Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S vysokou školou práci najdete snadno

  9:05aktualizováno  9:05
Studujete vysokou školu? S tímto vzděláním máte největší šanci, že najdete práci. Naopak hůř si ji hledají vyučení. Podle výzkumu někdy i proto, že se jim nelíbí nabízená pracovní místa.
Studovat vysokou školu se do budoucna vyplatí.

Studovat vysokou školu se do budoucna vyplatí. | foto: Profimedia.cz

Počet nezaměstnaných čerstvých absolventů škol se celkově snižuje. Zatímco v září 2002 jich bylo téměř pětasedmdesát tisíc, loni ve stejném měsíci se jejich počet snížil o více než polovinu, bylo jich zhruba jedenatřicet tisíc.

Vyplývá to z publikace Nezaměstnanost absolventů škol se středním a vyšším odborným vzděláním - 2008, kterou vydal Národní ústav odborného vzdělávání (NÚOV) v rámci projektu VIP Kariéra, na nějž přispívá Evropský sociální fond. Podle stejné studie mají vyšší naději, že po skončení školy najdou zaměstnání, lidé s vysokoškolským diplomem. Platí totiž, že čím vyšší vzdělání, tím nižší nezaměstnanost.

Jedinou výjimkou jsou absolventi nástavbových oborů a maturitních oborů s odborným výcvikem, kteří hledají v posledních dvou letech práci o něco hůř v porovnání s vyučenými.

Řemeslníci si někdy vybírají

Lidé, kteří se vyučili, hledají při nástupu do praxe obecně hůř uplatnění než studenti škol s maturitou.

Jak uvádí mluvčí NÚOV Zoja Franklová, děje se tak i přes zvyšující se poptávku firem po řemeslnících. "Ne vždy to ale znamená, že nemohou najít uplatnění, někteří z nich nejeví zájem pracovat nebo nejsou spokojeni s nabídkou pracovních míst," uvádí.

V posledních dvou letech se snižuje i podíl dlouhodobě nezaměstnaných absolventů tříletých učebních oborů. Pokles je tak výrazný - v porovnání s dubnem 2007 o 13,7 procenta, na 29,5 procenta - že ukazatel je dokonce nižší než podíl dlouhodobě nezaměstnaných absolventů středního odborného vzdělání s maturitou. Ten činí 30,8 procenta.

Kdo je potřeba, kdo zbývá
Z kterých oborů se hledá práce lépe? Podle studie se v posledním roce výrazně zlepšila situace ve stavebnických oborech, nezaměstnanost u vyučených i maturantů v tomto odvětví klesá. V posledních dvou letech také poklesla míra nezaměstnanosti vyučených absolventů ve strojírenských oborech a zlepšila se situace pro vyučené a studenty, kteří končí ve školách se zaměřením na elektrotechniku.

I absolventi zemědělských škol, kteří v uplynulých letech měli s hledáním práce velké problémy, měli v minulých dvou letech větší šance.

Významně vyšší naději, že najdou práci, mají také absolventi oborů gastronomie, hotelnictví a turismus. Jen průměrnou míru nezaměstnanosti zjistila studie u absolventů ekonomických škol s maturitou.

Naopak obavy o to, že nenajdou práci, nemusí téměř mít studenti zdravotnických oborů, středních i vysokoškolských. "Tato situace naznačuje, že vzhledem k demografickému vývoji populace by bylo v budoucnu vhodné zvýšit počet absolventů těchto oborů vzdělání, tedy zvýšit počet přijímaných do příslušných oborů vzdělání," upozorňuje Zoja Franklová.

Důvodem je růst
Co stojí za větší nabídkou práce? Zoja Franklová uvádí mimo jiné dobrou ekonomickou situaci, tedy hospodářský růst a s tím související větší nabídku volných pracovních míst.

Jako další důvod označuje větší možnost dále se vzdělávat. Podstatnou roli hraje i zvýšená nabídka nových pracovních příležitostí, kterou vytvářejí zahraniční investoři. Což potvrzuje i skutečnost, že se nezaměstnanost snížila hlavně v technických oborech, zejména ve strojírenství, elektrotechnickém odvětví a ve stavebnictví. "Absolutní pokles nezaměstnaných absolventů je do určité míry způsoben i postupným snižováním celkového počtu absolventů, kteří opouštějí školy," dodává.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Co pomáhá hasit zbytečné střety osobností na pracovišti

Kolize různých povah na pracovišti nejsou nic výjimečného. Každopádně pro ty, kteří se do střetů dostávají, ani pro jejich okolí to není nic příjemného. Proč...  celý článek

Martin Václavík
Před pěti lety se pustil do podnikání. Dnes dělá milionový byznys

Martin Václavík vystudoval geoinženýrství, ale podniká ve zcela odlišném oboru. Navrhuje a vyrábí dřevěné hodinky, brýle a další módní doplňky. Vypracoval se z...  celý článek

Simone Giovannozzi
Netradiční zaměstnání: Se psy hledá lanýže a slušně vydělává

Říkají mu Simone Tartufi, tedy Simone Lanýž. To proto, že se živí prodejem aromatických hub. Dodává lanýže do špičkových italských, francouzských, německých...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Odhalen největší finanční podvod na světě?
Odhalen největší finanční podvod na světě?

Jedna studie Fedu z roku 2009 tvrdila, že 60 % všech hypoték bylo provázáno se sazbou LIBOR. Před lety jsme zjistili, ž... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.