Roční pojistné přijde na 345 korun, tedy necelou jednu korunu za den pojištění. Spoluúčast je 500 korun. Ilustrační snímek

Roční pojistné přijde na 345 korun, tedy necelou jednu korunu za den pojištění. Spoluúčast je 500 korun. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Recenze: Auto pojistíte už i proti výmolům na silnici

  • 47
V Česku se objevila nová autopojistka. Za vcelku příznivou cenu láká až na stotisícové odškodnění. Má to ale pár háčků. K poškozenému autu je například nutné zavolat policii, jinak se odškodnění výrazně smrskne. V recenzi jsme novince udělili 60 procent.

Některé úseky našich silnic a dálnic jsou u nás jako řešeto. S pojistkou auta proti špatnému stavu vozovky přišla v březnu Direct pojišťovna. Ostatní pojišťovny zatím podobné pojištění neplánují.

Hodnocení Financí iDNES.cz: 60 %

Co ovlivnilo hodnocení:
Cena: *****
Srozumitelnost: **
Dostupnost: **
Obsluha: ***
(maximum pět hvězdiček)

Nejde o samostatnou pojistku, ale o připojištění k povinnému ručení či havarijní pojistce. Kdo tedy není klientem pojišťovny, musí zvážit, zda se mu přechod vůbec vyplatí.

Předností této novinky je vcelku příznivá cena, která je stejná pro všechny typy vozů. Majitelé luxusní limuzíny nebo ojetiny tedy zaplatí stejně. Roční pojistné přijde na 345 korun, což je necelá jedna koruna za den pojištění. A shodná je i 500korunová spoluúčast.

Jak pojištění funguje

Rozdíl je ale v tom, že při odškodnění hraje cena auta poměrně klíčovou roli. Při výpočtu odškodnění se totiž vždy vychází z obvyklé ceny vozu v době pojistné události. Zároveň platí, že pojišťovna uhradí maximálně 50 procent z obvyklé ceny automobilu a odškodnění přitom nesmí přesáhnout částku 100 tisíc korun.

Má to i další háček, abyste dosáhli na vysoké odškodnění, musíte mít v ruce policejní protokol, který potvrdí, že šlo o neoznačené výmoly, které jste nemohli předvídat. Otázkou ale je, zda bude policie vůbec ochotná k případu přijet a zdokumentovat ho.

Příklady výpočtu pojistného plnění
Obvyklá cena auta* Způsobená škoda50 % obvyklé cenyOdškodnění
S policejním protokolemBez polic. protokolu
30 00020 00015 00015 00015 000
150 000100 00075 00075 00020 000
220 000100 000110 000100 00020 000
zdroj: Direct pojišťovna, *cena vozu v době pojistné události

Když nebudete mít v ruce policejní protokol, počítejte s tím, že pojišťovna vyplatí nejvýše 20tisícové odškodnění. I v tomto případě byste si měli pořídit alespoň fotografické snímky, které potvrdí, kde přesně ke škodě došlo a co bylo poškozeno, abyste v pojišťovně nenarazili na potíže.

Připojištění na výmoly má i další odškodňovací limity. Jestliže si například poškodíte všechny disky, dostanete uhrazeny nejvýše tři tisíce a při poškození všech pneumatik jen dva tisíce korun.

Jen škody na státních silnicích a dálnicích

Dobré je také vědět, že pojišťovna uhradí jen škodu na podvozkové části auta. Tedy za proraženou vanu motoru, poškozené disky a pneumatiky či škodu na výfuku, nápravách, odpružení, tlumičích, brzdách či převodovém ústrojí.

Na jiné části auta se pojistka nevztahuje a nevztahuje se ani na následné škody. Tedy například na to, když se rozhodnete pokračovat v jízdě s proraženou vanou motoru a motor kvůli tomu zadřete.

Pozor i na to, na jaké silnici k poškození dojde. Pojišťovna uznává jen škody na dálnici, silnici nebo místní komunikaci první až třetí třídy, které jsou ve vlastnictví státu, krajů nebo obcí. Když si auto poškodíte na soukromé a polní cestě, budete mít smůlu. Tu budete mít i tehdy, když si auto poškodíte kvůli tomu, že je na vozovce sníh, led či naplavený materiál. Na tyto případy se pojistka nevztahuje.

Připojištění proti špatnému stavu vozovky lze uzavřít snadno po internetu a tím ušetřit čas, což je výhoda. Pojistná smlouva pak přijde e-mailem či poštou. Začne však platit až v momentě, kdy klient uhradí pojistné, na což je dobré si dát pozor.

Podtrženo a sečteno:
Výhody a nevýhody

  • + Pojistka může být výhodná pro řidiče, kteří mají sjednané pouze povinné ručení a velmi často jezdí na silnicích a dálnicích, které nejsou v nejlepším stavu.
  • + Pokud je riziko poškození auta velké, může se toto připojištění vyplatit i těm, kdo mají sjednanou havarijní pojistku. Při odškodnění z tohoto připojištění totiž nepřichází klient o bonusy a má i výrazně nižší spoluúčast ve výši 500 korun. U havarijního pojištění je u Direct pojišťovny totiž spoluúčast od 5 000 korun.
  • +/ – Likvidace škody probíhá vždy po předložení faktur za opravu. Opravu přitom musí provést smluvní firma pojišťovny. Pokud se klient dohodne s jinou opravnou, uhradí pojišťovna částku, která odpovídá obvyklým nákladům.
  • – Pojišťovna má právo vyžádat si expertní znalecký posudek a ověřit, zda se nejedná o případný pojistný podvod. Za tento trestný čin pak může hrozit až několik let odnětí svobody, nebo také propadnutí věci (čtěte zde).
  • – Kdo není klientem pojišťovny, musel by k ní přejít, protože jde o připojištění k povinnému ručení nebo havarijní pojistce. Změnu povinného ručení přitom nelze provést kdykoliv a nemusí být ani cenově výhodnější (čtěte zde).

Jezdíte často po silnících, které jsou ve špatném stavu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 3. května 2012. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 1073
Ne
Ne 78