Rady, kam uložit peníze

Jaké jsou zásady nakládání s penězi? Jak správně zhodnotit svou finanční situaci a zvolit co nejvýhodnější variantu rozmnožení peněz? Na co je naopak dobré dát si pozor?

1. Nenechávejte všechny peníze na běžném účtu
Na běžném účtu by si rodina měla nechávat rezervu zhruba dvojnásobku průměrných měsíčních výdajů. Ostatní úspory by měly vydělávat, tedy přinášet vyšší výnos, než jsou úroky z běžného účtu.
 
2. Pokud neradi riskujete, zvolte termínovaný vklad
Pokud chcete vyšší výnos, než vám dává běžný účet, a neorientujete se například v podílových fondech, zvolte termínovaný účet. V případě, že budete chtít mít peníze rychle po ruce, volte vklady na kratší dobu. Lze sjednat termínovaný vklad na dobu jednoho dne i dvou let.
 
3. Pozor na přehnané sliby vysokých výnosů
Nevěřte slibům bank, které nabízejí, že za rok zhodnotí váš vklad o desítky procent ročně. Například termínované vklady  přinášejí zhodnocení kolem jednoho až dvou procent ročně. Vysoké výnosy mohou přinést jen investice do akcií, avšak za cenu velkého rizika.

Hledáte informace o akciích? Aktuální ceny a statistiku obchodování spolu s cennými radami naleznete na stránce akcie.idnes.cz.


 4. Pokud se dobře nevyznáte v podílových fondech, zkuste nejdříve ty bezpečnější
Pokud byste chtěli zkusit podílové fondy, zvolte pro začátek například fondy peněžního trhu. Jejich výnosy jsou o něco málo vyšší než u bankovních vkladů a přitom jsou dostatečně bezpečné - nehrozí ztráta vložených peněz. Byla by však chyba investovat hned do rizikových typů fondů, například akciových či smíšených.  
 
5. Nesázejte všechno na jednu kartu
Tato rada platí jak pro termínované vklady, tak například pro podílové fondy. Nenechávejte všechny úspory na jediném účtu v bance či v jednom podílovém fondu. Možné riziko ztráty peněz snížíte, pokud vložíte peníze například na termínované vklady ve více bankách či několika podílových fondech.