O práci kameníků a restaurátorů je stále větší zájem.

O práci kameníků a restaurátorů je stále větší zájem. | foto: Profimedia.cz

Řemeslo žije: Lidé chtějí honosné domy, o kamenické práce je zájem

  • 1
Ten, co otesává kameny, je kameník, zpíval Jan Werich ve známém filmu o pekaři a císaři. Dnes toho kameník dělá daleko víc. Květináče, zahradní jezírka, pískovcová dlažby, schodiště i desky kuchyňských linek. A poptávka po službách kameníků a kamenosochařů v posledních letech výrazně roste.

„Roste ekonomika, více se utrácí za kvalitu a je trend vracet se k trvalým hodnotám a přírodním materiálům, a tedy i ke kameni,“ vysvětluje zájem o práci kameníků Bohumil Pánek, předseda Svazu kameníků a kamenosochařů České republiky. Podle něj se kamenné prvky používají k vytvoření honosného vzhledu reprezentativních budov.

Seriál o řemeslnících

V seriálu Řemeslo žije představujeme vybrané řemeslnické profese.

Seriál vychází v rámci Roku řemesel 2016, který pořádá AMSP ČR

Čtěte také příběh šperkařů:

Řemeslo žije: Čeští šperkaři umějí dělat něco, co se jen tak nevidí

Řemeslo šperkařské se v rodině Riegelových drží už po tři generace. "Toto...

Čím dál víc se však uplatňují i v rodinných sídlech, nejčastěji jako pracovní desky. Zvyšuje se i zájem o různé interiérové i exteriérové obkladové práce a zahradní architekturu. Lidé poptávají kamenná jezírka, fontány, ale i okrasné zídky a chodníčky.

Určitě se vyplatí přenechat kamenické práce odborníkům. Každý kámen se totiž musí umět opracovat a vhodně použít. Ne každý kameník je ale odborník, a proto je dobré obracet se na ty ze svazu. Jeho členové procházejí „přijímacím řízením“, v přihlášce uvádějí dosažené odborné vzdělání a praxi, kterou zdokumentují referencemi.

I kameníci se specializují

Počet členů svazu přesáhl stovku a stále se hlásí noví zájemci. Mezi členy jsou nejen firmy, ale i živnostníci. Jejich zaměření je různé, někteří těží kámen a dále jej zpracovávají, další surovinu kupují, opracovávají a hotové výrobky montují, jiní se zabývají hřbitovní architekturou. Další dovážejí surovinu ze zahraničí.

Mistři řemesel

  • Nová platforma vznikla za podpory Asociace malých a středních podnikatelů a ve spolupráci s 25 profesními sdruženími, která jsou garantem kvality a odbornosti poskytovaných služeb.
  • Web poskytuje komplexní katalog řemeslníků. Umožňuje najít správného dodavatele služeb a výrobků.
  • Cílem projektu je podpořit kvalitní dodavatele a budovat důvěru v řemesla, služby a výrobky ze strany spotřebitelů a zkrátit tak cestu mezi zákazníkem a řemeslníkem či firmou.
  • www.mistriremesel.cz

Náročné jsou restaurátorské práce a údržba kamenných prvků. „Mnohdy se musí doplnit poškozený prvek a nastává problém, protože se už původní surovina dost často netěží a je nutné najít adekvátní náhradu. Našim odborníkům se to daří dobře a jejich výsledky práce jsou vidět na historických stavbách a uměleckých dílech po celé zemi,“ říká Bohumil Pánek.

Kolik lidé za kamenické práce zaplatí? Cena se může lišit podle druhu práce a hlavně podle materiálu. „Všichni dodavatelé kamenických děl mohou nabídnout obrovské množství cenově odlišných materiálů, rozličných povrchových úprav a tvarů jednotlivých prvků. Cena za m2 hotového výrobku se může pohybovat kolem tisíce korun, ale může být i mnohem vyšší. Cena za montáž kamenných prvků se stanoví zejména podle použitého postupu, spojovacích a pomocných materiálů a zařízení,“ říká Pánek. Konkrétní ceny najdete v boxu.

Mladým se k řemeslu nechce

Na kamenické práce je ze zákona dvouletá záruka. Objednatel ale velmi často vyžaduje delší záruku a řemeslník s tímto požadavkem obvykle souhlasí, protože ví, že doba na opotřebení kamenných prvků, pokud jsou správně užívané a udržované, je mnohem delší, v takovém případě dává záruku sama příroda.

Ceny kamenických prací

  • Záleží na materiálu. Například dlažba ze štípané žuly: materiál (kostka 4/6cm) vyjde na cca 320 Kč za m2, za položení, včetně podsypového materiálu, zaplatíte 540 Kč za m2. Pokud objednáte kompletní dodávku, zaplatíte cca 800 Kč/m2, včetně DPH.
  • Obklad schodiště v rodinném domku mramorovými nástupnicemi a podstupnicemi pořídíte od 22 tisíc Kč za jedno rameno (cca 10 až 13 schodů).
  • Montáž kamenných obkladů stěny vás bude stát od 2 300 až 7 200 Kč/m2. Záleží zejména na velikosti a síle obkladových desek a daném technologickém postupu.
  • Příklady cen materiálu: tuna lomového kamene stojí od 600 Kč, m2 kamenného (haklíkového) zdiva vyjde zhruba od 900 Kč a za tunu solitérních dekorativních kamenů zaplatíte od 1 200 Kč.

Může se ovšem stát, že je v kameni skrytá vada, která se projeví po čase užívání a dojde k reklamaci díla. Pokud zhotovitel reklamaci uzná, poškozené prvky na své náklady opraví nebo dodá nové. Řemeslník ale reklamaci také uznat nemusí. Spor pak řeší soud.

Poctivý a šikovný řemeslník se podle Bohumila Pánka vždy uživí. Nemusí mít obavu o získání práce a výdělky jsou obvykle vyšší, než je průměrná mzda. „Všeobecně se mluví o nedostatku dobrých řemeslníků, na mnoho oborů se hlásí malý počet žáků, nedaří se naplnit kapacity vzdělávacích zařízení. Týká se to bohužel i našeho oboru,“ dodává předseda Pánek, který by rád nalákal mladé lidi ke studiu tohoto řemesla: „Obor je velmi zajímavý už jen proto, že kameníci a sochaři vytvářejí z přírodního kamene díla trvalé praktické a estetické hodnoty. Práce sochařů, kameníků a restaurátorů je veřejností velmi obdivovaná a uznávaná, navíc může přetrvat celé generace.“