Na nejlepším účtu je připsáno za deset měsíců 2 251 korun, Citibank byla z testu vyřazena, úroky byly nižší než nutné poplatky za vedení účtu. Ilustrační snímek

Na nejlepším účtu je připsáno za deset měsíců 2 251 korun, Citibank byla z testu vyřazena, úroky byly nižší než nutné poplatky za vedení účtu. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Reality test: Citi spořicí účet vyřazen, úrok už nestačil na poplatky

  • 73
Test opouští už druhá banka, poplatky ze vedení účtu byly vyšší než připsaný úrok. V září se hodnotilo čtvrtletí, všechny banky tedy připsaly úroky v plné výši. Výnosnost spořicích účtů už desátý měsíc propočítává web Bankovní poplatky.

Na prvních místech se nezměnilo nic, stále vede Air Bank. Na jejím spořicím účtu za deset měsíců přibylo už 2 251 korun čistého (z původně vložených 130 tisíc korun). Druhou příčku obhájila Equa bank. Je znát, že nový spořicí účet s vyšším úročením nese své ovoce a na účtu přibylo dohromady 2 114 korun. Přes dva tisíce vydělal také spořicí účet Wüstenrot (2 076 korun). Bramborovou medaili si už několik měsíců drží Zuno banka s připsanými 1 857 korunami.

Přehledně

Ve středu tabulky se pořadí trochu zamíchalo. Důvodem bylo čtvrtletí, a tedy připsání úroků najednou za tři měsíce u čtyř bank (ČSOB, ING, UCB a Volksbank). 

UniCredit Bank (UCB) poskočila z osmého na páté místo a předběhla Axu. ING přeskočila Poštovní spořitelnu a postoupila z devátého na osmé místo. Z konce tabulky si ještě polepšila Volksbank, která se posunula ze 13. na 11. příčku.

Čtvrtletní připsání úroků však nepomohlo účtům ČSOB ani Komerční banky. Oba zůstávají na chvostu tabulky, pořadí uzavírá stejně jako minulé měsíce mBank.

Reality test spořicích účtů 09/2012

Kromě dvou bank už je na všech účtech připsáno více než tisíc korun. Rozdíl mezi nejlepším a nejhorším je po deseti měsících 1 800 korun.

Air Bank ohlásila od října snížení úroků z 2,5 na 2,4 procenta ročně. Jestli snížení o desetinu ohrozí zlatou pozici banky, uvidíme příští měsíc.

Druhá vyřazená banka: Citibank

"V tomto měsíci jsme z reality testu vyřadili již druhou banku. Po Raiffeisenbank, kterou jsme vyřadili již v březnu, protože přestala poskytovat spořicí účet původně zařazený do testu, se loučíme s Citibank. Hlavním důvodem bylo překonání hranice nula korun u celkově připsaných úroků. Jinými slovy, současná hodnota zůstatku na spořicím účtu se dostala pod hodnotu původního vkladu (130 tisíc korun)," uvádí Patrik Nacher ze serveru Bankovnipoplatky.com a dodává, že v takovém případě nemá smysl v reálném světě spořicí účet držet, protože není pro klienta vůbec výhodný.

Pravidla testu

  • Test sleduje už deset měsíců peníze na 15 spořicích účtech.
  • Prvotní vklad byl 130 tisíc, což je částka, která podle ČNB v průměru zhruba vychází na jeden účet a netermínovaný vklad.
  • Výsledky za první měsíce a metodiku testování najdete zde.

Citibank má totiž jako jedna z mála bank propojený spořicí účet s běžným. U této banky tedy není možné založit spořicí účet samostatně bez účtu běžného. Ten je ovšem zpoplatněn a ne zrovna malou částkou (169 korun měsíčně).

Zdarma by bylo používání běžného účtu pouze v případě, kdyby klient splnil jednu ze dvou podmínek: průměrný zůstatek vyšší než 250 tisíc korun na jakémkoliv účtu u Citibank nebo průměrný měsíční příjem vyšší než 25 tisíc korun. Citibank tak viditelně směřuje svoji strategii při oslovování zákazníků na aktivní klienty, kteří nenechávají své úspory pouze ležet na spořicím účtu, ale navíc, vedle toho, aktivně pracují i se svým běžným účtem (posílají tam svůj příjem).

"Jelikož jsme se už na počátku rozhodli darovat peníze získané z úroků ze spořicích účtů reality testu na dobročinné účely, dohodli jsme s Citibank,  že i přesto, že byla z reality testu spořicích účtů vyřazena, přispěje takovou částkou, která by odpovídala celoročně připsanému úroku na jejím spořicím účtu klienta, který by jej aktivně využíval spolu s běžným účtem," dodává Nacher.