Pravděpodobnost, že v průběhu své investiční kariéry uděláte alespoň jednu chybu, je prakticky stoprocentní.

Pravděpodobnost, že v průběhu své investiční kariéry uděláte alespoň jednu chybu, je prakticky stoprocentní.

Riziko není v našich akciích, ale v nás samotných

  • 8
Pokud chcete vědět, jak riziko investování ve skutečnosti vypadá, běžte do koupelny a podívejte se do zrcadla. To je riziko; přesně to, co na vás civí ze skla.

Když se tak na sebe díváte do zrcadla, měli byste si uvědomit, na co se soustředit. Daniel Kahnemann, laureát Nobelovy ceny za psychologii, vysvětluje dva faktory, které charakterizují dobré rozhodnutí:

  • "dobře vyvážená sebedůvěra" (skutečně rozumím této investici tak dobře, jak si myslím?)
  • "správně předpovídaná lítost" (jak budu reagovat, když se ukáže, že má analýza nebyla správná?)

V sérii článků z knihy nejvýznamnějšího investičního poradce 20. století se dozvíte od nejzasvěcenějšího "guru investování", jak se jako investor, makléř nebo investiční poradce vyhnete závažným chybám a jaké dlouhodobě úspěšné strategie při investování uplatnit.
Aniž by měl nějaké vzdělání v oboru ekonomie nebo financí, stal se Benjamin Graham brzy nejen úspěšným investorem a portfolio manažerem, ale také předním teoretikem. Jestliže řada věcí, která je napsána ve financích, zní často po několika měsících, či dokonce týdnech poněkud hloupě, Grahamovy zásady publikované před mnoha desetiletími jako by časem získávaly ještě více na síle a pravdivosti
.

Abyste zjistili, zda je vaše sebedůvěra vyvážená, podívejte se do zrcadla a položte si otázku: "Jaká je pravděpodobnost, že je má analýza správná?" Dobře zvažte odpovědi na následující otázky:

  • Kolik mám zkušeností? Jakou mají moje podobná rozhodnutí historickou úspěšnost?
  • Jaké historické úspěšnosti dosáhli jiní lidé, kteří zkoušeli podobné věci?
  • Když kupuji, někdo jiný prodává. Jak je pravděpodobné, že vím něco, co tito jiní lidé (nebo společnosti) nevědí?
  • Když prodávám, někdo jiný kupuje. Jaká je pravděpodobnost, že vím něco, co tito jiní lidé (nebo společnosti) nevědí?
  • Spočítal/a jsem si, kolik musí tato investice vydělat, aby pokryla daňové náklady a poplatky za obchodování?

Dále se podívejte do zrcadla a zjistěte, zda jste ten typ člověka, který dokáže správně odhadnout svou lítost. Začněte otázkou: Chápu plně následky, které mohou nastat, když se ukáže, že byla má analýza chybná? Odpovězte na otázku a přitom zohledněte následující body:

  • Když mám pravdu, můžu vydělat hodně peněz. Ale co když se mýlím? Na základě historické výkonnosti podobných investic, kolik až můžu ztratit?
  • Mám nějaké investice, které mě přenesou přes nepříznivou situaci, když se ukáže, že toto rozhodnutí bylo špatné? Vlastním nějaké akcie, obligace nebo podílové fondy, u kterých je historicky prokazatelné, že půjdou nahoru, když se tento druh investice, který zvažuji, propadne? Neriskuji v této nové investici příliš velkou část svého kapitálu?
  • Když si řeknu: "Máš velkou toleranci k riziku," jak to poznám? Už jsem někdy přišel/přišla při investování o hodně peněz? Jak jsem se cítil/a? Nakoupil/a jsem více levných investic, nebo jsem prodal/a a "zachránil/a" alespoň něco?
  • Spoléhám pouze na svou silnou vůli, abych nezpanikařil/a ve špatnou dobu? Nebo kontroluji své chování předem tím, že diverzifikuji, podepsal/a jsem investiční kontrakt a provádím pravidelné nákupy cenných papírů podle zásady dollar-cost averaging?

Vždy byste měli pamatovat, řečeno slovy psychologa Paula Slovice, že "riziko se připravuje ze stejných dávek dvou přísad – jsou to pravděpodobnost a následky". Než se pustíte do investování, musíte si být jisti, že jste správným způsobem zhodnotili pravděpodobnost, že jste udělali správné rozhodnutí a že jste seznámeni s tím, jak budete jednat, když se objeví důsledky vašeho špatného rozhodnutí.

Pascalova sázka
Investiční filozof Peter Bernstein to shrnuje ještě jedním způsobem. Bere si na pomoc Blaise Pascala, velkého francouzského matematika a teologa (1623–1662), který koncipoval myšlenkový pokus, v jehož rámci musí agnostik vsadit na to, zda existuje, nebo neexistuje Bůh. Tento člověk musí v sázku vložit způsob, jakým povede život; konečnou výhrou nebo prohrou je pak osud jeho duše v posmrtném životě.

V této sázce, jak tvrdí Pascal, "rozum nemůže rozhodnout" o pravděpodobnosti existence Boha. Bůh buď existuje, nebo neexistuje – a jenom víra, nikoliv rozum, může dát na tuto otázku odpověď. Avšak i když jsou pravděpodobnosti v Pascalově sázce nevyřešeny, jsou následky dokonale jasné a úplně jisté. Bernstein to vysvětluje následovně:

Předpokládejme, že budete jednat tak, jako by Bůh existoval, povedete počestný a skromný život, ale Bůh ve skutečnosti neexistuje. Necháte si sice v životě ujít některé jeho radosti, ale budou zde i odměny. Nyní předpokládejme, že se budete chovat tak, jako by Bůh nebyl, strávíte život plný hříchu, sobeckosti a vilnosti, a přitom Bůh ve skutečnosti existuje. Možná si užijete v průběhu svého relativně krátkého života spousty zábavy a vzrušujících zážitků, ale když přijde soudný den, jste v tom až po uši.

"Inteligentní investor" je daleko nejlepší kniha, která kdy byla o investicích napsána. Je to jedna z nejčtenějších publikací svého druhu, ale také paradoxně v praxi snad nejvíce ignorovaná. Taková už je lidská povaha. Jednoduché věci se snažíme dělat složitě.

Bernstein končí následující úvahou: "Při rozhodování za podmínek nejistoty musí následky vévodit pravděpodobnostem. Nikdy neznáme budoucnost." To znamená, jak Graham připomíná v každé kapitole této knihy, inteligentní investor se nesmí soustředit jen na to, aby udělal správnou analýzu. Musí se rovněž zajistit proti ztrátě v případě, že je jeho analýza chybná – což se čas od času děje i v případě těch nejlepších analýz. Pravděpodobnost, že v průběhu své investiční kariéry uděláte alespoň jednu chybu, je prakticky stoprocentní a toto riziko je zcela mimo vaši kontrolu. Máte však kontrolu nad následky vašich chyb.

Mnoho "investorů" vložilo v roce 1999 prakticky veškeré peníze do akcií dot-com společností; internetový průzkum 1 338 Američanů provedený časopisem Money v roce 1999 zjistil, že přibližně jedna desetina z nich měla v internetových akciích více než 85 % svých prostředků. Tím, že ignorovali Grahamův požadavek na bezpečnostní polštář, vsadili tito lidé na špatnou stranu Pascalovy sázky. Jsouce zcela jisti, že znají svou pravděpodobnost úspěchu, neudělali nic pro to, aby se ochránili před následky svého vlastního omylu.

Jednoduše tím, že budete mít své investice trvale diverzifikovány a že budete odmítat házet s penězi tak, jak si žádá poslední bláznivá móda pana Trha, si můžete být jisti, že následky vašich omylů nebudou nikdy katastrofické. Bez ohledu na to, čím vás bude pan Trh bombardovat, budete si vždy moci říct, s relativní sebedůvěrou: "A tohle rovněž jednou pomine."

Cílem tohoto revidovaného vydání Inteligentního investora je aplikovat Grahamovy myšlenky na podmínky současných finančních trhů, a přesto nechat jeho původní text v nedotčené podobě (s výjimkami poznámek pod čarou uváděných pro vysvětlení). Po každé Grahamově kapitole následuje komentář. V těchto průvodcích čtenáře po původním textu jsou uváděny i současné příklady, na kterých je nejlépe možné pozorovat jak aktuální  a jak osvobozující  zůstávají Grahamovy zásady i v současnosti.

Úryvek je z knihy
"Inteligentní investor"
vydané nakladatelstvím
Grada Publishing,
více naleznete na
www.grada.cz