Dluhy zletilého syna už nemusí dopadnout na vás.

Dluhy zletilého syna už nemusí dopadnout na vás. | foto: Profimedia.cz

Sáhl exekutor, na co neměl? Klepněte ho přes prsty fakturou

  • 415
Pokud sdílíte domácnost s nezodpovědným dlužníkem, máte nově v ruce způsob, jak si udržet od těla exekutory. Díky novele exekučního řádu už vám nikdo nemůže zabavit věci, které jsou vaše, a ne například zadluženého potomka. Musíte ovšem předložit důkaz: třeba fakturu se svým jménem nebo rozhodnutí o dědictví.

Zletilý syn paní Marty si vypůjčil peníze, kde mohl, ale nesplácí. Trvalé bydliště má stále hlášené u svých rodičů, a proto exekutoři přišli zabavit movité věci k ní.

"Nevím, co mám dělat. Exekutoři mi zabavili skoro vše, co má v bytě nějakou cenu. Přitom synovi nepatří skoro nic," píše nám paní Marta.

Do 30 dnů od sepsání movitých věcí exekutorem může Marta podat návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu. Návrh musí podat písemně do sídla příslušného soudního exekučního úřadu. Důležité je přiložit důkaz, že věci opravdu nejsou zadluženého syna.

"Pokud na místě rodiče budou vlastnictví k věcem jen tvrdit, ale nebudou schopni je prokázat, poznamená se tento údaj do protokolu a věci se do soupisu pojmou," upozorňuje Tomáš Vrána z Exekutorského úřadu Přerov.

Marta by se v případě zmeškání 30denní lhůty mohla obrátit i na věřitele, kterým její syn dluží peníze. Ti mohou exekutory požádat, aby určité movité věci ze soupisu vyškrtli. "Exekutor věc ze soupisu vyškrtne vždy, pokud to navrhne věřitel, nebo když vyjde najevo, že věci povinnému patřit nemohou," vysvětluje Tomáš Vrána. Pokud o vyškrtnutí zažádají věřitelé, důkazy už se dále neprošetřují.

Účtenka nestačí

"S důkazy bývá problém. Účtenka sama o sobě nestačí, pokud na ní není uvedeno jméno odběratele," uvádí Jan Grosam z Exekutorského úřadu Prahy 6. Dokázat vlastnictví věci můžete rozhodnutím o dědictví, o vypořádání společného jmění manželů nebo kupní smlouvou. V případě problémů exekutor doporučuje obrátit se na advokáta.

Paní Marta tedy podá návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu a vlastnictví prokáže. Exekutor do 15 dnů od doručení rozhodne, zda návrh přijme nebo odmítne. Pokud věci ze soupisu nevyškrtne, zbude Martě už jen podat vylučovací žalobu k soudu.

Jak to bylo?

Do loňského listopadu přitom platilo, že exekutor zabavil movité věci v místě trvalého bydliště dlužníka bez ohledu na vlastnictví. Ke svým věcem se pak například rodiče mohli dostat jen prostřednictvím soudní žaloby na vyloučení věcí z exekuce.

"Dříve tedy bylo nutné zahájit klasický soudní spor, který se často vlekl i dva roky. Během té doby byly věci v exekučním skladu a ztratily na hodnotě," upřesňuje Tomáš Vrána.