Regionální rozdíly v platech jsou propastné

  • 3
Zatímco v roce 1989 byla mzda v Praze o pouhých šest procent vyšší než v celém Česku, v roce 2001 byl rozdíl už 42 procent. V hlavním městě si člověk vydělal ve třetím čtvrtletí loňského roku průměrně 20 800 korun hrubého měsíčně, zatímco na severní Moravě, která také patří k lépe placeným regionům, jen 14 049 korun.

Například nástupní platy vysokoškoláků jsou podle společnosti Hay group v Praze o 12 procent vyšší než republikový průměr. Důvody jsou podle odborníků jasné: třetina lidí s vysokoškolským diplomem pracuje v Praze, kde je vysoká koncentrace kvalifikovaných zaměstnání, orgánů státní správy i sídel zahraničních firem. Platy táhne vzhůru také konkurence a míra nezaměstnanosti. Zatímco v Praze může platy nahoru šroubovat přetahování firem o některé typy profesí, v místech s vysokou nezaměstnaností mohou právě z těchto důvodu nasadit firmy na srovnatelné pozice nižší mzdy. Za Prahou ve výši výdělků lehce zaostávají střední Čechy, dobré výdělky jsou i ve slezské části Moravy, nejnižší naopak na střední a jižní Moravě. Za vyšší odměnou za práci se však skrývají také vyšší životní náklady, a to zejména ve velkých městech.

 

Ve velkých firmách platí lépe

 

Další informace o platech, zaměstnaneckých výhodách a rady pro zaměstnance i zaměstnavatele naleznete ve speciální sekci ZDE 

Malá, nebo velká firma? Možná, že v malé firmě budou přátelštější pracovní vztahy, ale s velkou pravděpodobností menší platy. Zejména u vedoucích pracovníků je to podle výsledků společnosti Kienbaum zcela zřejmé. Čím většího obratu firma dosahuje, tím jsou příjmy vedoucích pracovníků vyšší. Oproti nejmenším podnikům do 50 zaměstnanců může být roční příjem top manažerů ve firmách s více než 250 zaměstnanci až trojnásobně větší. Vedoucí mají ve velkých firmách obvykle víc odpovědnosti, u níže postavených zaměstnanců tak velký rozdíl v odměňování podle velikosti firmy není. I přesto platí, že dělníkův roční plat je ve větší firmě zhruba o dvacet až třicet procent vyšší než v malé.