Růst minimální mzdy je krok správným směrem

  • 3
Vláda na svém včerejším zasedání schválila růst minimální mzdy z 4500 Kč v letošním roce na 5000 Kč v roce příštím. Znamená to, že hodinový výdělek zaměstnanců nemůže klesnout pod 30 korun. Je tento k
Vláda na svém včerejším zasedání schválila růst minimální mzdy z 4500 Kč v letošním roce na 5000 Kč v roce příštím. Znamená to, že hodinový výdělek zaměstnanců nemůže klesnout pod 30 korun. Je tento krok správný či špatný?

Proti zvýšení mluvilo to, že růst minimální mzdy způsobí, že firmy zaměstnávající pracovníky za minimální mzdu začnou kvůli administrativnímu zásahu státu tyto pracovníky propouštět, neboť se jim již nevyplatí zaměstnávat za vyšší mzdu.

Naopak pro zvýšení hovořil minimální rozdíl mezi státem garantovaným životním minimem a minimální mzdou. Pokud je tento rozdíl malý, zaměstnanci s nízkými příjmy jsou raději doma na sociální podpoře, než osm hodin v práci.

Dalším nezanedbatelným důvodem pro růst minimální mzdy byla snaha snížit daňové úniky. Většinou totiž pracovníci s formálně minimální mzdou dostávají ještě nějaký peníz „bokem“, ze kterého samozřejmě ani zaměstnanec, ani zaměstnavatel, neplatí daně. Růstem minimální mzdy se sice tento problém nevyřeší, ale alespoň se zvýší minimální částka, ze které se platí daně.

Lze se důvodně domnívat, že většina zaměstnanců pracujících za minimální mzdu získává od zaměstnavatele další, státem nezdaněný, příjem, a proto lze růst minimální mzdy jen vítat: nezaměstnanost se nezvýší a vzroste příjem státu, který tak nebude muset zvyšovat daňovou zátěž poctivých zaměstnavatelů a zaměstnanců.

Co si o zvýšení minimální mzdy myslíte Vy? Zvýší se v příštím roce nezaměstnanost nebo naopak poklesne?