Ceny ropy dosahují rekordních hodnot, roste i cena zlata.

Ceny ropy dosahují rekordních hodnot, roste i cena zlata. | foto: Profimedia.cz

Ropa stále roste, koruna sílí. Zato trhy dostaly další zásah z hypoteční sféry

  • 22
Na trzích vládne nervozita. Důvodem jsou problémy dvou největších poskytovatelů hypotečních úvěrů v Americe a cena ropy na nových rekordech. Akciové indexy oslabily, například americký S&P 500 je na svém dvouletém minimu. Naopak koruna, zlotý i forint hlásí směrem k euru svá historická maxima.

Hrozby vyhnaly ropu do závratné ceny
Na počátku minulého týdne došlo k vybírání zisků na trhu s ropou. Cena severomořské ropy Brent klesla ze svého maxima 146 USD/barel o více než 10 dolarů. Čtvrteční zprávy o íránských zkouškách raket ovšem zhoršily náladu na trhu. Organizace OPEC se na tiskové konferenci vyjádřila, že v případě konfliktu na Blízkém východě by OPEC nebyl schopen nahradit dodávky ropy z Íránu. K tomu se přidaly zprávy o možné stávce pracovníků v ropném průmyslu v Brazílii a narušení dodávek z Nigérie.

Jelikož trh s ropou je řízen nabídkou na trhu, jakákoli možnost přerušení dodávek této strategické suroviny na světový trh vyvolá paniku na trhu. Navíc se aktuálně jedná o tři možnosti přerušení dodávek. Jeden problém by trh dokázal unést lépe. Cena ropy se tak během pátečního odpoledne pohybovala okolo rekordní hodnoty 146 USD/barel.

Fannie Mae a Freddie Mac v nesnázích
Kromě negativních zpráv z Blízkého východu dopadly na americký dolar i zprávy z amerického hypotečního trhu. Dva přední američtí poskytovatelé hypotečních úvěrů (Fannie Mae a Freddie Mac) mají finanční problémy a momentálně Spojené státy řeší způsoby pomoci těmto dvěma firmám. Americký dolar oslabil asi o 1,3 % až k 1,58 USD/EUR.
 
Americké akciové indexy byly v minulém týdnu velice volatilní. Nasdaq se propadl až o 2,4 % od počátku týdne, dokázal ale zkorigovat a během pátečního odpoledne ztrácel oproti předchozímu týdnu jen asi 0,3 %. Hodnota indexu S&P je blízko dvouletého minima, táhne ho dolů především finanční sektor. V minulém týdnu oslabil přibližně o 1,4 %, index Dow Jones o 1,3%.

Tendenci oslabovat měla i britská libra, v souladu s neustále horšími zveřejněnými daty z britské ekonomiky. Nad britskou ekonomikou se stahují mračna a skeptici mluví o recesi. Britský akciový index FTSE 100 ztrácel již osmý týden v řadě, tentokrát ztratil přibližně 2,3 %. Od poloviny května index ztrácí celkem 15,5 %. Výprodejů se dočkaly i akciové trhy v Asii, například index Nikkei ztratil 1,2 %. Německý akciový index DAX ztrácel 2,2 %.

Zvětšit graf

Vypjatá situace pomáhá jenu a švýcarskému franku, cena zlata rostla
Z nervózní nálady na trzích již tradičně těžil japonský jen a švýcarský frank, dvě měny používané pro financování investic. Japonský jen posílil k dolaru přibližně o 0,2 %, švýcarský frank dokázal zpevnit asi o 0,4 %. K euru se ale těmto měnám zpevňovat nedařilo.

Cena zlata roste již čtvrtý týden v řadě, minulý týden se cena za unci zlata vyšplhala až na 958 USD a blíží se tak nezadržitelným tempem k 1 000dolarové hranici, rekordní hodnotě z poloviny března letošního roku. Cena roste v reakci na vysoké ceny komodit a ropy a slabý dolar, které budou mít za následek zvýšený zájem o investice do zlata jako zabezpečení proti inflaci.

Střední Evropa – bezpečný přístav na měnovém trhu
Česká koruna, polský zlotý a maďarský forint – tři měny středoevropského regionu, které téměř pravidelně posilují, když se nálada na trzích zhoršuje. Česká koruna zdolala nový rekord k euru na kurzu 23,401 CZK/EUR a k dolaru na 14,80 CZK/USD, přestože inflace za červen vyšla pod očekáváním trhu, když klesla meziročně na 6,7 % oproti očekávanému růstu na 7,0 %. Zklamala i čísla průmyslové a stavební výroby za květen.

Maďarský forint také dokázal v minulém týdnu zpevnit k euru, což už je pátý týden v řadě. Posílil přibližně o 1,1% k 231 HUF/EUR, přestože inflace v Maďarsku v červnu také meziročně klesla. Zlotý také zpevňuje pátý týden v řadě a vytvořil opět nový rekord k euru na 3,26 PLN/EUR. Zlotý je společně s českou korunou jednou z měn, která za poslední rok dokázala zpevnit nejvíce k euru. Konkrétně jen letos zlotý zpevnil přibližně o 9,2 %, za poslední rok o 13 % k euru.

Akciové indexy ve střední Evropě měly tendenci také posilovat. Pražský index PX se pohyboval v minulém týdnu mezi 1 462 a 1 394 body, nakonec dokázal posílit o 0,3 %. Budapešťský BUX byl také vysoce volatilní, zakončoval ale týden s mírným ziskem, a to 0,8 %. Varšavská burza ovšem oslabila již šestý týden v řadě, tentokrát přibližně o 1,6 %.