Po šesti měsících přibylo k prvotnímu vkladu 130 tisíc korun na spořicích účtech od 164 korun do 1 312 korun. Ilustrační snímek

Po šesti měsících přibylo k prvotnímu vkladu 130 tisíc korun na spořicích účtech od 164 korun do 1 312 korun. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Reality test spořicích účtů, po půl roce je už rozdíl přes tisíc korun

  • 45
Květen nebyl nijak výjimečný, nicméně na konci žebříčku spořicích účtů si banky vyměnily své pozice. Průběžný test výnosnosti už šestý měsíc propočítává web Bankovní poplatky.

Nůžky mezi prvním a posledním se opět více rozevřely. Rozdíl je nyní už více než tisícovka. Banky, které podle obchodních podmínek měly úroky připsat, je ve správné výši připsaly. U těch, kde připisují úroky čtvrtletně, se samozřejmě na účtu žádné úroky neobjevily.  

Přehledně

A na to také ve výpisu za květen doplácí Komerční banka. Nejenom, že nebyly připsány žádné úroky, ale zůstatek na spořicím účtu je dokonce nižší než na konci dubna. Důvodem je poplatek 68 korun za vedení běžného účtu, který si banka strhla. Klesla tak z předposledního místa na poslední, kde vystřídala mBank.

Pravidla testu

  • Test sleduje už půl roku peníze na 16 spořicích účtech.
  • Prvotní vklad byl 130 tisíc, což je částka, která podle ČNB v průměru zhruba vychází na jeden účet a netermínovaný vklad.
  • Výsledky za první měsíce a metodiku testování najdete zde.

Na zajímavou situaci u dvou bank jedné skupiny upozorňuje poplatkový odborník Patrik Nacher: 

"Ač Poštovní spořitelna spadá pod ČSOB, připisuje úroky měsíčně na rozdíl od ČSOB, která připisuje úroky čtvrtletně."

Žádná změna nenastala na vedoucích příčkách. Prvenství si stále drží Air Bank, na druhém místě je spořicí účet od Wüstenrot a na třetím Equa Bank.

Celkový čistý výnos za šest měsíců přes tisíc korun si připsaly ještě čtvrtá Zuno banka a pátá Axa Bank, u které zaznamenali v redakci serveru Bankovní poplatky jednu nepříjemnost. Po odhlášení nebylo možné se znovu do internetového bankovnictví jednoduše přihlásit.