Rodinnému rozpočtu pomáhají dávky státní sociální podpory

Rodinný rozpočet mohou vedle příjmů ze zaměstnání posílit také dávky státní sociální podpory. Víte, na které z nich máte nárok nebo jaké podněty mohou ovlivnit nárok na ně či jejich velikost? Určitě byste si měli v souvislosti s nimi všímat každé podstatnější změny v rodině, dávky vám totiž žádný úřad nedá sám od sebe, ale musíte o ně zažádat. Naopak přeplatků si úřady všimnou velice brzy.
Víte, jakými dávkami vám může finančně pomoci stát?

Dají se rozdělit na dvě skupiny - na dávky, které v určité životní situaci dostanou všichni jako je například porodné či pohřebné a na ty, jejichž výše závisí na velikosti příjmu rodiny. To jsou například přídavky na děti, příspěvky na bydlení či dopravu nebo sociální příplatek. Nárok na ně je podmíněn stanoveným příjmem rodiny, jejich výše ovlivněna konkrétní finanční situací rodiny, případně věkem dětí. Přiznání a velikost těchto dávek vždy závisí na poměru mezi skutečnými příjmy rodiny a pro ni stanoveným životním minimem. Pozor! Velikost i nárok na dávky mohou ovlivnit změny v rodině, například když dítě ukončí školu nebo se někdo ze společné domácnosti odstěhuje. Na přeplatek dávky přitom na úřadech přijdou, ale to, zda vznikl rodině nárok, nezkoumají.

O dávky se musí žádat

Máte přehled o sociálních dávkách, víte kde se o ně žádá?

 Zeptali jsme se psycholožky Evy Bedrnové

Nevím. Dítě už mám velké a sama naštěstí nejsem v situaci, kdy bych pomoc státu potřebovala. Navíc jsem se vždycky snažila  postarat se sama o sebe a na nikom ani ničem nezáviset. 

Všechny dávky státní sociální podpory mají jedno společné: zájemce o ně musí sám požádat. Žádá se na okresních úřadech na předepsaných tiskopisech, u dávek závislých na výši příjmů je vždy potřeba doložit příjem rodiny a další skutečnosti, které příjmy rodiny ovlivňují(například počet a věk dětí je třeba doložit rodnými listy, případně potvrzením o studiu). Vyrozumění o přiznání a výši dávky přijde žadateli domů poštou. Navýšení dávek u rodin, které je již pobírají, probíhá při jejich změně automaticky. Nároky na zpětné vyplacení dávek jsou časově ohraničené a trvají maximálně tři roky.

Dávky státní sociální podpory závislé na příjmu rodiny

  • přídavky na děti
  • sociální příplatek
  • příspěvek na bydlení
  • příspěvek na dopravu pro děti starší 15 let

Dávky státní sociální podpory nezávislé na příjmu rodiny

  • porodné
  • pohřebné
  • rodičovský příspěvek
  • příspěvek na dopravu pro děti mladší 15 let
  • zaopatřovací příspěvek

Co byste měli vědět o dávkách státní sociální podpory

  1. Nárok na dávky mají lidé s trvalým pobytem na území České republiky
  2. Za nezaopatřené dítě se považuje dítě do skončení povinné školní docházky a dále až do 26 let, když se připravuje na budoucí povolání nebo je zdravotně postižené
  3. Pro účely dávek je rodina chápána jako soužití rodičů a nezaopatřených dětí ve společné domácnosti
  4. Do příjmů rozhodných pro nárok na dávky patří příjmy ze závislé činnosti, příjmy z podnikání nebo samostatné výdělečné činnosti, dávky nemocenského nebo důchodového zajištění, výnosy z majetku (úroky)i výživné na děti

 

 Co byste měli vědět před cestou na úřad:
  • žádosti o dávky vyřizují okresní úřady 
  • úřední hodiny jsou vždy v pondělí a ve středu
  • děti nad 18 let žádají o dávky samy
  • žádosti je možné poslat poštou
  • k žádostem je potřeba doložit také kopie nebo originály důležitých dokladů (například rodné listy dětí, doklad o výživném, o studiu dětí)

Kontakty: Na bezplatné telefonní lince ministerstva práce a sociálních věcí 0800 18 98 10 se dá zjistit, zda má rodina nárok na přídavky na děti, na adrese www.mpsv.cz jsou další podrobnosti o dávkách

Využíváte všech sociálních podpor, které vám stát nabízí nebo vám připadá, že vám to nestojí za obíhání úřadů? Těšíme se na váš názor. 

Soutěžní hry z vás, až na výjimky, milionáře neudělají. Zkuste se proto na čas řídit radami ze seriálu 50 rad, jak dobře hospodařit s penězi. Výsledek se jistě dostaví!
DALŠÍ DÍLY NALEZNETE ZDE.