Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Risk management a jeho aplikace v pojištění průmyslu

  11:02aktualizováno  11:02
Zjišťování rizik a jejich ovládání je potřebou naší doby a tato nová filosofie zabezpečení vyvolává potřebu vzniku rizikového managementu a rizikové inženýrství. O co se jedná se dozvíte v tomto komentáři.

Úvod

Charakteristickým znakem naší doby je neustálé zavádění nových technologií, jak výrobky, tak i výrobní objekty jsou stále komplikovanější a průmyslové oblasti vyrůstají v návaznosti na obytné zóny a naopak. Tímto rozvojem vzrůstá i pravděpodobnost vzniku škody a velikosti následků škod a společnost již není ochotna všechna rizika akceptovat. Zjišťování rizik a jejich ovládání je potřebou naší doby a tato nová filosofie zabezpečení vyvolává potřebu vzniku rizikového managementu a rizikové inženýrství.

Definice a úkoly rizikového inženýrství

Rizikové inženýrství je interdisciplinární obor, jehož úkolem je optimální ochrana života, majetku a prostředí. Pro splnění tohoto úkolu se systematicky používají inženýrské znalosti a know-how. Rizikové inženýrství a jeho aplikace v risk managementu se používá při řešení všech bezpečnostních činností společností a podniků -bezpečnost produktů, protipožární ochrana, prevence nehod a havárií, bezpečnost provozu, průmyslová hygiena a životní prostředí jsou úkolem lidí, kteří mají zodpovědnost za bezpečnost podniku. Při řešení problémů v těchto oblastech se nejvíce osvědčuje použití systémového přístupu strukturovaným způsobem.

Součásti rizikového inženýrství

V oblasti pojišťovnictví rizikové inženýrství zahrnuje čtyři různé ale vzájemně související činnosti:

Hodnocení rizik

Tato činnost zahrnuje nalézání odpovědí na otázky:
a) jaké nežádoucí události se mohou přihodit ?
b) které nežádoucí události jsou pravděpodobné, jaká je pravděpodobnost jejich výskytu a jaké jsou očekávané důsledky ?
Odpovědi na tyto otázky mají zásadní význam pro účinné rozpoznávání rizika pojistitelem a pojištěným. Pojistitel má zájem na tom, aby znal důležité potenciály ztrát, četnost a maximální závažnost, které se mohou očekávat. Tyto informace pomáhají určit vhodné pojistné a optimální úroveň krytí, v některých případech se mohou použít i pro vytvoření výjimek pro oblasti zvláštního nebezpečí.

Snižování rizika

Tato, na klienta orientovaná činnost, funguje nejlépe, jestliže se mezi rizikovým inženýrem pojišťovny a bezpečnostním, požárním a výrobním specialistou pojištěného vytvoří vzájemná důvěra. Pojišťovna nemůže provádět redukci rizika přímo, ale může ji účinně stimulovat a podporovat svoji prací v týmu klienta vytvořeném pro analýzu rizika.

Vyšetřování škod

Třetí základní činnost rizikového inženýrství se vztahuje na situaci po vzniku škody. Každá vzniklá škoda může být poučením a je ve společném zájmu jak pojišťovny tak i výrobní firmy, aby se určilo, co se vlastně stalo, proč k tomu došlo a jak zabránit opakování. Tato činnost se označuje jako vyšetřování škod a v zásadě jde o opak analýzy rizik. U analýzy rizik se zkoumají potenciální nežádoucí události, zatímco u vyšetřování škod se jde od skutečných událostí směrem zpět. V těchto případech se zjišťuje, co škodu způsobilo nebo k ní přispělo. Poučení získaná pojišťovnou a jejími klienty z těchto šetření mají obrovský význam v prevenci škod.

Podpůrné akce

Čtvrtá oblast zahrnuje podpůrné akce: údržbu databanky rizik, vedení dokumentace a knihovny, školení pro rizikové inženýry a manažery. Školení a dokumentace jsou klíčové činnosti pro úspěšné řízení rizik.

V současném rychle se měnícím světě se zvyšují nároky na předcházení škod a na redukci následků případných havárií a v posledních desetiletích markantně vzrůstá důraz na význam řízení rizik a rizikového inženýrství, které se je v této době nedílnou součástí filozofie všech podniků, které si uvědomují důležitost snižování rizik a zamezení zbytečným škodám.

Pro více informací kontaktujte: mailto:riskengineering@zurich.com

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Konec studií: jak na sociální a zdravotní pojištění v pěti situacích

Od kdy platí absolventi středních a vysokých škol odvody na sociální a zdravotní pojištění? A jak je tomu s odvody, když se po škole někdo rozhodne podnikat či...  celý článek

Ilustrační snímek
V Česku už se dá pojistit pro případ teroristického útoku

Teroristických útoků v Evropě a dovolenkových destinacích, při kterých zahynuli nebo byli zraněni lidé, se v posledních letech událo několik. Donedávna se na...  celý článek

Ilustrační snímek
Častý omyl Čechů: evidenční list důchodového pojištění je k ničemu

Ne každý doklad patří do koše. Pokud jste zaměstnaní a vyhodíte evidenční list důchodového pojištění, který vám vystaví každý rok váš zaměstnavatel, děláte...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.