Růst výnosů vystřídal pokles

  • 2
Už se zdálo, že dobré firemní výsledky mohou na světových akciových trzích nastartovat růstové období, uplynulý týden však ukázal, že optimismus nebude trvat dlouho. Doma se navíc k nepříznivému vývoji na trzích přidala také politická nestabilita. Zlou situaci odnesly i fondy, ty však za sebou mají úspěšné čtvrtletí.

Američtí investoři sice toužebně očekávají nové výsledky společností, ty však přesto, že většinou splňují předpovědi analytiků, nevyvolávají žádné velké vlny optimismu, jak by se dalo čekat. V souvislosti s očekáváním budoucího vývoje jsou totiž reportované výsledky většinou neuspokojivé a trhy tak ovládají prodejní nálady. Dalším nepříjemným faktorem je stále strašící cena ropy, která, ač pomalu klesá, svými krátkodobými výkyvy ovlivňuje chování investorů.

Jediným výrazným pozitivním impulsem během obchodního týdne bylo zveřejnění záznamu z minulého jednání FEDu, ze kterého vyplynulo možné zpomalení růstu úrokových sazeb. Absence většího množství takových pozitivních zpráv však již byla důvodem poklesu akciových trhů až k letošním minimům.

I domácí akciový trh má jednoho strašáka (v podobě politického vývoje), kterého se v poslední době neumí zbavit, i když jeho vliv na vývoj cen akcií není permanentně tak silný, jako je tomu u ropy v USA. Začátek týdne tak byl ovlivněn především dobrými výsledky hospodaření firem, ke konci týdne se však již politická nestabilita, podpořená nelichotivými výsledky trhů v zahraničí projevila v plné parádě na většině titulů. Růstový týden mají za sebou ve SPADu jenom tři společnosti.

Akcie společnosti ČEZ (+5,4 %) kladně reagovaly na oznámení o podání nabídky na podíl v polských úhelných elektrárnách a vylepšenému investičnímu doporučení.

Investiční kluby - past na důvěřivé? Čtěte ZDE

Zentivě (+6,0 %) k růstu pomohl šum kolem možných akvizicí a Unipetrol (+8,2 %) se opět dostává do popředí zájmu díky očekávání dobrých výsledků za 1. kvartál a také očekávání schválení transakce ze strany Evropské komise. Nedařilo se bankovním titulům, které doplatily na nepříznivý vývoj sektoru ve střední Evropě. Největší pokles zaznamenal Phillip Morris (-9,6 %), ztráta se však rovná předpokládanému dividendovému výnosu (akcie se totiž začala obchodovat bez práva na dividendu).

Výkonnost trochu zklamala

Mizérie finančních trhů se nepříznivě projevila také na výkonnosti podílových fondů. Ve statistice Unie investičních společností (UNIS) na to doplatily zejména fondy akciové, některé smíšené a fondy fondů. Z akciových fondů se v plusu ocitly pouze dva fondy, ČPI Farmacie a biotechnologie (+0,39 %) a ČSOB Akciový mix (+0,23 %). Ostatní fondy z této skupiny skončily v červených číslech. Stejně špatně skončily oba fondy fondů a také několik smíšených fondů, na čele s ČPI smíšeným (-1,31 %). Dobře si vedly fondy peněžního trhu i fondy dluhopisové.

Ve statistice čistých prodejů to s fondy nebylo tak špatné a až na smíšené fondy si všechny skupiny připsaly kladné hodnoty. Nejvíce si samozřejmě přilepšily fondy peněžního trhu (+376,5 mil. Kč), na čele s fondem IKS Peněžní trh (+217,5 mil. Kč). Dobře se prodávají také fondy dluhopisové (+65,4 mil. Kč), kterým vévodí ISČS Sporobond (+48,8 mil. Kč) a v poslední době si hledají investoři cestu také k fondům akciovým (+46,2 mil. Kč), které však drží v plusu zejména fond ISČS Sporotrend (+49,7 mil. Kč). Statistiky fondů opět pokazily fondy smíšené (-507,8 mil. Kč), největší zásluhu na tom však mají postkupónové fondy na čele s fondem ČSOB bohatství (-513,0 mil. Kč).

Porovnejte výnosy fondů s ostatními produkty na trhu v našem interaktivním průvodci ZDE

 Chcete vědět, jaké jsou vaše investiční dovednosti?Otestujte své znalosti ZDE

První kvartál je pro fondy povzbuzením

Ty samé fondy z kupónové privatizace kazí také čtvrtletní statistiku smíšených fondů, jenž za toto období přišly o 2 mld. Kč. Celkově si však podílové fondy členů UNISu připsaly za první čtvrtletí roku 2005 kladné čisté prodeje ve výši 4 miliardy Kč. Díky dobrému zhodnocení tak celkový přírůstek majetku ve fondech za první kvartál činil 5,4 mld. Kč. a majetek ve fondech členů UNISu tak k 31.3.2005 činil 114,6 mld. Kč.

Největší přírůstek prostředků zaznamenaly fondy peněžního trhu (+4,8 mld. Kč) a jejich podíl na trhu s domácími podílovými fondy je už 60 %. Na druhém místě skončily fondy dluhopisové (+834 mil. Kč), následovány fondy akciovými (+353 mil. Kč) a přilepšily si i fondy fondů (+46 mil. Kč).

Obchodování podle UNISu 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČPI Farm. a biotech. 0,39% ČPI Nové ekonomiky -3,23%
ČSOB Akciový Mix 0,23% ČPI Rop. a energ. průmyslu -2,35%
AKRO Svět 0,00% ČPI Globálních značek -2,30%
Dluhopisové ISČS-BONDINVEST 0,67% AIG stredoeurópsky -0,05%
IKS Dluhopisový 0,52% ČPI Korp. dluhopisů 0,02%
ISČS-korpor. dluhopisový 0,51% IKS Plus bondový -0,05%
Fondy fondů ISČS-GLOBALTREND -0,26%     
IKS Fond fondů -0,28%    
Peněžního trhu ČPI Peněžního trhu 0,06% ČSOB Výnosový 0,03%
IKS Peněžní trh 0,05% Pioneer Sporokonto 0,03%
ISČS SPOROINVEST 0,03%     
Smíšené ČSOB Křišťálový 1,07% ČPI-Smíšený -1,31%
ČSOB obchodu 1,00% AIG zahraničný rastový -1,09%
J&T Opportunity CZK 0,99% AKRO mezinár. flexibilní -0,43%
Čisté prodeje mil. Kč IKS Peněžní trh 217,5 ČSOB bohatství -513,0
ISČS SPOROINVEST 184,4 ČSOB obchodu -36,5
ISČS-SPOROTREND 49,7 ČPI Peněžního trhu -21,7

Zdroj: UNIS

Mezi fondy společnosti ING se nejvíce dařilo fondu ING český akciový (+18,3 mil. Kč), díky němuž si všechny fondy společnosti připsaly čisté prodeje 21,7 mil. Kč. Ještě více se dařilo přilákat prostředky do fondů společnosti KBC/ČSOB, do kterých přibylo 268,3 mil. Kč, zejména přičiněním fondu KBC MultiCash ČSOB CZK (+96,9 mil. Kč).

Podaří se podílovým fondům udržet i nadále nastoupené tempo přírůstku peněžních prostředků? Napište nám vaše názory.