Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ropa tlačila dolů, volby tahaly nahoru

aktualizováno 
Začátek a konec měsíce byly pro akciové trhy úspěšné. Střed října byl však silně ovlivněn nepříznivým vývojem na trhu s ropou a také špatnými makroekonomickými výsledky, což tlačilo ceny akcií hluboko dolů. Na trhu s dluhopisy se však tyto zprávy ukazovaly jako prospěšné. Na peněžních trzích byl klid, zvyšování úrokových sazeb je očekáváno až na říjen.

Přelom měsíců a první dny října měly akciové indexy v USA rostoucí tendenci, přičemž byly podporovány především dobrými výsledky společností na začátku výsledkové sezóny. Ani stále rostoucí cena ropy neměla v tomto období na trhy až tak velký vliv, jak by se dalo očekávat. Optimismus však nevydržel dlouho, což bylo ovlivněno špatnými výsledky z trhu práce, zhoršujícími se výsledky některých velkých firem (General Motors), a nakonec začala úřadovat i cena ropy, která se přiblížila k hranici 55 dolarů za barel a trhy najednou zohledňovaly i její předchozí růst.

V dalších dnech pak akcie vzhledem k výsledkové sezóně vykazovaly dosti výraznou volatilitu a střídavě se dařilo technologickým a tradičním společnostem. Začátkem posledního týdne sice ještě bylo cítit růst cen ropy (maximum na hodnotě 55,67 USD), pak se však objevily zprávy o rostoucích zásobách „černého zlata“ a cena začala klesat.

Příznivě se také začaly projevovat nadcházející volby. Tradičně již týden před volbami mají investoři větší ochotu k nákupům. Celkově si tak polepšil zejména technologický sektor (Nasdaq +1,69 %), další dva hlavní indexy už své ztráty do konce měsíce nedotáhly (DJIA -1,62 %, S&P 500 -0,11 %). Velmi podobný vývoj jako v USA zaznamenaly také akcie v Evropě, u kterých ale není vliv cen ropy tak markantní.

Vzhledem k vývoji akciových trhů se i mezi fondy dařilo zejména titulům zaměřeným na technologické akcie. Dařilo se především fondům společnosti Franklin Templeton. Naopak, špatně si vedly fondy investující do asijských akcií, a pak také fondy specializující se na oblast farmacie, biotechnologie, nebo více globálně zaměřené trhy. Celkově však výkonnostně fondy nezklamaly a následující vývoj na akciových trzích by tyto výsledky mohl ještě vylepšit.

ZAHRANIČNÍ AKCIOVÉ FONDY
Název fondu Správce Měna Změna VJ/PL za 1 měsíc (v %) Změna VJ/PL za 12 měsíců     (v %)
Nejlepší výkonnost za měsíc
CS EF (LUX) GLOBAL INTERNET CREDIT SUISSE ASSET MANAGEMENT USD 9,76 10,36
F TECHNOLOGY A ACC FRANKLIN TEMPLETON INVEST FUNDS USD 9,58 6,95
F TECHNOLOGY B ACC FRANKLIN TEMPLETON INVEST FUNDS USD 9,38 5,79
Nejhorší výkonnost za měsíc
KBC INDEX FUND JAPAN KBC AM JPY -6,11 0,65
KBC EQUITY FUND JAPAN KBC AM JPY -5,96 -1,70
KBC EQUITY FUND PHARMA KBC AM EUR -5,75 -3,60
Nejlepší a nejhorší výkonnost za rok
ESPA STOCK VIENNA - PLNĚ REINV.      ERSTE-SPARINVEST EUR 4,90 53,07
GLOBAL TECHNOLOGY PIONEER ASSET MANAGEMENT S.A. EUR -4,62 -18,42
Průměrná výkonnost zahraničních akciových fondů 0,75 8,25

Zdroj: AKAT

Ani dluhopisy ropě neunikly

Korekce cen dluhopisů z přelomu měsíců září a října netrvala dlouho a po krátké době se jejich ceny opět vydaly vzhůru. Investoři reagovali na špatné makroekonomické údaje. Největší vliv měly na trh s dluhopisy zářijové výsledky z trhu práce, zejména zpráva o počtu vytvořených pracovních míst. Samozřejmě, že i na ceny dluhopisů měla vliv rostoucí cena ropy. Podobně jako na akciových trzích i dluhopisy byly ke konci měsíce ovlivněny blížícími se volbami a ceny tak klesaly ke svým původním hodnotám. Na vývoj v Evropě zpočátku působily stejné faktory jako v USA. Ve druhé polovině to pak bylo posilování eura vůči dolaru, což může mít velký vliv zejména na budoucí vývoj cen dluhopisu na obou stranách Atlantiku.

Výkonnost dluhopisových fondů se vyvýjela vcelku příznivě a byla ovlivňována zejména posledně zmiňovaným faktorem, kterým je kurs dolaru a eura. Je to vidět i v tabulce, ve které jednoznačně vévodí fondy s převahou evropských dluhopisů těm americkým. To se týká nejen měsíčních, ale i ročních výkonností. Předpoklady budoucího vývoje tento rozdíl mohou ještě prohloubit.

ZAHRANIČNÍ DLUHOPISOVÉ FONDY
Název fondu Správce Měna Změna VJ/PL za 1 měsíc (v %) Změna VJ/PL za 12 měsíců     (v %)
Nejlepší výkonnost za měsíc
EURO BOND PIONEER ASSET MANAGEMENT S.A. USD 6,28 19,41
EURO CORPORATE BOND PIONEER ASSET MANAGEMENT S.A. USD 6,06 19,60
EURO SHORT-TERM PIONEER ASSET MANAGEMENT S.A. USD 5,27 13,95
Nejhorší výkonnost za měsíc
U.S. DOLLAR SHORT TERM PIONEER ASSET MANAGEMENT S.A. EUR -4,39 -10,20
PORTFOLIO BOND A    ERSTE-SPARINVEST EUR -4,23 -0,83
U.S. HIGH YIELD CORPORATE BOND PIONEER ASSET MANAGEMENT S.A. EUR -4,10 -3,74
Nejlepší a nejhorší výkonnost za rok
EURO CORPORATE BOND PIONEER ASSET MANAGEMENT S.A. USD 6,06 19,60
BOND DOLLAR A       ERSTE-SPARINVEST EUR -1,59 -11,23
Průměrná výkonnost zahraničních dluhopisových fondů 0,93 4,95

Zdroj: AKAT

Trh s krátkodobými nástroji peněžního trhu nebyl v říjnu ovlivňován pohybem úrokových sazeb, což ale neznamená, že to tak bude i v následujících obdobích. V USA je růst úrokových sazeb více než pravděpodobný. Naproti tomu podle vyjádření ECB v Evropě ještě v závislosti na růstu ekonomiky s růstem počítat nemůžeme. Výkonnosti fondů peněžního trhu nevykazují tím pádem žádné rekordní hodnoty, i tady však můžeme vidět rozdíl mezi evropsky a zámořsky orientovanými fondy. Příznivější vývoj ve výkonnosti zejména amerických fondů ale můžeme očekávat v příštích měsících.

ZAHRANIČNÍ FONDY PENĚŽNÍHO TRHU
Název fondu Správce Měna Změna VJ/PL za 1 měsíc (v %) Změna VJ/PL za 12 měsíců     (v %)
Nejlepší výkonnost za měsíc
CONSEQ INV.CONS. BOND F. CONSEQ INVESTMENT MANAGEMENT CZK 0,49 n/a
UNI-GLOBAL "MAX 3 ROKY" (EUR) UNIGESTION EUR 0,45 2,71
KBC MULTI CASH EURO MEDIUM KBC AM EUR 0,43 3,14
Nejhorší výkonnost za měsíc
US DOLLAR RESERVE FUND - CL A2 MFS INTERNATIONAL LTD. USD 0,00 0,00
T US$ LIQ RES BX ACC FRANKLIN TEMPLETON INVESTFUNDS USD 0,00 -0,10
US DOLLAR RESERVE FUND - CL A1 MFS INTERNATIONAL LTD. USD 0,02 0,13
Nejlepší a nejhorší výkonnost za rok
KBC MULTI CASH CSOB SKK KBC AM SKK 0,19 4,26
HVB LUX PORTF. US-DOLLAR-CASH ACTIVEST LUXEMB. (HVB GROUP) USD 0,03 -0,21
Průměrná výkonnost zahraničních fondů peněžního trhu 0,08 1,07

Zdroj: AKAT
Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Michal Valentík, investiční ředitel společnosti Broker Trust
Zažijí akciové trhy pád? Trocha statistiky potvrzuje známá pravidla

Na akciových trzích se žádné výrazné veletoče nyní nekonají. Rozkolísanost trhu je na historickém minimu a především americké akciové indexy jsou na svých...  celý článek

Ilustrační snímek
Potěmkinova příležitost: šest minusů pro investici do zlata

Zlato je věčné, tedy hned po diamantech, a nic ho nikdy nenahradí. Navíc je krásné, a když ho máte, máte své jisté. I proto je zlato dodnes jednou z...  celý článek

JOSEF ŠÍMA: ATELIÉR 1934, olej na plátně, 99 x 144 cm  Cena 28,8 milionů korun...
Rekordní rok na českých aukcích: investoři utratili přes miliardu

Sběratelé a investoři loni utratili na aukcích 1,26 miliardy korun, padl historický rekord za obraz vydražený za nejvyšší cenu a řada umělců dosáhla nových...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Ron Paul: Propad trhů o 50% je možný, ale nebude to jenom kvůli Trumpovi
Ron Paul: Propad trhů o 50% je možný, ale nebude to jenom kvůli Trumpovi

Podle bývalého republikánského kongresmana Rona Paula se pravděpodobné, že stupňující se nefunkčnost nové administrativ... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.