Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nechte se „orejtovat“. Získáte tím výhody

aktualizováno 
Svou finanční a ekonomickou vitalitu si nechaly změřit ratingem MSP již tisíce drobných a středních podnikatelů. Nově se mohou nechat "orejtovat" i občané, kteří mají zájem koupit si na splátky půdu od Pozemkového fondu. Výborný rating totiž může zlevnit úvěr.
Rating MSP je nastaven tak, aby hodnocení bylo objektivní a prakticky stejně tvrdé, jaké používají banky při hodnocení bonity svých klientů. Ilustrační snímek

Rating MSP je nastaven tak, aby hodnocení bylo objektivní a prakticky stejně tvrdé, jaké používají banky při hodnocení bonity svých klientů. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Tuto novinku využívají měsíčně desítky lidí," říká Jiří Svoboda, produktový manažer projektu Rating MSP, který provozuje Hospodářská komora hlavního města Prahy.

Drobní a střední podnikatelé využívají rating například proto, aby zjistili, jak si firma v době krize vede a zda ji neohrožuje bankrot. Nebo aby získali jistotu, zda dosáhnou na dotaci z programu Podnikání a inovace OPPI, který vyhlašuje ministerstvo průmyslu a obchodu.

Hodnocení je sedmistupňové

Rating MSP je nastaven tak, aby hodnocení bylo objektivní a prakticky stejně tvrdé, jaké používají banky při hodnocení bonity svých klientů. Hodnocení je sedmistupňové od nejlepšího A až po nejhorší C minus. Vyhodnocení dělá automatický systém, na který dohlíží tým analytiků, aby nedošlo k chybě.

"Analytici dohlížejí na to, zda nebylo dodáno například chybné IČO nebo třeba vymyšlené údaje. Systém je napojen na několik databází, například na úvěrovou databázi, databázi plátců, insolvenční rejstřík. Hodnotí se nejen finanční stránka, ale firma se vyhodnocuje i podle oboru, ve kterém působí. Dále se přihlíží k managementu, geografické poloze, velikosti firmy i dalším parametrům," přibližuje Svoboda.

Sedm ratingových stupňů:

  • Zelené stupně (A, B+): charakterizují firmu či občana v dobré ekonomické situaci
  • Žluté stupně (B, B-): průměrný podnik/občan
  • Červené stupně (C+, C, C-): problémová firma/občan, kteří budou obtížně shánět financování. Stupeň C minus je vážným signálem o velmi špatné situaci hodnocené firmy/občana

Získat rating trvá zhruba 10 pracovních dnů, bližší podrobnosti najdete zde.

Zdroj: Hospodářská komora hl.m. Prahy

Kdy se vyplatí nechat se "orejtovat":

Zvážit Rating MSP by měl nově každý, kdo si chce od Pozemkového fondu koupit půdu na splátky. "O rating se ucházejí lidé, kteří si chtějí koupit půdu na splátky za stovky tisíc i miliony korun. Pokud dosáhnou výborného hodnocení, mohou tím snížit úrok ze 4 procent až na 0,75 procenta, což při 20 až 30leté splatnosti znamená výraznou úsporu," přibližuje Jiří Svoboda. Jak dodává, rating přijde nepodnikajícího občana na 3 800 korun bez 20procentní DPH.
Výhoda: Čím vyšší hodnocení fyzická osoba získá, tím nižší úrok Pozemkový fond stanoví. Pokud je hodnocení špatné, je užitečné Pozemkovému fondu rating nepředkládat.

Rating MSP je uznávaný nástroj, který využívá i ministerstvo průmyslu a obchodu. Firmy žádající o dotaci z operačního programu Podnikání a inovace OPPI, které vyhlašuje toto ministerstvo, procházejí ratingem automaticky a zdarma.

"Po zadání nezbytných údajů z účetních závěrek za poslední dva roky a odesláním takzvané předžádosti o poskytnutí dotace na konkrétní projekt vyhodnotí systém jejich finanční a ekonomické zdraví a spočítá jejich rating. Výsledek, zda je firma životaschopná, vidí jen ministerstvo. Jedinou šancí na získání grantu je přitom dobré skóre. Pokud uchazeč neprojde hodnocením ratingu, byť by předložil sebelepší projekt, je automaticky vyřazen a o grant se již ucházet nemůže," přibližuje Jiří Svoboda.
Výhoda: Rating je zdarma, pokud má firma výbornou finanční a ekonomickou vitalitu, má vysokou pravděpodobnost dotaci získat.

Požádat o Rating MSP se vyplatí i firmám, které si nejsou jisté, nakolik jsou životaschopné a zda má vůbec smysl o dotaci z programu OPPI žádat. Rating v takovém případě stojí 3 200 až 4 800 korun bez DPH, podle toho, zda firma vede podvojné účetnictví, či daňovou evidenci. Pokud ale firma zjistí, že nemá příznivé hodnocení, ušetří tím čas i peníze za vypracování projektu, který je bez šance na dotaci. "O rating si mohou požádat firmy od malých obratů až po obrat 750 milionů korun ročně, a to jak právnické, tak fyzické osoby," upřesňuje Svoboda.
Výhoda: Pokud firma zjistí, že má špatný rating, ušetří čas a peníze za projekt, který nemá šanci získat dotaci.

Firmy využívají rating i k tomu, aby každoročně sledovaly, nakolik klesá či roste jejich finanční a ekonomická životaschopnost. Pro majitele velkých firem je rating také užitečným nástrojem pro vcelku nenákladné ověření, zda jim manažeři, účetní či finanční ředitelé poskytují správné informace o ekonomickém zdraví a zda je na tom firma skutečně dobře. "Firmy si také nechávají prověřovat své partnery, aby věděly, nakolik se vyplatí s nimi dále podnikat," přibližuje Jiří Svoboda. Také v těchto případech stojí rating 3 200 až 4 800 korun bez DPH.
Výhoda: Sebepoznání finanční a ekonomické životaschopnosti firmy i partnerů je cennou informací pro rozhodování a snižuje i riziko podnikání.

"Spolupracujeme s ČSOB a Komerční bankou, dodavateli energií i některými mobilními operátory a snažíme se prosazovat, aby firmy s dobrým ratingem u nich získaly nějaké výhody," říká manažer projektu a dodává: "Například u ČSOB může životaschopná firma získat výhodu, že neplatí poplatek za poskytnutí úvěru a celý proces schvalování úvěru se navíc urychlí. Firma s dobrým ratingem může u T-Mobilu získat například delší splatnost faktur."
Výhoda: Získání bonusu, který sníží náklady firmy.

Podle Jiřího Svobody může Rating MSP zprůhlednit i výběrová řízení ve státní správě a v samosprávách obcí a měst. "Ještě letos chceme nabídnout tuto možnost samosprávám v Praze, aby byl rating součástí zadávacích podmínek výběrových řízení. Firmy, které se do výběrových řízení hlásí, mohou výborným ratingem získat přesvědčivý argument, že jsou schopné dostát všem závazkům. Vyhlašovatelé pak mohou jasně deklarovat, že zvítězila výborná a ekonomicky zdravá firma," uzavírá Svoboda.

Autor:


Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Po rozvodu refinancovala hypotéku. Čekalo ji nepříjemné překvapení

Každý rozvod stojí spoustu peněz. A nejen za právníky. Pokud mají manželé hypotéku, která po vypořádání majetku přejde je na jednoho, čeká nového majitele...  celý článek

Ilustrační snímek
Úrokové sazby hypoték letí vzhůru, hypotéky zdražují

Růst úrokových sazeb u hypotečních úvěrů se potvrzuje. Průměrná úroková sazba v březnu vystoupala na 1,95 procenta. Navíc si ČNB připravuje půdu pro další...  celý článek

Ilustrační snímek
Hypotéky se usadily na hladině dvou procent, zdražují pozvolna

Hypotéky opět zdražily, ale jen mírně. Průměrné úrokové sazby poskočily v červnu na 2,04 procenta. Objemy i počty uzavřených hypoték kopírují květnové výsledky.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.