Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodinný dům – vybíráme pozemek

  9:23aktualizováno  9:23
V minulém článku jsme hovořili o koupi pozemku a nastínili jsme také otázku výběru vhodného projektu, který je předmětem dnešního příspěvku...
Tisková zpráva

V #!Rodinný dům – kde, co, za kolik a kde na to vzít?##minulém článku!# jsme hovořili o koupi pozemku a nastínili jsme také otázku výběru vhodného projektu, který je předmětem dnešního příspěvku.

Volba a pořízení projektu pro stavbu rodinného domu je současně s výběrem parcely pro výstavbu nejdůležitější etapou rozhodování, které je nutno věnovat náležitou pozornost. V této fázi se totiž zásadním způsobem rozhoduje o funkčnosti rodinného domku, jeho kvalitách prostorových i estetických a hlavně o celkových nákladech na stavbu rodinného domu.

Dovolte, abychom nyní zmínili několik praktických rad pro výběr vhodného projektu. V současné době většina stavebníků rodinných domků preferuje typ volně stojícího rodinného domku v zahradě, který má určitě řadu výhod z hlediska kvalit bydlení , ale je náročný na prostor - tedy na velikost stavebního pozemku.

Odstupové vzdálenosti od sousedních parcel by měly být minimálně 5 m, aby bylo do obvodových stěn domu obrácených k sousedům možné umístit okna obytných místností. Vzdálenost mezi sousedními domy má být minimálně 10 m, nesmí však být menší než 7 m. Podrobněji o podmínkách zástavby pojednává § 44 vyhlášky 83/76 Sb. o obecných technických požadavcích na výstavbu ve znění pozdějších předpisů. Nezapomeňte, že mimo tyto obecné požadavky je třeba na příslušném stavebním úřadu zjistit regulační zásady, které platí pro danou lokalitu či parcelu dle schválené územně plánovací dokumentace - většinou se jedná o určení stavební čáry, výšky zástavby, tvaru a sklonu střechy, procenta zastavění pozemku apod.

Opomíjeným typem zástavby rodinných domků v České republice jsou dvojdomky, které jsou vhodné zejména tam, kde šířka parcely neumožní stavět volně stojící dům, protože odstupy od hranic pozemku by byly příliš malé (tj. pod 4m).

Dalším důležitým faktorem při výběru typu rodinného projektu je počet osob, pro který bude rodinný dům určen, zda bude jednogenerační či dvougenerační a na základě vyhodnocení místa stavby a stavební parcely se rozhodneme zda chceme stavbu přízemní, přízemní s obytným podkrovím nebo vícepodlažní, podsklepenou částečně či zcela nepodsklepenou.

Neméně důležitým je také rozhodnutí, kde budeme odstavovat osobní vozidla, tj. zda chceme garáž, dvojgaráž příp. jen přístřešek. Nakonec je vhodné si uvědomit, jaké budou naše požadavky na příslušenství domu, tj. dílnu, sklady, okrasné a užitkové zahrady apod.

Nyní při ujasnění všech shora uvedených požadavků můžeme přistoupit k výběru projektu z široké nabídky typových projektů nebo zadat vypracování projektu stavby odborné projektové firmě či autorizovanému architektovi. Existuje mnoho firem, které se zabývají projektováním rodinných domků. Nabídku jedné z nich, se kterou máme velmi dobré zkušenosti je možné nelézt ZDE.

Výběr z typových projektů volíme tehdy, když jsou naše požadavky na rodinný dům obvyklé jako u ostatních stavebníků, máme rovnou nebo mírně svažitou parcelu s vhodnou orientací ke světovým stranám a parcelu, která je dostatečně široká (nejlépe o 10 m širší, než je šířka zvoleného typového domu).

Pokud jsou Vaše požadavky na rodinný dům specifické , zadejte zpracování příslušné projektové dokumentace odborné projektové firmě.Takto zpracovaná dokumentace pro stavbu rodinného domku bývá samozřejmě dražší.

Co je třeba nyní udělat? Zahájit územní, stavební a kolaudační řízení pro výstavbu námi vybraného rodinného domu, o kterém bude řeč příště.

Pokud máte zájem o obecné informace o hypotékách a podmínkách poskytování hypoték u jednotlivých bank, potom kliknětě ZDE.

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Podívejte se, jak se změnily platební karty

Platební karty se staly nedílnou součástí našeho života. S příchodem těch bezkontaktních se Češi v jejich používání dokonce dostali na evropskou špičku....  celý článek

Bezkontaktní karta odmítla třikrát poslušnost. Transakce proběhla až po vložení...
Sonda: proč vám bezkontaktní karta odmítne při placení poslušnost

Bezkontaktní karty už prakticky převálcovaly ty klasické. Používá je v Česku přes 84 procent lidí. Placení je s nimi opravdu svižné. Zvlášť u plateb do...  celý článek

Ilustrační snímek
Proč platit za něco, co je absurdní. Boj s poplatky v Česku pokračuje

Na poplatcích vydělávají banky nemalé peníze, ty největší miliardy korun ročně. Již řadu let ale dávají Češi najevo, že některé poplatky jsou absurdní a je...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

V září se 60 miliard korun octne „na ulici“
V září se 60 miliard korun octne „na ulici“

České ministerstvo financí včera oznámilo, že v září neprodá žádné nové pokladniční poukázky a jen 16 miliard korun dlu... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.