S realitkou, nebo bez?

Je výhodné využít při prodeji nebo nákupu nemovitosti služby realitní kanceláře, nebo jsou to zbytečně navíc vynaložené prostředky? Může realitní kancelář v něčem zájemcům o nové bydlení skutečně pomoci? A je vlastně bezpečné se na ni spolehnout a nevystavovat se zbytečnému riziku, že zprostředkovatel vše jen zkomplikuje?

Prodej a koupě nemovitosti bývá nelehká záležitost a finančně i časově náročný obchod. Bydlení si nepořizujeme každý den, a proto poradit se s odborníky jistě není na škodu.

Někdo se zprostředkovatelům služeb chce raději vyhnout a zařídit si vše sám. Ať už jde o prodejce finančních produktů, cestovní agentury prodávající zájezdy cestovních kanceláří nebo realitní makléře. Vždy je zde určité riziko, že se bude zprostředkovatel chovat neseriozně, nebo nevybere klientovi nejlepší možné řešení s cílem získat co nejvyšší provizi. 

Má smysl využívat služeb realitních kanceláří?

SPOČÍTEJTE SI:

Jak vysokou hypotéku si můžete s vašimi příjmy dovolit a kolik vás bude stát?

Velkou výhodou je právní pomoc. Realitní kanceláře většinou spolupracují s advokáty, kteří připravují kupní smlouvy a další dokumenty. Odborníci rozhodně varují před tím, aby si kupní smlouvu kupující s prodávajícím sepisovali jen tak sami mezi sebou, bez kontroly právníka. Díky svým zkušenostem s celým procesem obchodu by v realitní kanceláři měli upozornit klienta, na co si má dát pozor, aby si z nevědomosti nekoupil nemovitost, se kterou může mít v budoucnu problémy. Například by mělo být samozřejmostí před nákupem si nemovitost dostatečně prověřit, například zda není zatížena zástavním právem, věcným břemenem, zda nemá skryté vady, zda je majitelem skutečně ten, kdo ji chce prodat. Petr Vosmík z RK CENTA k tomu říká: "Prodej nebo koupě nemovitosti skýtá řadu rizik především v právní oblasti. Laik má, co se realit týče, jen poměrně malou šanci, že se vyhne všem možným nástrahám a nepřijde tak možná i o celoživotní úspory."

Každá realitní kancelář by měla být schopna poskytnout kompletní servis. Tedy kromě právní pomoci zařídit i jednání s příslušnými úřady, například katastrem nemovitostí. Realitní kanceláře také mohou přímo spolupracovat s bankami a na přání klienta vyřídit i hypotéku nebo jiný způsob financování. Za tyto služby klient platí nemalou provizi. Ta se pohybuje kolem 3% až 6% z realizované ceny a buď je vybírána od obou stran, nebo většinou od prodávajícího a zahrne se do konečné ceny, za kterou se nemovitost nabízí. 

Jaké jsou výhody?

Hlavním přínosem by tedy měla být minimalizace rizika, že uděláme nějakou chybu, jistota, že nebude nic důležitého opomenuto. Mělo by to ulehčit celý ne vždy jednoduchý a nezřídka i vyčerpávající proces shánění informací, jednání s úřady, právníky, neustálého sledování různých inzerátů, zkoumání a možné pochybnosti o serióznosti nabídek. Výrazná by měla být v ideálním případě úspora času, který by si samostatné jednání vyžádalo. Kromě toho by měl být obchod zrealizován rychleji než kdyby si jednotlivec hledal  kupce či prodejce sám. Realitní kancelář má k dispozici množství nabídek na koupě i prodeje nemovitostí a má tak možnost většího a lepšího výběru.   

Pozor na stavební spoření pro dítě! Smlouva uzavřená na dítě může přinést několik problémů.
Více ZDE.

Podmínkou však je, že realitní kancelář odvede svou práci dobře. Je důležité jejím službám důvěřovat. Jelikož jde o velké peníze a závažná rozhodnutí, neměl by mít klient realitní kanceláře o její kvalitě a důvěryhodnosti žádné pochybnosti. Pak je jediným správným řešením obrátit se jinam.
Pokud zájemce o obchod s nemovitostí celkově službám realitních kanceláří nedůvěřuje nebo je považuje za zbytečné, měl by se rozhodně alespoň obrátit na zkušeného právníka.

Je možné se na realitku spolehnout?

Problémy jako u každého jiného obchodníka či poskytovatele služeb vzniknou jak nesolidním jednáním s klientem, tak nedostatkem odborných znalostí a zkušeností.
Bohužel v České republice narozdíl od většiny ostatních zemí Evropy není činnost realitní kanceláře určena zákonem, jak je tomu třeba právě u advokátů, notářů, daňových poradců. Realitní makléři mohou podnikat i jako fyzické osoby na živnostenský list, nemusí být pojištěni na rizika vyplývající z jejich činnosti, nemusí skládat odborné zkoušky, mít za sebou určitou praxi nebo být členy profesních sdružení. Což rozhodně není pro klienty realitních kanceláří příznivé a nedůvěra může být jednou z příčin, proč je někteří odmítají.

Jednou ze záruk, která může zájemci o prodej či nákup nemovitosti pomoci, je členství v Asociaci realitních kanceláří. Jejími členy jsou asi dvě stovky realitních kanceláří a ty jsou povinně pojištěny proti rizikům vyplývajícím z realitní činnosti. Řídí se ještě dalšími pravidly, která zvyšují ochranu klientů i samotných realitních kanceláří.

Máte osobní zkušenost s nějakou realitní kanceláří? Jak jste s jejími službami spokojeni? S jakými problémy jste se setkali? Doporučovali byste ostatním, aby se při prodeji nebo nákupu nemovitosti obrátili na realitní kancelář?

 

Autor:
  • Nejčtenější

Každá koruna je dobrá. Které spořicí a termínované účty vynesou nejvíc

9. dubna 2024

Česká národní banka snížila v březnu základní úrokovou sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Láska prochází peněženkou. Jak nastavit pravidla ve vztahu a co říkají průzkumy

11. dubna 2024

Společné bydlení znamená zpravidla i společné hospodaření. Zatímco v manželství určuje základní...

KOMENTÁŘ: Majetkový test je otvírání Pandořiny skříňky

16. dubna 2024

Stát chce začít provádět u žadatelů o sociální dávky majetkový test. Má to opodstatnění: Dávky ze...

Jaro na burzách: akcie dál jedou, dluhopisy ale brzdí

16. dubna 2024

První čtvrtletí skončilo další posunem cen akcií nahoru. I letošní březen přinesl akciovým trhům...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...