Riziko a výnos - dají se od sebe oddělit?

Všeobecně je riziko chápáno jako určitá ztráta nebo škoda, která nás v životě eventuálně může postihnout. Pro investora riziko reprezentuje možnou alternativu, že skutečný výnos bude nižší než původně očekával. Lidé se někdy domnívají, že vysoký výnos mohou dosáhnout s nízkým rizikem nebo dokonce i bez rizika. Skutečnost je bohužel jiná. Pokud chce investor dosáhnout vytýčené cíle, musí se vystavit jistým rizikům a jiným se může případně vyhnout.

Existuje několik druhů rizik, s kterými je třeba počítat při investování do fondů:

 

Tržní riziko je souhrnný pojem pro rizika spojená s pohyby tržních cen dluhopisů a akcií. Toto riziko je dvojsečná zbraň. Nejčastější riziko pro investory znamená pokles cen. Současně ale druhou hrozbou pro investory je skutečnost, že nebudou zúčastněni na zotavení trhu, tj. když ceny rostou. Investoři, kteří se snaží být „v bezpečí“ a nezúčastňují se na trhu, si ale častokrát neuvědomují, že je před nimi další riziko: kupní síla jejich peněz stojí vůči nekompromisní inflaci. Tržní riziko se nazývá i nediverzifikovatelné riziko, protože tomuto riziku se investor nemůže vyhnout tím způsobem, že bude mít v portfoliu velký počet cenných papírů – akcií. Někteří manažeři se snaží eliminovat toto riziko prostřednictvím zajištění (hedging) formou opčních nebo termínovaných kontraktů.

 

Jako příklad můžeme uvést následující údaje o pohybech výnosů: v letech 1926 až 2000 výnosy amerických akcií kolísaly v pásmu od –43 % v roce 1931 až po 54 % v roce 1933. Stejně tak i ceny dluhopisů a dluhopisových fondů se mohou podstatně měnit. Výnosy dlouhodobých firemních dluhopisů kolísaly od –8 % v roce 1969 až po 45 % v roce 1982. Co dělat s tímto druhem rizika? Klíčem je dlouhodobý časový horizont investora. Jednoduše ceny budou kolísat více nebo méně. Nejhorší, co můžete udělat, je prodat tyto investice v čase, kdy jsou ceny dole, ještě před zotavením trhů.

 

Úrokové riziko se vztahuje na pohyby cen dluhopisů (a ceny některých akcií) zapříčiněné změnami úrokových sazeb. Když úrokové míry rostou, ceny dluhopisů klesají. A naopak, když úrokové míry klesají, ceny dluhopisů rostou.

 

Riziko změny výnosů. Jde o potencionální možnost, že výnos z investice se bude měnit. Toto riziko je vyšší v případě fondů peněžního trhu a krátkodobějších dluhopisů (fondů), protože úrokové výnosy jsou vázané na krátké období. Riziko změny výnosů má střední úroveň při dlouhodobých dluhopisech, u kterých jsou úrokové platby fixované na delší období. Kmenové akcie mají sklon mít nejnižší riziko změny výnosů, protože dividendy vyplácené z akcií v portfoliu fondu jsou podstatně stabilnější a mají tendenci v čase růst.

 

Riziko inflace je „noční můrou“ hlavně v dlouhodobé perspektivě. Z hodnot v tabulce je zřejmé, jak se snižuje kupní síla (reálná hodnota) 1 000 Kč při roční inflaci 10 %. Skutečná hodnota 1 000 Kč bude po 5 letech 621 Kč a po 10 letech to bude už jen 386 Kč.

 

Kupní síla 1 000 Kč při 10% roční inflaci

Reálná = kupní síla 1 000 Kč, inflace = 10 %

2003 909,10 Kč 2008 564,50 Kč
2004 826,40 Kč 2009 513,20 Kč
2005 751,30 Kč 2010 466,50 Kč
2006 683,00 Kč 2011 424,10 Kč
2007 620,90 Kč 2012 385,50 Kč

 

Při dlouhodobé perspektivě je velmi důležité porovnat výnos investice (např. státní pokladniční poukázky, dluhopisy a akcie) s výškou inflace. Z druhé tabulky je zřejmé, že u státních pokladničních poukázek je průměrný roční výnos z historických dat po započítání inflace nejnižší (0,8 %) a u akcií nejvyšší (7,9 %).

 

Vliv inflace na výšku výnosu investice v USD

Druh investice Průměrný roční výnos Inflace Průměrný roční výnos - Inflace
Státní pokladniční poukázky 3,9% 3,1% 0,8%
Dlouhodobé firemní dluhopisy 5,6% 3,1% 2,5%
Akcie (S&P 500) 11,0% 3,1% 7,9%

Zdroj: The Vanguard Group, průměrný roční výnos je za období od roku 1926 do 2000

 

Měnové riziko je způsobeno nečekanými změnami devizových kurzů při aktivech denominovaných v cizí měně. Změna směnného kurzu mezi domácí (referenční) a zahraniční měnou může dodatečně přinést zisk nebo způsobit ztrátu investice.

 

Riziko spojené s managementem fondu. Investiční manažer může vykonat slabé rozhodnutí při investování, čímž dojde ke snížení hodnoty investice.

 

Sektorové riziko. Pokud jsou investice ve fondu více zaměřené na jeden sektor (nebo jen několik sektorů), potom takový fond může dosáhnout nižší nebo vyšší výnos než široký trh.

Nová příloha o podílových fondech vám poradí, jak nejlépe nakupovat podílové fondy. Podílové fondy 2003 - klikněte ZDE

 

Když budete zvažovat charakteristiky fondů ve spojitosti s rizikem, mějte vždy na paměti následující skutečnosti:

 

Bezriziková investice neexistuje. Všechny cenné papíry nesou určitou nejistotu, i když se mírou nebezpečí odlišují.

 

Jednoduché zásady při zjišťování rizika. Nepotřebujete univerzitní vzdělání, abyste byli schopni zjistit základní rizika podílového fondu. V základním dokumentu každého fondu (statutu nebo prodejním prospektu) najdete informace o rizikách, která jsou svázaná s předmětným fondem. Například akciový fond může být vysoce volatilní (rizikový), pokud investuje do nových emisí nebo malého počtu akcií (malá diverzifikace) nebo výlučně jen do jednoho či do pár sektorů. Snad nejjednodušším způsobem, jak zjistit rizikovost příslušného fondu, je porovnat výnosy fondu v minulých letech. Zároveň můžete porovnat tyto výnosy s jinými fondy nebo akciovým indexem.

 

Stabilní investice jsou zranitelnější vzhledem k inflaci. Pokladniční poukázky, depozitní certifikáty a fondy peněžního trhu jsou nejriskantnější v dlouhodobém horizontu. Nízké hodnoty jejich výnosů nemohou významněji pokořit inflaci.

Předchozí díl seriálu o podílových fondech naleznete zde:

1. díl: Jak vydělávat s podílovými fondy

Příští díl bude na téma: Výnos podílových fondů

 

Tržní riziko je dvojsečnou zbraní. Investor vždy stojí před dvojsečnou situací. Na jedné straně může při poklesu cen ztratit část svých peněz, na druhé straně se může stát, že pokud nevstoupí na trh, bude v časech velkých růstů cen pouze divákem.

 

Na měření rizika neexistuje žádné magické číslo. Riziko je příliš složitá věc, aby mohlo být zredukováno do jednoduchého měřítka jako je směrodatná odchylka nebo beta koeficient. Tyto míry poskytují historický pohled (jsou počítány z minulých údajů) a jsou při rozhodování užitečné pro určité „doladění“ v kombinaci s dalšími informacemi.

 

Riziko by mělo být vyhodnocováno v kontextu celého portfolia fondu. Když určité investice „zakopnou“, nevadí to moc, pokud jiné investice jdou opačným směrem nebo jsou stabilní na svých hodnotách.

 

Jak posuzjete riziko vy? Pouštíte se do riskantních investic, nebo se raději spokojíte s nižším bezpečnějším výnosem? Těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 


Úryvek je z knihy "FONDY - jak vydělávat pomocí fondů" vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
Účetnictví bank a finančních institucí 2003
Pohledávky - vzory smluv a podání
Mzdové účetnictví 2003