Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rodiče by měli vzdělávání ovlivňovat

-
Vědí vůbec rodiče, jak se s jejich dítětem ve škole zachází? Jakým způsobem ho tam vychovávají, co se učí a jak? Vždyť mnozí vyžadují, aby zodpovědnost za učení nesl výhradně učitel. Povinnosti svých dětí rodiče nezpochybňují, ale o jejich právech nevědí nic. Přitom by měli cítit za výuku svých dětí zodpovědnost. S lepším vzděláním pro ně roste šance na dobré zaměstnání.

"Atmosféra na gymnáziu však není otevřená a spousta věcí, která by se dala zlepšit, nefunguje. Není to však vina školy, ale rodičů," svěřuje se Lenka Kulhavá, právnička, matka dvou studentů gymnázia v Praze 4-Modřanech. "Snažila jsem se je iniciovat, abychom se spojili a snažili se prosadit kvalitnější jazykové kursy, více mimoškolních aktivit, výuku pomocí projektových metod. Ale rodiče vůbec nejevili zájem, znám i takové, kteří jen mávnou rukou: To se musí vydržet. Nedaří se nám ani se společně sejít, protože místo třídních schůzek probíhají individuální pohovory s pedagogy." Právům rodičů se dosud v České republice nevěnovala taková pozornost, jaká je v zemích Evropské unie samozřejmostí. Tam vlády vynakládají na vzdělávání rodičů nemalé prostředky. Jsou si totiž vědomi, že právě rodiče mohou leckde rozhýbat zkostnatělý systém výuky. U nás je více než čtyři miliony rodičů, ale je žalostně málo těch, kteří se skutečně zajímají o výchovu a výuku svých dětí, anebo dokonce dělají něco pro to, aby se škola stala místem pro rovnoprávné společenství pedagogů, žáků i jejich rodičů.

Unie rodičů

"Škola, v níž je třída kamenným divadlem s jedinou dominantou na jevišti - učitelem, snad předá větší sumu znalostí, ale nevede žáky k samostatnému myšlení a rozhodování," uvádí František Tomášek, ředitel Fakultní základní školy v Brandýse nad Labem. "Přitom si značná část rodičů neumí ani představit jinou školu, než byla ta jejich." V oblasti vzdělávání má totiž stát vůči rodičům značný dluh. Většina rodičů se vzdělávala v totalitní společnosti a neměla možnost osvojovat si principy občanské společnosti jako v zemích Evropské unie. Rodiče si často stěžují na problémy ve škole, na učitele, na to, že jejich potomci nejeví o nic zájem. Samotný rodič, který však chce nějak ovlivnit výuku svých dětí, obvykle nic nezmůže. Proto vznikají na školách rodičovská sdružení, která však kvůli svým omezeným kompetencím hledají pomoc u Unie rodičů ČR. "Jde nám o to pomoci dětem, hájit jejich práva a zájmy, zohlednit jejich potřeby a spolupracovat se školou. Chceme diskutovat o tom, co je na škole dobré, a co ne, co zachovat a co změnit a nejlepší názory prosazovat. Proto jsme usilovali o to, aby se omezily kompetence ředitelů škol a rozšířily kompetence jednotlivých rodičů a rad škol," uvádí Petr Kolínský, předseda Unie rodičů ČR. Nejde jen o to, aby se rodiče podíleli na řešení problémů svých dětí ve škole. Jde především o naplňování práv dětí a rodičů, včetně dodržování Úmluvy o právech dítěte v českých školách.

Nadšení jednotlivce nestačí

"Odstěhovali jsme se z Prahy do Malešic u Kutné Hory, kde donedávna pobíhaly děti bezcílně po návsi, protože samy nemohly dojíždět do města za kulturou a kroužky. Napadlo mě zřídit při zdejší škole sdružení rodičů, využít chátrající budovu zámeckého statku a založit výtvarný kroužek," popisuje situaci před třemi lety výtvarnice Dana Koutská. "Obec nám poskytla budovu i otop zdarma, ale pokrytí dalších výdajů na provoz jsem nechala na vůli a možnostech rodičů. Abychom mohli požadovat finanční příspěvky od státu a nadací, potřebovali jsme mít právní subjektivitu, ale založit občanské sdružení bylo nepředstavitelné. Dozvěděla jsem se o Unii rodičů, kde mi poradili, co a jak zařídit. Zaregistrovali jsme se v unii a do týdne jsme měli sdružení. Stačilo, aby se sešlo několik iniciativních rodičů a mohli jsme pracovat a hospodařit. Do budovy jsme přesunuli knihovnu, vybudovali společenský sál. Za několik měsíců už malešické děti vystavovaly své výtvarné práce v Praze. Některé se přiznaly, že jsou v Praze poprvé." Iniciativa však ztroskotala. "Podařilo se mi zabavit děti ze vsi a ulevit jejich rodičům," pokračuje Dana Koutská, "ale záhy jsem byla se starostmi spojenými s výtvarným kroužkem sama. Sdružení rodičů se pro naprostý nezájem členů rozpadlo." Neochota rodičů, neinformovanost a odevzdanost škole vydává děti napospas nešvarům, které v mnohých českých školách stále přetrvávají. V mnohých školních řádech se dočteme stále tytéž totalitní soubory strohých příkazů, zákazů a povinností. Kolik příkladů ponižování a nespravedlnosti se denně objevuje v našich školách, kolik dětí se bojí chodit do školy či vyjádřit svůj názor, aby nedostaly poznámku, že jsou drzé? Diskvalifikující je známkování, které funguje na principu odměny a trestu, ve spoustě tříd chybí pravidla školní činnosti a chování, na kterých by se podíleli sami žáci a rozvíjeli si přitom zodpovědnost a demokratické myšlení. Na kolika školách sice založili rady rodičů či školy, které však ve skutečnosti vůbec nic nedělají? Přitom se mohou s problémy, které chtějí na školách řešit, obracet na Českou školní inspekci.

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...