Přerušení kariéry na několik let kvůli dětem je důvodem, proč ve středním produktivním věku berou ženy daleko méně než muži. Ilustrační snímek

Přerušení kariéry na několik let kvůli dětem je důvodem, proč ve středním produktivním věku berou ženy daleko méně než muži. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Největší rozdíly v příjmech mužů a žen jsou mezi čtyřicátníky

  • 40
Zatímco mezi nejmladšími a nejstaršími zaměstnanci jsou rozdíly mezi průměrnými výdělky mužů a žen přibližně pětinové, ve středním věku berou muži až o 42 procent více než ženy.

Ukázala to analýza služby Platy.cz, která porovnávala průměrné výdělky mužů a žen v celé České republice.

Zatímco celkově průměrné platy mužů převyšují průměrné platy žen přibližně o 29 procent, při detailnějším porovnání podle věku zaměstnanců vidíme výrazný vývoj během celé kariéry.

Poměr platů mužů a žen

U mladých do 24 let je rozdíl jen 20 procent a ve věkové kategorii od 25 do 34 let již berou muži v průměru o 23 procent více než ženy. U starších zaměstnanců však nepoměr mezi mužskými a ženskými platy dramaticky roste, vůbec nejvyšší je u kategorie od 35 do 44 let, kdy muži berou o 42 procent více peněz než ženy.

Pak křivka zase klesá. Po 45. roce života je rozdíl více než třetinový a na konci produktivního věku dosahuje vůbec nejnižší hodnoty, těsně pod 120 procent.

Za velké rozdíly může rodičovství

"To, že jsou největší rozdíly mezi průměrnými výdělky mužů a žen právě ve středním produktivním věku, si vysvětlujeme zejména nastupováním na rodičovskou dovolenou. Na tu totiž v Česku chodí téměř výhradně ženy. Během ní kariéru fakticky na několik let přeruší, zatímco muži naopak právě v tomto věku intenzivně postupují na vyšší posty. V nižším věku se vliv mateřské dovolené projevuje výrazně méně, ve věkové kategorii 55 let a více se už příležitosti vyrovnávají," komentuje výsledky analytik služby Platy.cz Zdeněk Němec.

Může se hodit

Najděte si práci, která vás bude bavit na jobDNES.cz.

Zaujměte potenciálního zaměstnavatele kvalitním životopisem. Vygenerujte si jej zdarma na jobDNES.cz.

K tomu, že je příčinou rozdílných platů dlouhý čas ženy na rodičovské, se přiklání také předsedkyně České ženské lobby Jana Smiggels Kavková a přidává ještě další důvody. "Jedním je rozdělení trhu práce na mužské a ženské obory, přičemž ty 'ženské' jsou tradičně hůře placené. Další důvod je, že máme málo žen ve vrcholných pozicích. A poslední je ten, že ženy berou nižší mzdy i za práci na stejných či srovnatelných pracovních pozicích jako muži."