9. rada
Než si půjčíte, hodně počítejte

Zaručit se za cizí půjčku je jistě znakem kamarádství, ale než to uděláte, několikrát vše zvažte. Skutečně jste ochotni úvěr splácet, když to dlužník nebude dělat? A jste si vědomi, že ručitelský závazek může být pro vás samotné problém, když si třeba budete chtít vzít hypotéku?


Jak ušetřit